Hrad Valdštejn představují na pohlednicích z první republiky

21.07.2018 18:53:16 | Autor: Eliška Gruberová a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Český ráj,Turnov

Hrad Valdštejn představují na pohlednicích z první republiky

Aktualizováno: Jedinečná výstava nazvaná Hrad Valdštejn za první republiky na druhém nádvoří hradu Valdštejna potrvá od července do konce září. Výstava dokumentuje hrad Valdštejn na prvorepublikových pohlednicích a je zároveň připomínkou 100. výročí vzniku Československého státu.

V době první republiky byl hrad Valdštejn v majetku šlechtického rodu Aehrenthalů a byl přístupný veřejnosti (hrad Valdštejn byl zpřístupněn veřejnosti již v roce 1824). Výstava více než 30 pohlednic z období první republiky je doplněna o medailónky dvou osobností, které na hradě v tomto období pobývaly. Prvním je medailónek Josefa Bohuslava Foersta, hudebního skladatele a umělce, který přímo ve zdech hradu složil jedno ze svých oratorií a namaloval několik obrazů. Druhý medailonek patří známé prvorepublikové herečce Antonii Nedošínské.

Výstavu doplňuje fotokoutek - s cylindrem na hlavě se můžete vyfotit před velkoplošnou fotografií mostu z této doby. Další doprovodnou aktivitou výstavy jsou dvě skládačky s motivem Valdštejna. K výstavě byly vydány i staré pohlednice. Jako suvenýr si můžete z hradu odnést čokolády v několika příchutích či medovinu s etiketou Valdštejna. Vydána byla i nová turistická vizitka s pohledem současného hradu i Valdštejna před sto lety.

Vernisáž proběhla na Valdštejně 3. července a setkání lidí, kteří hrad v průběhu doby spravovali a podíleli se na jeho chodu. Setkání se zúčastnili i zástupci Foersterovy společnosti. Atmosféra setkání byla velmi milá a přátelská. Výstava na hradě Valdštejně potrvá až do konce září.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ovečky z České televize se zatoulaly i na Valdštejn
Kapela Nothingham podruhé ovládla Valdštejn
Prázdninová nabídka na hradě Valdštejn
Vydali nový propagační leták hradu Valdštejn
Vydali nové turistické vizitky Turnova a hradu Valdštejn

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT