Hrady a zámky se v červnu zapojí do Víkendu otevřených zahrad

11.06.2022 10:15:35 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Hrady a zámky se v červnu zapojí do Víkendu otevřených zahrad

Červen se nese v duchu školních i rodinných výletů a hrady a zámky se připravují na vrchol sezony, který vypukne v červenci a srpnu. Nicméně, i na červen jsou připraveny doprovodné kulturní akce a zvláštní prohlídky, aby si každý návštěvník přišel na své.

Zámek Slatiňany, zámek Lemberk, zámek Opočno a hospitál Kuks se zapojily do akce Víkend otevřených zahrad, zámek Hrubý Rohozec a Opočno do Noci kostelů.

Na zámku Sychrov je do 31. července v prostorách bývalé konírny výstava České korunovační klenoty na dosah - Osudy 22 korunovaných panovníků, která představuje dokonalé repliky korunovačních klenotů i osudy našich panovníků. Sychrov je také dějištěm Hudebního festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov, který je zahájen v červnu. Kromě toho jsou zde naplánována divadelní představení, koncert Postmodern Jukebox a také talkshow 7 pádů Honzy Dědka.

Hrad Bezděz budou v červnu navštěvovat rytíři a do 29. června je zde výstava malířky Mileny Seidlové Obrazy život a příroda, která je součástí prohlídkového okruhu bez změny vstupného. Na lemberském zámku bude 7. až 12. června zpřístupněn Bredovský letohrádek se zahradou, kde se nachází panelová výstava Lemberk v proměnách času. Ve dnech 11. a 12. června zde proběhnou komentované prohlídky zahrady vždy v 11 a ve 14 hodin v rámci akce https://www.vikendotevrenychzahrad.cz/ Tradiční svatodušní bohoslužba v zámecké kapli Seslání Ducha svatého se uskuteční 5. června od 18 hodin, celebruje J.M. can. Karel Havelka.

Na Hrubém Rohozci budou v rámci Noci kostelů 10. června realizovány noční prohlídky kaple, předkaplí, sakristie a také zámku i se zpřístupněným trezorem (první prohlídka vyjde v 19 hodin, poslední ve 22 hodin), na hradě Grabštejn proběhnou 11. - 12. 6. prohlídky Veterinárního muzea. Od 1. června je na hradě zpřístupněn i druhý prohlídkový okruh pod názvem Grabštejnské poklady, jehož součástí je prohlídka sklepení, výstup na věž a také prohlídka unikátní renesanční kaple sv. Barbory.

Liberecký kraj

 

České korunovační klenoty budou na dosah při sychrovské výstavě • 1. 6. - 31. 7.: státní zámek Sychrov - Výstava České korunovační klenoty na dosah - Osudy 22 korunovaných panovníků. České korunovační klenoty jsou pravděpodobně nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Originál exponátů je ale vystavován pouze jednou za cca 5 let a návštěvníci musí čekat často i více než 8 hodin, po kterých dostanou možnost exponát spatřit jen na malý okamžik. Unikátní výstava mistrovských replik českých korunovačních klenotů umožní tento národní poklad do detailu poznat, a to bez dlouhých front a s dostatkem času. Zároveň s klenoty budou návštěvníkům představeny osudy 22 vladařů napříč pěti staletími formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. Výstava se uskuteční v bývalé zámecké konírně. Vstupné: 120 Kč - dospělí, 90 Kč - senioři, studenti SŠ a VŠ, 80 Kč - děti ZŠ, 30 Kč - děti MŠ, fotopoplatek 20 Kč. Podrobný článek o této výstavě

• 7. - 12. 6.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Bredovského letohrádku se zahradou, kde se nachází panelová výstava „Lemberk v proměnách času", ve dnech 11. a 12. června i komentované prohlídky zahrady v časech 11.00 a 14.00. (www.zamek-lemberk.cz; www.facebook.com/ZamekLemberk; www.instagram.com/zamek_lemberk)

• 10. 6.: státní zámek Hrubý Rohozec - Noc kostelů a kaplí. Speciální prohlídky zaměřené na zámeckou kapli, předkaplí a sakristii. U příležitosti Noci kostelů bude také odhalen zámecký poklad, který se většinu roku ukrývá v trezoru u pracovny hraběte Mikuláše Vladimíra. Začátek první prohlídky v 19 hodin, poslední prohlídka ve 22 hodin. Délka prohlídky 45-50 minut. (www.zamek-hrubyrohozec.cz; www.facebook.com/hrubyrohozec/; www.instagram.com/hruby_rohozec)

• 11. - 12. 6.: státní hrad Grabštejn - Prohlídky Veterinárního muzea. Navštivte jediné muzeum vojenských polních veterinárních souprav v České republice a objevte dějiny nejen československé vojenské kynologie. Prohlídky vždy v 11 a 14 hodin. (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• 18. 6.: státní zámek Sychrov - Koncert Postmodern Jukebox. Americké uskupení Postmodern Jukebox se po velkém úspěchu vrací do Čech. Pro svoji venkovní show si vybral malebnou zahradu Státního zámku Sychrov. Připravte se na nejsenzačnější party dvacátých let našeho věku s Velkým Gatsby. Více informací: www.simmiag.cz

• 19. 6.: státní zámek Sychrov - Talkshow 7 Pádů Honzy Dědka. V rámci letního speciálu „Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka" se můžete na Státním zámku Sychrov těšit na 100 minut příjemné zábavy a zajímavých rozhovorů „o všem a pro všechny" s třemi hvězdnými hosty. Vstupenky jsou k zakoupení v síti Ticketstream.
(www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek)

• 24. a 25. 6.: státní zámek Sychrov - Letní divadelní Sychrov: Hudební komedie Saturnin. Rodinná komedie plná humoru a živé hudby vás přenese do noblesní prvorepublikové atmosféry a ukazuje, jak to vypadá, když se sluha stane de facto pánem svého zaměstnavatele. Městské divadlo Mladá Boleslav: režie: Adam Doležal, hrají: Petr Bucháček, Radim Madeja, Matěj Vejdělek, Eva Reiterová, Milan Ligač, Lucie Končoková, Martin Hrubý, Miroslav Babuský j. h., Karolina Frydecká, Milan Koníček j. h. aj. Ceny vstupenek: 390 Kč zakoupené v předprodeji, 450 Kč zakoupené na místě před představením. www.mdmb.cz

• 25. - 26.6.: státní hrad Bezděz - Úpičtí střelci a historická střelnice na Bezdězu. Kovářská dílna na nádvoří. (www.hrad-bezdez.cz; www.facebook.com/HradBezdez; www.instagram.com/hradbezdez)

• 30. 6.: státní zámek Sychrov - Letní divadelní Sychrov: Komedie Zdravý nemocný. Klasická komedie o nejslavnějším hypochondrovi všech dob. Vážený pan Argan kromě toho, že je hypochondr, je navíc velký lakomec. Nic není důležitější než mít všechny svoje diagnózy pod kontrolou, a ještě k tomu za léčbu co nejvíce ušetřit. Neváhá proto zajít tak daleko, že je ochoten obětovat štěstí své jediné dcery. Své blízké šikanuje takovým způsobem, že celá rodina musí sehrát komedii, aby hypochondra navždy vyléčila. Městské divadlo Mladá Boleslav: režie: Jiří Š Hájek, hrají: Petr Bucháček, Eva Reiterová, Lucie Matoušková, Magdalena Jirounková, Tereza Blažková j. h., Matěj Vejdělek,Martin Hrubý, Roman Teprt, Petr Prokeš, Václav Hanzl j. h., Milan Koníček j. h. a slepice Lucie. Ceny vstupenek: 390 Kč zakoupené v předprodeji, 450 Kč zakoupené na místě před představením. www.mdmb.cz

Královéhradecký kraj

• 9. - 12. 6.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Hudební festival Romantický Hrádek. XXIV. Ročník festivalu klasické a romantické hudby. Díla hudebních mistrů v podání našich i zahraničních významných koncertních umělců. (www.zamek-hradekunechanic.cz; www.facebook.com/hradekunechanic; www.instagram.com/zamek_hradek)

• 10. 6.: státní zámek Opočno - Noc kostelů 2022. Římsko-katolická farnost - děkanství Opočno zve širokou veřejnost ke komentované návštěvě církevních objektů s doprovodným programem. Program Noci kostelů naleznete ZDE. Mimo jiné bude veřejnosti zpřístupněna zámecká kaple Sv. Anny. Více info na stránkách www.nockostelu.cz

• 11. - 12. 6.: hospitál Kuks - Víkend otevřených zahrad. U příležitosti této celorepublikové akce budete mít výjimečnou příležitost absolvovat komentovanou prohlídku bylinkové zahrady s odborníkem Ing. Jiřím Pirnerem. Začátky komentovaných prohlídek: sobota - 11 a 13 hodin; neděle - 11 a 13 hodin. Zájemci o prohlídku se mohou v daný čas shromažďovat u zahradního altánu. (www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

• 11. - 12. 6.: státní zámek Opočno - Víkend otevřených zahrad - komentovaná prohlídka parku. Odborníkem komentovaná prohlídka horní i dolní částí zámeckého parku. Dozvíte se fakta o historii založení a vývoji parku a mnoho zajímavostí o vzácných dřevinách, které se v parku nacházejí. Prohlídka parku s průvodcem se koná v rámci evropské akce „Víkend otevřených zahrad". Časy zahájení prohlídek: v 10 nebo ve 14 hodin (sraz před letohrádkem). Délka prohlídky: cca 1 hod. (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 17. 6.: státní zámek Opočno - Koncert: Janek Ledecký LX tour a hosté - Ivan Hlas - Sarah & The Adams - Cold Licks. Více info a vstupenky zde: https://bit.ly/JanekLedecky

• 18. 6.: státní zámek Opočno - Prohlídka opočenských zbrojnic s rozšířeným výkladem. Správcem depozitáře komentovaná prohlídka nové podoby loveckého a rytířského sálu s dvojnásobnou dobou trvání. Seznamte se podrobněji s jednou z největších a nejvýznamnějších kolekcí zbraní a zbroje v ČR. Více informací: https://bit.ly/Opocno-zbrojnice

• 18. 6.: státní zámek Opočno - Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka. Populární televizní talkshow zavítá v létě na oblíbená filmová místa! Pod hlavičkou "Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka" se letos v létě vydá na devět zámků, kde byly natočeny legendární české pohádky a v roli hostů se tak představí i známí herečtí představitelé pohádkových postav. Vstupenky: https://bit.ly/7paduhonzydedka

• 19. 6.: státní zámek Opočno - Rozšířené prohlídky obrazáren. Mimořádná prohlídka velké a malé obrazárny zámku s rozšířeným výkladem a prodlouženou dobou trvání (cca 50 min.). Komentovaná prohlídka sbírky obrazů významných malířů, které soustředil z ostatních svých sídel Josef II. Colloredo-Mannsfeld na opočenský zámek na konci 19. století. (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 25. 6: hospitál Kuks - Koncerty festivalu Hudební léto Kuks. Již 13. ročník mezinárodního festivalu klasické hudby tradičně proběhne v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu. Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z. s. spolu se správou hospitálu Kuks. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím e-mailu: rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací: www.hudebniletokuks.cz

• 25. 6.: státní zámek Ratibořice - Odpoledne s pohádkou na zahradě Rudrova mlýna - Zvířátka a loupežníci. Loutková hra na motivy slavné pohádky bratří Grimmů Brémští muzikanti. Pro děti od 3 do 10 let. Účinkuje: Jana Vyšohlídová. Začátek v 14.00 hodin. V případě nepříznivého počasí se představení uskuteční v objektu Vodního mandlu. (www.zamek-ratiborice.cz;www.facebook.com/ratiborice.zamek; www.instagram.com/ratiborice.zamek)

Pardubický kraj

• 11. 6.: státní hrad Kunětická hora - Ferda Mravenec - divadlo pro děti na Kunětické hoře. Veselá pohádka plná dobrodružství slavného malého hrdiny s puntíkovaným šátkem a jeho přátel z knížek Ondřeje Sekory. Kamarádství s Cvrčkem, Plošticí Ruměnicí a Broukem Pytlíkem, spory s panem Hlemýžděm a Škvory policajty, stavba vozíku a hon na Koníka, tanec s Housenkou a boj s Mravkolvem a jeho synem Ťutínkem nenechá klidným žádného z malých ani velkých diváků. A některé písničky si zpívají děti už při odchodu z divadla. Účinkuje Docela velké divadlo z Litvínova.(www.hrad-kunetickahora.cz; www.facebook.com/kunetickahora; www.instagram.com/kunetickahora)

• 11. - 12. 6.: státní zámek Slatiňany - Víkend otevřených zahrad. Komentované exkurze zámeckou zahradou i běžně nepřístupnými skleníky. (www.zamek-slatinany.cz; www.facebook.com/zamek.slatinany; www.instagram.com/zamekslatinany)

• 13. 6.: státní hrad Kunětická hora - Koncert Anety Langerové. Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem k aktuálnímu albu Dvě slunce. Koncert pořádá a prodej vstupenek zajišťuje Východočeské divadlo Pardubice.

