Hradozámecká noc ukáže živé obrazy i Albrechta z Valdštejna

28.08.2020 16:59:27 | Autor: Jan Mikulička a Lenka Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Hradozámecká noc ukáže živé obrazy i Albrechta z Valdštejna

V netradiční podobě se představí již tento víkend památky v Libereckém kraji. V noci ze soboty 29. na neděli 30. srpna se uskuteční tradiční celostátní akce na konci prázdnin - Hradozámecká noc. Letošním hostitelem je zámek Mnichovo Hradiště, kde se bude konat hlavní program.

„Zajít si na nějakou historickou památku o Hradozámecké noci je určitě pro návštěvníky velké dobrodružství. Zvlášť pro ty malé. Sama se chystám na Lemberk, ale k návštěvě doporučuji i ostatní hrady a zámky, které se letos do této akce zapojily," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Státní hrad a zámek Frýdlant si pro návštěvníky každého věku připravil od 20.00 noční kostýmované prohlídky; dopředu je nutné si termín zamluvit. Hradozámeckou noc s podtitulem Noční prohlídky aneb Je třeba zabít Valdštejna uchystali na Grabštejně. Mezi osmou a desátou hodinou večerní tu bude možné cestou zšeřelými hradními interiéry sledovat životní příběh nejznámějšího grabštejnského majitele Albrechta z Valdštejna.

Státní zámek Lemberk zve na akci s názvem Hradozámecký den aneb Šaty dělají člověka. V rámci netradičních prohlídek, které budou zaměřeny na dobové oblékání, se návštěvníci setkají s živými obrazy, divadelními scénkami a ukázkami odívání.

Program si naplánovali i na hradě Valdštejně. Odpoledne se konají prohlídky v kostýmech spojené s historickými tanci. V noci následují tajemné prohlídky za svitu baterek; i zde je nutné si rezervovat termín.

Výběr z programů hradů a zámků:

• 29. 8.: státní hrad a zámek Frýdlant - Hradozámecká noc 2020. Program bude upřesněn.

• 29. 8.: státní hrad Grabštejn - Hradozámecká noc na Grabštejně aneb Je třeba zabít Valdštejna... Poslední srpnovou sobotu mezi osmou a desátou hodinou budete moci cestou zšeřelými hradními interiéry sledovat životní příběh nejznámějšího grabštejnského majitele Albrechta z Valdštejna. Tímto netradiční způsobem vzdáme hold činům i odkazu významného vojevůdce v císařských službách a uctíme jeho památku - a to při příležitosti Valdštejnského roku. Pozadí příběhů ze života intrikánského Valdštejna bude návštěvníkům poodhaleno každých dvacet minut od osmé hodiny večerní. Nechcete-li o tuto příležitost přijít, hlaste se raději na tel. čísle 482 724 301 či na e-mailu grabstejn@npu.cz. Volné časy pro rezervace: 20:00 - 20:20 - 20:40 - 21:00 - 21:20 - 21:40 - 22:00. Kapacita je omezena! Rezervace nutná. Klíč k památkám: Na této prohlídce lze získat "razítko" za návštěvu památky. (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• 29. 8.: státní hrad Lemberk - Hradozámecká noc - Jak se oblékalo v dobách minulých. Oživené prohlídky zámku.

• 30. 8.: státní hrad Grabštejn - Mimořádné zpřístupnění hradního veterinárního muzea v doprovodu nprap. Michala Kratochvíla. Veterinární muzeum představuje polní veterinární soupravy pocházející z výzbroje německé armády z konce 1. světové války a meziválečného období, sovětské armády a ČSLA. Většina souprav je určena k léčbě koní a dalších hospodářských zvířat. Návštěvníci se dozvědí i o dnešním využívání tzv. dolního zámku na Grabštejně a jeho okolí Armádou ČR. Zájemci o prohlídku se též seznámí i s dramatickým příběhem grabštejnského válečného hrdiny - vojenského psa Atose, který se účastnil mise v afghánském Lógaru. Prohlídkový okruh je veřejnosti přístupný v předem vypsaných termínech, kapacita prohlídky je omezena a pouze na rezervace. Více informací na www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/

• do 30. 8.: státní hrad Bezděz - Výstava Přemysl Otakar II. - král, rytíř, zakladatel. Výstava věnovaná významnému českému panovníkovi. V Templářském paláci budou mimořádně vystaveny kopie královských pohřebních insignií - žezla, jablka a koruny.

• 29. 8.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Hrádkozámecká noc. Večerní prohlídky romantických zámeckých interiérů.

• 29. 8: hospitál Kuks - Hradozámecká noc. Večerní a noční prohlídky včetně běžně nepřístupných prostor.

• 29. 8.: státní zámek Opočno - Hradozámecká noc - letní kino na nádvoří. Promítání filmu Smrt talentovaného ševce natáčeného na opočenském zámku.

• 29. 8.: státní hrad Kunětická hora - Hradozámecká noc + lampionový průvod. Noční prohlídky s doprovodným programem a lampionovým průvodem od 20 hodin.

• 29. 8.: státní hrad Litice - Hradozámecká noc - Nebojte se tmy aneb s baterkou na hrad. Letní podvečer na nádvoří hradu k ukončení prázdnin spojený s opékáním přinesených špekáčků. Noční prohlídky hradu s baterkou.

• 29. 8.: státní zámek Litomyšl - Hradozámecká noc 2020 - Oslava barokní hudby a divadla. Celodenní prohlídky a program k oslavě barokní hudby a divadla na zámku Litomyšl za doby působení rodiny Valdštejnů. Bude upřesněno.

• 29. 8.: státní zámek Slatiňany - Hradozámecká noc ve Slatiňanech - prohlídky po anglicku. Zámeckými interiéry v jedinečné atmosféře rozsvícených lustrů a lamp, vlastním tempem bez průvodce, jak bývá zvykem na památkách v Anglii. Bude tedy čistě na vás, kolik času v zámeckých pokojích strávíte.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Letní nabitá sezona na hradech a zámcích pokračuje i v srpnu
Na Valdštejně řinčely zbraně!
Kam za medvědem Brtníkem a masopustními maškarami? Do Zákup
Frýdlant opět láká návštěvníky
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Léto na hradech a zámcích
Na zákupském zámku se vedení ujímá nový kastelán

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Maškova zahrada zažila Karibský den
První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji

Nejčtenější články

23.07.: První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji
23.07.: Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT