Horolezectví v Českém ráji připomene a osvětlí výstava Jistíš mě?

14.05.2012 15:35:52 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Horolezectví v Českém ráji připomene a osvětlí výstava Jistíš mě?

Ve čtvrtek 17. května budou v galerii Muzea Českého ráje v Turnově zahájeny vernisáží dvě nové výstavy. Název Jistíš mě? má výstava věnovaná horolezectví jako sportovnímu fenoménu Českého ráje. Zároveň bude zahájena i výstava fotografa Viléma Heckela.

Výstava Jistíš mě? představí návštěvníkům základy a historii horolezeckého sportu obecně, větší pozornost však bude věnovat právě místním dějinám, významným osobnostem, důležitým lokalitám a dalším aspektům českorajského lezení.

„Rádi bychom, aby výstava nabídla poučení a zábavu nejen zapáleným lezcům, ale především zájemcům z řad široké veřejnosti, proto ji koncipujeme jako základní seznámení s problematikou tohoto sportu. Pískovcová skalní města, kterých je v Českém ráji několik, patří jen k několika málo centrům pískovcového lezení ve světě, a proto bychom i jim chtěli věnovat naši pozornost," poznamenali autoři výstavy Alžběta Kulíšková a David Marek.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 17. května 2012 od 16.30 a potrvá v galerii muzea do 30. září 2012. Výstava bude navíc doplněna doprovodným programem pod názvem Muzejní kino aneb Muzejní noc s horolezci, která proběhne 9. června od 17 hodin. Během muzejní noci budou v atriu muzea a v případě nepřízně počasí v galerii promítány návštěvníkům zdarma filmy s horolezeckou tématikou a komentovány jejich tvůrci nebo účastníky.

Probíhat bude i zauzlovaná interaktivní dílna a prohlídka výstavy. Interaktivní dramatická dílna uvede každého účastníka do labyrintu Gordického uzlu, do spletitých kliček horolezecké smyčky, do chuti zdolat úskalí a překonat sám sebe. Tak, jako potřebuje horolezec na stěně tři body opory, bude každý z vás hledat své tři body jistoty, tři smyčky uzle štěstí.

Výstava známého fotografa Vilém Heckel neznámý

Vilém Heckel, vynikající fotograf hor a horolezců, je známý příznivcům tohoto sportu z celého světa. Jeho fotografie jsou žádané a obdivované nejen proto, že umožní divákovi nahlédnout do horolezeckého prostředí, ale také pro svou nespornou technickou a uměleckou kvalitu. Horolezecké fotografie Viléma Heckela budou představeny i na výstavě Jistíš mě? Horolezectví v Českém ráji, zároveň však ve stejném dni bude ve Výstavním sále zahájena výstava Vilém Heckel neznámý, která představí tvorbu fotografa úplně z jiného odvětví.

„Fotografovat hory bylo totiž pro Viléma Heckela spíše koníčkem, živil se většinou jako fotograf reklamní (ale i portrétní a divadelní). A právě jeho reklamní fotografie představí výstava v turnovském muzeu. Její přípravu zajistila dcera Viléma Heckela Helena ve spolupráci s turnovským fotografem Břetislavem Jansou. Výstava jistě zaujme nejen obdivovatele Heckelovy tvorby, ale i všechny milovníky fotografie obecně. Potěší však i milovníky retra, protože většina fotografií zobrazuje předměty ze 60. a 70. let," uvedli Alžběta Kulíšková a David Marek.

Výstava bude zahájena 17. května zároveň s horolezeckou výstavou Jistíš mě?, ale potrvá ve výstavním sále muzea pouze do 17. června 2012.

Související články k výstavám v turnovském muzeu:

Turnovští studenti připomínají téma holocaustu

Na Dlaskově statku je na Velikonoce připraven bohatý program

Muzeum Českého ráje představilo nové návštěvnické prostory

Více o dalších výstavách čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Letní pohádkové putování s QR kódy po Hraběnce
Rozvoj cestovního ruchu v Turnově? Udržitelně a s ohledem na místní!
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. července
Nová léčitelská expozice se účastní Dnů lidové architektury
Horská služba měla na začátku prázdnin již mnoho zásahů

Nejčtenější články

18.07.: Sedmihorské léto 2024 pokračuje koncerty i divadelními představeními
20.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. července
19.07.: Podsemínský most se dočká obnovy, memorandum deklarují oba kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT