Horolozecký festival zahájili odhalením pamětní desky Josefu Smítkovi

02.10.2018 13:18:37 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Horolozecký festival zahájili odhalením pamětní desky Josefu Smítkovi

Josef Smítka, horolezec, který neznal překážky na skále ani v životě. Takový nápis zdobí novou pamětní desku, která byla v pátek 28. září 2018 odhalena na turnovském domě v Komenského ulici.

Slavnostního odhalení se zúčastnila řada horozeleckých příznivců, záštitu nad akcí převzal Josef Rakoncaj a starosta Turnova Tomáš Hocke. Mezi účastníky nechyběl známý vodní slalomář Vavřinec Hradílek, který ztvárnil ve filmu Tenkrát v ráji Josku Smítku.

Během zahájení na slavného horolezce zavzpomínali pamětníci. Mezi nimi nechyběl téměř devadesátiletý Ing. Drahomír Machaň. Ten měl možnost se s Josefem Smítkou setkávat v době války v místě, které mu bylo nejdražší, a to ve Skaláku. „Od Josky jsem se učil lezení, moderní lezecké a jistící technice, poslouchal jsem jeho nekompromisní názory na německou okupaci. Pepík Smítku byl výborný vypravěč, milovali jsme ho, byl to pro nás guru a každé setkání s ním bylo pro nás svátkem," popsal Dramonír Machaň. Jak pokračoval, Josef Smítka byl vynikající horolezec, nejlepší svého druhu a jeho cesty dodnes platí mezi nejtěžší. Na závěr zmínil také jeho odbojářské aktivity.

Odhalení pamětní desky Josefu Smítkovi<br />Autor: Zdenka Štrauchová Válečná léta připomněl také Jiří Čihulka, který se s Joskou Smítkou setkával na hradu Valdštejně, kde měli jeho rodiče roku 1923-1952 pronajatou hradní restauraci. Líčil, jak se tam Joska zastavoval při návratu z lezení. „Hrával na kytaru, obvykle Ascalonu nebo Až ztichnou bílé skály. To byly jeho oblíbené písničky," vyprávěl.

Přiblížil i jednu příhodu, která ukazuje vzdornou povahu slavného horolezce. „V letní sezóně přišel do restaurace německý důstojník s pistolí u pasu, posadil se u stolu a jelikož se mu můj otec nevěnoval, zapískal na něho. Joska se ihned vymrštil, aby Němce zmlátil, ale můj otec Josku naštěstí ukrotil. Kdyby došlo k potyčce, asi by to špatně dopadlo," popsal Jiří Čihulka.

Pamětní deska vznikla z iniciativy K. Vitouška, B. Hlaváčka, města Turnova, Horolezeckého festivalu Český ráj, Českého horolezeckého svazu a Rock Pointu.

Kompletní program festivalu na jeho stránkách zde

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Benecko Freeride 2022
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT