Horolezectví v Českém ráji připomene a osvětlí výstava Jistíš mě?

14.05.2012 15:35:52 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Horolezectví v Českém ráji připomene a osvětlí výstava Jistíš mě?

Ve čtvrtek 17. května budou v galerii Muzea Českého ráje v Turnově zahájeny vernisáží dvě nové výstavy. Název Jistíš mě? má výstava věnovaná horolezectví jako sportovnímu fenoménu Českého ráje. Zároveň bude zahájena i výstava fotografa Viléma Heckela.

Výstava Jistíš mě? představí návštěvníkům základy a historii horolezeckého sportu obecně, větší pozornost však bude věnovat právě místním dějinám, významným osobnostem, důležitým lokalitám a dalším aspektům českorajského lezení.

„Rádi bychom, aby výstava nabídla poučení a zábavu nejen zapáleným lezcům, ale především zájemcům z řad široké veřejnosti, proto ji koncipujeme jako základní seznámení s problematikou tohoto sportu. Pískovcová skalní města, kterých je v Českém ráji několik, patří jen k několika málo centrům pískovcového lezení ve světě, a proto bychom i jim chtěli věnovat naši pozornost," poznamenali autoři výstavy Alžběta Kulíšková a David Marek.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 17. května 2012 od 16.30 a potrvá v galerii muzea do 30. září 2012. Výstava bude navíc doplněna doprovodným programem pod názvem Muzejní kino aneb Muzejní noc s horolezci, která proběhne 9. června od 17 hodin. Během muzejní noci budou v atriu muzea a v případě nepřízně počasí v galerii promítány návštěvníkům zdarma filmy s horolezeckou tématikou a komentovány jejich tvůrci nebo účastníky.

Probíhat bude i zauzlovaná interaktivní dílna a prohlídka výstavy. Interaktivní dramatická dílna uvede každého účastníka do labyrintu Gordického uzlu, do spletitých kliček horolezecké smyčky, do chuti zdolat úskalí a překonat sám sebe. Tak, jako potřebuje horolezec na stěně tři body opory, bude každý z vás hledat své tři body jistoty, tři smyčky uzle štěstí.

Výstava známého fotografa Vilém Heckel neznámý

Vilém Heckel, vynikající fotograf hor a horolezců, je známý příznivcům tohoto sportu z celého světa. Jeho fotografie jsou žádané a obdivované nejen proto, že umožní divákovi nahlédnout do horolezeckého prostředí, ale také pro svou nespornou technickou a uměleckou kvalitu. Horolezecké fotografie Viléma Heckela budou představeny i na výstavě Jistíš mě? Horolezectví v Českém ráji, zároveň však ve stejném dni bude ve Výstavním sále zahájena výstava Vilém Heckel neznámý, která představí tvorbu fotografa úplně z jiného odvětví.

„Fotografovat hory bylo totiž pro Viléma Heckela spíše koníčkem, živil se většinou jako fotograf reklamní (ale i portrétní a divadelní). A právě jeho reklamní fotografie představí výstava v turnovském muzeu. Její přípravu zajistila dcera Viléma Heckela Helena ve spolupráci s turnovským fotografem Břetislavem Jansou. Výstava jistě zaujme nejen obdivovatele Heckelovy tvorby, ale i všechny milovníky fotografie obecně. Potěší však i milovníky retra, protože většina fotografií zobrazuje předměty ze 60. a 70. let," uvedli Alžběta Kulíšková a David Marek.

Výstava bude zahájena 17. května zároveň s horolezeckou výstavou Jistíš mě?, ale potrvá ve výstavním sále muzea pouze do 17. června 2012.

Související články k výstavám v turnovském muzeu:

Turnovští studenti připomínají téma holocaustu

Na Dlaskově statku je na Velikonoce připraven bohatý program

Muzeum Českého ráje představilo nové návštěvnické prostory

Více o dalších výstavách čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech rozsvítí vánoční strom v sobotu 2. prosince
Na záchranu a obnovu památek rozdělí kraj 15 milionů korun
Na konci listopadu končí v Turnově dvě sběrná místa
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
28.11.: Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT