Hrad Valdštejn představují na pohlednicích z první republiky

21.07.2018 18:53:16 | Autor: Eliška Gruberová a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Český ráj,Turnov

Hrad Valdštejn představují na pohlednicích z první republiky

Aktualizováno: Jedinečná výstava nazvaná Hrad Valdštejn za první republiky na druhém nádvoří hradu Valdštejna potrvá od července do konce září. Výstava dokumentuje hrad Valdštejn na prvorepublikových pohlednicích a je zároveň připomínkou 100. výročí vzniku Československého státu.

V době první republiky byl hrad Valdštejn v majetku šlechtického rodu Aehrenthalů a byl přístupný veřejnosti (hrad Valdštejn byl zpřístupněn veřejnosti již v roce 1824). Výstava více než 30 pohlednic z období první republiky je doplněna o medailónky dvou osobností, které na hradě v tomto období pobývaly. Prvním je medailónek Josefa Bohuslava Foersta, hudebního skladatele a umělce, který přímo ve zdech hradu složil jedno ze svých oratorií a namaloval několik obrazů. Druhý medailonek patří známé prvorepublikové herečce Antonii Nedošínské.

Výstavu doplňuje fotokoutek - s cylindrem na hlavě se můžete vyfotit před velkoplošnou fotografií mostu z této doby. Další doprovodnou aktivitou výstavy jsou dvě skládačky s motivem Valdštejna. K výstavě byly vydány i staré pohlednice. Jako suvenýr si můžete z hradu odnést čokolády v několika příchutích či medovinu s etiketou Valdštejna. Vydána byla i nová turistická vizitka s pohledem současného hradu i Valdštejna před sto lety.

Vernisáž proběhla na Valdštejně 3. července a setkání lidí, kteří hrad v průběhu doby spravovali a podíleli se na jeho chodu. Setkání se zúčastnili i zástupci Foersterovy společnosti. Atmosféra setkání byla velmi milá a přátelská. Výstava na hradě Valdštejně potrvá až do konce září.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ovečky z České televize se zatoulaly i na Valdštejn
Kapela Nothingham podruhé ovládla Valdštejn
Prázdninová nabídka na hradě Valdštejn
Vydali nový propagační leták hradu Valdštejn
Vydali nové turistické vizitky Turnova a hradu Valdštejn

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Sběrný dvůr Vesecko bude z technických důvodů uzavřen!

Turnovské odpadové služby, s. r.o. informují, že od středy 24. listopadu 2021 do středy 8. prosince 2021 bude zcela uzavřen Sběrný dvůr Vesecko. „Důvodem uzavření sběrného dvora je instalace nové mostní váhy. Váhu je nutné vyměnit za novou, budou se odbourávat betonové nájezdy a betonovat nové, které musí vytvrdnout. Omlouváme se za způsobené komplice a děkujeme za pochopení," uvedl jednatel TOS Turnov Libor Preisler.

Komise vybrala firmu, která postaví nový domov pro postižené v Nové Vsi

Radní Libereckého kraje schválili výběr firmy, která postaví nové domácnosti pro osoby se zdravotním postižením v Nové Vsi u Chrastavy. Jejich provozovatelem je krajská příspěvková organizace APOSS Liberec. Ze sedmi nabídek přihlášených do veřejné zakázky byla hodnotící komisí vybrána nabídka společnosti CL-EVANS Česká Lípa, která byla ekonomicky nejvýhodnější. „Základním hodnotícím kritériem pro zadání veřejné zakázky byla ekonomická výhodnost nabídek, tedy nejnižší nabídková cena. Tu nabídla společnost CL-EVANS," potvrdil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kvůli počasí uzavírají pro kamiony silnici z Tanvaldu do Harrachova
Marschnerova louka je domovem pro vachtu i cvrčilku
Obrazem: Předvánoční Vrchlabí 2021
Turnov online rozsvítil vánoční strom
Turnovský Dalmach stačil Baníku Chomutov jen do poločasu

Nejčtenější články

29.11.: S prvním sněhem se v Libereckém kraji objevily i komplikace v dopravě
27.11.: Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice
27.11.: Český ráj nabízí i trasy pro návštěvníky s hendikepem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT