Hradozámecká noc oživí Trosky, Rohozec, Grabštejn i Valdštejn

21.08.2023 18:14:15 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov,Liberecký kraj

Hradozámecká noc oživí Trosky, Rohozec, Grabštejn i Valdštejn

Posedět u táboráku, opéct si špekáček a užít si romantickou atmosféru večerního hradu při západu slunce. To vše umožní tradiční festival Hradozámecká noc, jejíž další ročník se koná v sobotu 26. srpna na několika památkách v kraji.

„Poslední prázdninový sobotní večer mohou celé rodiny strávit na některé z hradů či zámků po celé republice. Ne jinak tomu je i v Libereckém kraji. U nás je možné navštívit kromě Trosek také hrad Valdštejn, zámek Hrubý Rohozec, hrad Grabštejn a zámek Frýdlant," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na hradu Trosky bude k poslechu, a možná i tanci, tu zahraje country kapela Nabitý baterky. Nebude chybět ani vyprávění pověstí o hradu Trosky a komentovaná prohlídka hradu pro zájemce.

Prohlídky na Hrubém Rohozci zavedou zpátky do 40. let 20. století, kdy na zámku žil předposlední majitel Mikuláš DesFours-Walderode, který rou 1941 zemřel. Satirický příběh přiblíží, jak zámecký personál připravoval Pohřeb starýho pána.

Hrané noční prohlídky volně inspirované posledními majiteli panství, kterým se narodilo sedm dcer: co se událo a možná také neudálo na frýdlantském zámku, bude možné vidět a zažít v deseti hraných prohlídkách na této památce.

Na Grabštejně zase Kristián Kryštof Clam-Gallas pořádá hon na bažanty. Pozve všechny s výjimkou hraběte Harracha, neboť je to nadutec a zkazí všechnu zábavu. Jenže nepozvat tak významného člověka, to by byl poprask. Jak to dopadne, ukáží prohlídky, které hudbou a tancem doprovodí část souboru Fragium 16. Noc plná překvapení se scénickými kostýmovými prohlídkami a doprovodnou hudbou čeká i na Valdštejně.

Všechno potřebné o Hradozámecké noci včetně rezervací najdou zájemci na webu https://www.npu.cz/cs/o-nas/projekty/po-stopach-slechtickych-rodu/92912-hradozamecka-noc-2023 .

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hradozámecká noc 2023 bude mít centrum na Hrádku u Nechanic
Kulturně pestrý srpen na Valdštejně
Červencová návštěvnost hradů a zámků je milým překvapením
Srpnové akce projektu Po stopách Harrachů
Valdštejn ožije středověkem
Prázdninové akce na Sychrově
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Lyže, sklo, památky, železnice i příroda. Letošek je Rokem Harrachů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT