Horská služba zachraňovala zraněného muže pod ledopádem
25.01.2021 13:44:24 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Mladý lezec na ledu se v neděli po poledni zranil v oblasti Velkého Štolpichu, když mu na nohy spadl utržený větší kus ledu, následoval obtížný transport.
Nehoda byla nahlášena Horské službě přímo přes aplikaci Záchranka, kterou měl lezec v mobilu. „Pomohlo nám, že jsme zraněného mohli ihned lokalizovat, ale i tak nás čekala cesta těžkým terénem. K podobnému případu na stejném místě jsme před dvěma roky povolali vrtulník. Včera ale podmínky pro Leteckou záchrannou službu nebyly příznivé. Takže jsme počítali s následným převozem sanitním vozem," popsal okolnosti výjezdu Martin Černý, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.
K nehodě tedy zamířili záchranáři ze stanic Jizerka a Bedřichov s potřebným vybavením na sněžných skútrech. „Lezec utrpěl poranění dolní končetiny, ale nebylo zcela jasné, zda jen velmi bolestivou pohmožděninu, nebo zlomeninu. Zafixovali jsme ho do vakuové matrace a s pomocí spolulezců a lanové techniky jsme jej šetrně dopravili ke skútru. Na něm pak na stadion v Bedřichově, kde jsme zraněného předali posádce vozu Rychlé zdravotnické pomoci," uvedl Martin Černý.
Opět se ukázalo, jak je důležité, aby lidé, kteří se pohybují v horách, měli u sebe nabitý mobilní telefon a v něm aplikaci Záchranka. „Za to jde od nás k lezcům veliká pochvala, protože jinak by záchranná akce mohla být komplikovaná, především pak přesná lokalizace místa," komentoval včerejší nehodu David Savický, náčelník Horské služby Jizerské hory.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)
Související články
Horská služba zasahovala u těžkého úrazu jezdce na bobu
Pád lezce ze skály pod Ořešníkem v Jizerských horách
Krkonošští záchranáři zasahovali v Polsku
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT