Horská služba už je v plném nasazení pro zimní sezonu
14.12.2018 10:55:21 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Vrchlabí,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Přestože ve většině horských oblastí se provoz v lyžařských areálech teprve připravuje, Horská služba zahájila zimní sezonu 2018/ 2019 v plném nasazení.
Zimní sezona začíná pro členy Horské služby od 1. prosince a navazuje na ukončenou letní sezonu, která byla pro záchranáře náročnější než v minulosti. „Naši záchranáři v tomto období provedli 2342 zásahů, jednalo se především o úrazy spojené s jízdou na horském kole (793 zásahů) a pěší turistikou (663 zásahů). Opět došlo k výraznému nárůstu oproti loňské letní sezóně, kdy jsme zasahovali v 2082 případech," uvedl Pavel Antl, ústřední náčelník Horské služby.
V průběhu letní sezony proběhla také každoroční obměna a doplnění dopravní a svozné techniky. Byl doplněn provozní, zdravotnický a vakuový materiál potřebný pro poskytování odborné první pomoci. „Finanční prostředky pro nákup potřebného vybavení a materiálu nám byly poskytnuty formou dotace z Ministerstva pro místní rozvoj, Královéhradeckého, Pardubického, Moravskoslezského, Zlínského, Libereckého a Jihočeského kraje. Pokračuje tak dobře nastavená spolupráce a poskytovateli dotací, kteří jsou si vědomy důležitosti naší práce," komentoval ředitel Hadáček.
V zahájené zimní sezoně bude HS poskytovat služby v 56 vlastních stanicích z nichž některé prošli v roce 2018 kompletní modernizací a 21 služebnách HS. Ve všech oblastech jsou nasazeni jak profesionální záchranáři zajišťující služby v pracovních dnech a zčásti víkendech a dobrovolní členové HS pracující o víkendech. „K zajištění činnosti v zimní sezóně počítáme s 92 zaměstnanci stálými, 30 sezónními a více než 350 dobrovolných členů HS. V podzimních měsících proběhlo jejich školení a cvičení" upřesnil náčelník Antl. Náplní školení byla zdravověda, ošetřování a svozy zraněných, dále vyproštění z nepřístupného terénu a evakuace z lanovky, doškolení pro používání techniky HS.
„Nevíme, jak bude vypadat sněhová nadílka na našich horách, ale i kdyby zůstalo jen u technického zasněžování, apeluji na všechny uživatele sjezdovek, aby dodržovali veškerá bezpečnostní pravidla," varoval náčelník Pavel Antl. Připomněl, že HS v celé republice zaznamenala během minulé zimní sezony 7586 zásahů, a z toho 6102 připadá na sjezdaře, běžkaře či snowboardisty.
„Opět připomínám Desatero FIS pro pohyb na sjezdových tratích, které všichni najdou na našich webových stránkách," řekl Pavel Antl s tím, že upozorňuje také na krizové telefonní číslo +420 1210, kterým se návštěvníci hor dovolají přímo na dispečink příslušné oblasti Horské služby.
Související články
Skiareál Ještěd startuje sezonu večerním lyžováním
Po sněhové nadílce je upravený okruh na jilemnické Hraběnce
Přípravy na zimní sezonu v Rokytnici vrcholí
Hasiči likvidovali požár lesa v Krkonoších u Labské boudy
Horská služba Krkonoše pátrala po zmizelém chlapci s pomocí dronů
Pavel Antl jmenován ústředním náčelníkem Horské služby
Horská služba zachraňovala turisty z Modrého dolu
Horská služba resuscitovala staršího muže a zachránila běžce
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT