Horolezectví v Českém ráji připomene a osvětlí výstava Jistíš mě?
14.05.2012 15:35:52 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Ve čtvrtek 17. května budou v galerii Muzea Českého ráje v Turnově zahájeny vernisáží dvě nové výstavy. Název Jistíš mě? má výstava věnovaná horolezectví jako sportovnímu fenoménu Českého ráje. Zároveň bude zahájena i výstava fotografa Viléma Heckela.
Výstava Jistíš mě? představí návštěvníkům základy a historii horolezeckého sportu obecně, větší pozornost však bude věnovat právě místním dějinám, významným osobnostem, důležitým lokalitám a dalším aspektům českorajského lezení.
„Rádi bychom, aby výstava nabídla poučení a zábavu nejen zapáleným lezcům, ale především zájemcům z řad široké veřejnosti, proto ji koncipujeme jako základní seznámení s problematikou tohoto sportu. Pískovcová skalní města, kterých je v Českém ráji několik, patří jen k několika málo centrům pískovcového lezení ve světě, a proto bychom i jim chtěli věnovat naši pozornost," poznamenali autoři výstavy Alžběta Kulíšková a David Marek.
Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 17. května 2012 od 16.30 a potrvá v galerii muzea do 30. září 2012. Výstava bude navíc doplněna doprovodným programem pod názvem Muzejní kino aneb Muzejní noc s horolezci, která proběhne 9. června od 17 hodin. Během muzejní noci budou v atriu muzea a v případě nepřízně počasí v galerii promítány návštěvníkům zdarma filmy s horolezeckou tématikou a komentovány jejich tvůrci nebo účastníky.
Probíhat bude i zauzlovaná interaktivní dílna a prohlídka výstavy. Interaktivní dramatická dílna uvede každého účastníka do labyrintu Gordického uzlu, do spletitých kliček horolezecké smyčky, do chuti zdolat úskalí a překonat sám sebe. Tak, jako potřebuje horolezec na stěně tři body opory, bude každý z vás hledat své tři body jistoty, tři smyčky uzle štěstí.
Výstava známého fotografa Vilém Heckel neznámý
Vilém Heckel, vynikající fotograf hor a horolezců, je známý příznivcům tohoto sportu z celého světa. Jeho fotografie jsou žádané a obdivované nejen proto, že umožní divákovi nahlédnout do horolezeckého prostředí, ale také pro svou nespornou technickou a uměleckou kvalitu. Horolezecké fotografie Viléma Heckela budou představeny i na výstavě Jistíš mě? Horolezectví v Českém ráji, zároveň však ve stejném dni bude ve Výstavním sále zahájena výstava Vilém Heckel neznámý, která představí tvorbu fotografa úplně z jiného odvětví.
„Fotografovat hory bylo totiž pro Viléma Heckela spíše koníčkem, živil se většinou jako fotograf reklamní (ale i portrétní a divadelní). A právě jeho reklamní fotografie představí výstava v turnovském muzeu. Její přípravu zajistila dcera Viléma Heckela Helena ve spolupráci s turnovským fotografem Břetislavem Jansou. Výstava jistě zaujme nejen obdivovatele Heckelovy tvorby, ale i všechny milovníky fotografie obecně. Potěší však i milovníky retra, protože většina fotografií zobrazuje předměty ze 60. a 70. let," uvedli Alžběta Kulíšková a David Marek.
Výstava bude zahájena 17. května zároveň s horolezeckou výstavou Jistíš mě?, ale potrvá ve výstavním sále muzea pouze do 17. června 2012.
Související články k výstavám v turnovském muzeu:
Turnovští studenti připomínají téma holocaustu
Na Dlaskově statku je na Velikonoce připraven bohatý program
Muzeum Českého ráje představilo nové návštěvnické prostory
Více o dalších výstavách čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Advaita v Turnově rozšiřuje provozní dobu
Advaita, z. ú., bude nově služby v Turnově poskytovat také ve čtvrtek v čase od 9 do 17 hodin. Poradna má prostor v budově na ulici Žižkova 2031, Turnov. Na poradny se mohou obracet lidé, kteří řeší problémy související se závislostí na drogách, včetně alkoholu. Nabízí pomoc také lidem, kteří se dostali do problémů kvůli hazardnímu hráčství či sázení nebo kteří ztrácejí kontrolu nad hraním počítačových her či užíváním internetu. Objednat se můžete na e-mailu: turnov@advaitaliberec.cz nebo telefonicky na recepci Centra adiktologických služeb 603 829 730 nebo u terapeutky Bc. Blanky Budinské, tel. 720 158 739.
Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Nejnovější články
Podle měření hluku v okolí Turów limity loni překročeny jen několikrát
Čtvrťáci opět na cestě historií Turnova
Festival Karolíny Světlé se koná 24. května
K odhalování prohřešků řidičů využili policisté služební autobus
Dvě náročné záchranné akce v Krkonoších
Nejčtenější články
18.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
19.05.: Hasiče ze Semilska zaměstnal požár domu v Jablonci nad Jizerou
18.05.: Dejvické divadlo v Semilech ukáže Vraždu krále Gonzaga!
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.