• 17. - 19. 6.: státní hrad Kunětická hora - Divadelní představení Noc na Karlštejně. Představení potěší všechny milovníky českých muzikálů, na hrad se po dvaceti letech navrátil divadelní evergreen podle stejnojmenného filmu Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně - jistě si řada z vás ještě vzpomíná na verzi s Radoslavem Brzobohatým v roli Karla IV., která tehdy lámala rekordy v divácké návštěvnosti. Na její úspěch se pokusí navázat nové zpracování slavného muzikálu, které připravil režisér Petr Novotný. Hlavní role nesmrtelného příběhu o tom, že láska je silnější než příkaz krále, tentokrát nastudovali hostující Petr Štěpánek a Martina Sikorová. A chybět samozřejmě nebudou nestárnoucí hity z pera Karla Svobody a Jiřího Štaidla jako Lásko má, já stůňu, Do věží, Hoja hoj, Když mám tekutou révu a další. Představení pořádá a prodej vstupenek zajišťuje Východočeské divadlo Pardubice. (www.hrad-kunetickahora.cz; www.facebook.com/kunetickahora; www.instagram.com/kunetickahora)

• 19. 6. a 26. 6.: státní zámek Slatiňany - Hrané prohlídky na zámku. Zažijete vstřícnou atmosféru knížecí rodiny Auerspergů s pěti dětmi, která Vás nejen ráda obeznámí s rodovou tradicí, ale rovněž vás nechá nahlédnout do svého soukromí, do svých životních příběhů, do každodenních radostí i starostí svého pobytu na slatiňanském letním sídle, a to v provedení slatiňanského divadelního spolku Acord, z.s. Online prodej vstupenek bude spuštěn v dubnu. Více informací zde: https://www.zamek-slatinany.cz/cs/akce/78823-hrane-prohlidky-na-zamku-slatinany

• 24. - 26. 6.; 30. 6. - 3. 7.: státní hrad Kunětická hora - Divadelní představení Noc na Karlštejně. Představení potěší všechny milovníky českých muzikálů, na hrad se po dvaceti letech navrátil divadelní evergreen podle stejnojmenného filmu Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně - jistě si řada z vás ještě vzpomíná na verzi s Radoslavem Brzobohatým v roli Karla IV., která tehdy lámala rekordy v divácké návštěvnosti. Na její úspěch se pokusí navázat nové zpracování slavného muzikálu, které připravil režisér Petr Novotný. Hlavní role nesmrtelného příběhu o tom, že láska je silnější než příkaz krále, tentokrát nastudovali hostující Petr Štěpánek a Martina Sikorová. A chybět samozřejmě nebudou nestárnoucí hity z pera Karla Svobody a Jiřího Štaidla jako Lásko má, já stůňu, Do věží, Hoja hoj, Když mám tekutou révu a další. Představení pořádá a prodej vstupenek zajišťuje Východočeské divadlo Pardubice. (www.hrad-kunetickahora.cz; www.facebook.com/kunetickahora; www.instagram.com/kunetickahora)

• do 10. 7.: státní zámek Slatiňany - Vzpomínky na černobílý svět: Afričané v habsburské monarchii. Putovní panelová výstava, umístěná v exteriérech státního zámku Slatiňany připomíná osudy Afričanů, kteří ve službách habsburské aristokracie působili od časů baroka na našem území. Důraz bude kladen především na osobnost Angela Solimana, učeného Afričana knížat z Liechtensteinu, který se díky svým schopnostem dostal až na vrchol vídeňské osvícenské společnosti. Africkou společnici měla v 19. století i kněžna z Auerspergu, manželka majitele zámku ve Slatiňanech. Výstava se snaží připomenout, že právě v časech osvícenství vznikla zdánlivě moderní témata jako svoboda, občanská práva a rasismus, ovlivňující zásadním způsobem naši společnost do současnosti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

České korunovační klenoty budou na dosah při sychrovské výstavě
Květnová nabídka na hradech a zámcích v kraji
Hrad Bezděz přináší od května novou nabídku pro dětské návštěvníky
Cena Adolfa Heyduka 2021 putuje na Kuks
Připravili novou hru Po stopách Albrechta z Valdštejna
Turistická sezona 2022 v Českém ráji zahájena
Nová venkovní geologická expozice zve do nejstarší historie regionu
Hrad Trosky má novou kastelánku Pavlínu Suchomelovou
Hrady a zámky v kraji zvou na nové prohlídkové trasy
Velikonoce přichází i na hrady a zámky
Novinky z jarního Valdštejna
Na hradech a zámcích finišuje příprava na novou sezonu
Máchův kraj – krajem písku a borovic na kole, pěšky i na motorce

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT