Hrad Valdštejn představují na pohlednicích z první republiky

21.07.2018 18:53:16 | Autor: Eliška Gruberová a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Český ráj,Turnov

Hrad Valdštejn představují na pohlednicích z první republiky

Aktualizováno: Jedinečná výstava nazvaná Hrad Valdštejn za první republiky na druhém nádvoří hradu Valdštejna potrvá od července do konce září. Výstava dokumentuje hrad Valdštejn na prvorepublikových pohlednicích a je zároveň připomínkou 100. výročí vzniku Československého státu.

V době první republiky byl hrad Valdštejn v majetku šlechtického rodu Aehrenthalů a byl přístupný veřejnosti (hrad Valdštejn byl zpřístupněn veřejnosti již v roce 1824). Výstava více než 30 pohlednic z období první republiky je doplněna o medailónky dvou osobností, které na hradě v tomto období pobývaly. Prvním je medailónek Josefa Bohuslava Foersta, hudebního skladatele a umělce, který přímo ve zdech hradu složil jedno ze svých oratorií a namaloval několik obrazů. Druhý medailonek patří známé prvorepublikové herečce Antonii Nedošínské.

Výstavu doplňuje fotokoutek - s cylindrem na hlavě se můžete vyfotit před velkoplošnou fotografií mostu z této doby. Další doprovodnou aktivitou výstavy jsou dvě skládačky s motivem Valdštejna. K výstavě byly vydány i staré pohlednice. Jako suvenýr si můžete z hradu odnést čokolády v několika příchutích či medovinu s etiketou Valdštejna. Vydána byla i nová turistická vizitka s pohledem současného hradu i Valdštejna před sto lety.

Vernisáž proběhla na Valdštejně 3. července a setkání lidí, kteří hrad v průběhu doby spravovali a podíleli se na jeho chodu. Setkání se zúčastnili i zástupci Foersterovy společnosti. Atmosféra setkání byla velmi milá a přátelská. Výstava na hradě Valdštejně potrvá až do konce září.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ovečky z České televize se zatoulaly i na Valdštejn
Kapela Nothingham podruhé ovládla Valdštejn
Prázdninová nabídka na hradě Valdštejn
Vydali nový propagační leták hradu Valdštejn
Vydali nové turistické vizitky Turnova a hradu Valdštejn

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu

Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Maškovy vánočky jsou po zimních závodech rozdány

I přes vrtochy letošní bláznivé zimy se pořadatelům ze ZŠ Tanvald, Sportovní, Střediska volného času a tělovýchovné jednoty Tanvald podařily připravit a uskutečnit všechny tři zimní závody Poháru běžce Tanvaldu. Obratnostní závod na běžkách na Městském stadionu, závod ve slalomu na tanvaldské sjezdovce Pionýrka, a tak trochu „uplakaný" závod na běžkách na běžeckých tratích U Lesíka. Každého závodu se zúčastnilo cca 90 až 100 závodníků, největší zájem byl o alpské disciplíny. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sběrné místo v turnovské ulici Antonína Dvořáka je přemístěno
Na průtahu Liberce zahájili stavební práce
Florbal Turnov: Sérii play-down rozhodne sedmý zápas
Tomáš Hájek bude v cestovatelském klubu vyprávět o Kanadě
Na turnovské Střelnici opět pořádají Erotický ples

Nejčtenější články

18.03.: Přehled březnových a dubnových akcí v Jilemnici
19.03.: Nové vedení I/35 má za cíl odvést tranzitní dopravu mimo města
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT