Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé

17.01.2023 20:57:00 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé

V posledním čtvrtletí loňského roku provedli zaměstnanci KHS LK 104 kontrol v zařízeních a provozovnách pro výchovu a vzdělávání pro děti a mladistvé. Nejvyšší podíl vzhledem k ročnímu období zaujímají kontroly stravovacích zařízení - 52 a kontroly škol - 35. Ve školských zařízeních provedli 16 kontrol a jednu kontrolu pak u živnosti péče o děti do 3 let věku.

Za zjištěné nedostatky spočívající v nedostatečných prostorových podmínkách pro mytí surovin, ve společném skladování neslučitelných potravin v chladícím zařízení vařených pokrmů a v dodatečně zamrazených potravinách, uložili dvě pokuty v celkové výši 4 000 Kč.

V rámci úkolu hlavní hygieničky bylo realizováno měření/odběr vzorků ovzduší celkem v 16 místnostech ve dvou základních školách (okres Česká Lípa, okres Liberec) pro stanovení počtu minerálních a azbestových vláken. Výsledky nepotvrdily přítomnost nadlimitních počtů azbestových ani minerálních vláken. V 15 místnostech byly hodnoty pod mezí stanovitelnosti, pouze v jednom případě byla potvrzena přítomnost minerálních vláken, nicméně také hluboko pod limitní hodnotu. Dle vyhlášky č. 6/2003 Sb., kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb je limitní hodinová koncentrace v případě azbestových a minerálních vláken ve školách 1000 vláken/m3.

V uvedeném období probíhal ještě jeden úkol hlavní hygieničky zaměřený na stanovení obsahu soli v polévkách. To, že česká populace přijímá dlouhodobě nadměrné množství soli je obecně známá informace, která současně představuje významné zdravotní riziko (vysoký krevní tlak a s ním spojené komplikace jako je ischemická choroba srdeční, cévní mozkové příhody, poškození ledvin). Cílem úkolu bylo ověřit hypotézu, že se tak děje i ve školních jídelnách. Za tímto účelem proto zaměstnanci odboru hygieny dětí a mladistvých odebrali ve školních jídelnách mateřských a základních škol napříč celým krajem 10 vzorků polévek. Výsledky byly ve všech případech nevyhovující.

Doporučené hodnoty se pohybují v závislosti na velikosti porce 100-300 ml od 0,4 -1,2 g. Maximální limit pak je stanoven opět v závislosti na velikosti porce od 0,8-3 g.

„Pro stanovení koncentrace chloridu sodného tedy kuchyňské soli máme k dispozici přístroj, který okamžitě na místě změří koncentraci sodíkových iontů v hodnoceném vzorku. Zjistili jsme, že děti přijímají v průměrné porci polévky nadměrné množství soli, přičemž v 5 zařízeních se výsledky pohybovaly lehce nad hranicí doporučeného přívodu soli pro danou velikost porce a v 5 zařízeních se blížily naopak k horní hranici stanoveného limitu pro danou velikost porce," vysvětlila Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, a pokračovala: „Vzhledem k tomu, že smyslem tohoto úkolu bylo zmapování situace a edukace personálu, neudělili jsme žádné pokuty a ani udělovat nebudeme. Doporučili jsme možnosti, jak lépe pokrmy dochucovat a také nabídli možnost se na nás obrátit pro konzultaci, což předpokládáme povede v konečném důsledku ke snižování obsahu soli v připravovaných pokrmech. S měřením obsahu soli v polévkách budeme v roce 2023 pokračovat v co největším rozsahu. Efekt z na místě provedeného měření je totiž okamžitý, včetně přínosné přímé konfrontace. Velmi pozitivní je skutečnost, že personál školních jídelen má o měření velký zájem."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pomáhá svým příspěvkovým organizacím při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Ve středu 1. února 11 minut po půlnoci vyjel první spoj z Rychnova a poté už na všechny trasy městské hromadné dopravy vyjely autobusy nového dopravce ČSAD Slaný. Společnost bude na Jablonecku nově obsluhovat městskou dopravu příštích pět let. Více podrobností a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 3. až 5. února
Únorová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody
V turnovských školách se rozbíhá preventivní kampaň
Město Semily vybuduje v lokalitě Na Vinici retenční nádrž

Nejčtenější články

01.02.: Chaloupky pod horama otevírají novou muzejní sezonu v Lomnici
02.02.: Nejtěžší zápas pro starší žáky HC Turnov i Adama Jindřiška
03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT