Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé

17.01.2023 20:57:00 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé

V posledním čtvrtletí loňského roku provedli zaměstnanci KHS LK 104 kontrol v zařízeních a provozovnách pro výchovu a vzdělávání pro děti a mladistvé. Nejvyšší podíl vzhledem k ročnímu období zaujímají kontroly stravovacích zařízení - 52 a kontroly škol - 35. Ve školských zařízeních provedli 16 kontrol a jednu kontrolu pak u živnosti péče o děti do 3 let věku.

Za zjištěné nedostatky spočívající v nedostatečných prostorových podmínkách pro mytí surovin, ve společném skladování neslučitelných potravin v chladícím zařízení vařených pokrmů a v dodatečně zamrazených potravinách, uložili dvě pokuty v celkové výši 4 000 Kč.

V rámci úkolu hlavní hygieničky bylo realizováno měření/odběr vzorků ovzduší celkem v 16 místnostech ve dvou základních školách (okres Česká Lípa, okres Liberec) pro stanovení počtu minerálních a azbestových vláken. Výsledky nepotvrdily přítomnost nadlimitních počtů azbestových ani minerálních vláken. V 15 místnostech byly hodnoty pod mezí stanovitelnosti, pouze v jednom případě byla potvrzena přítomnost minerálních vláken, nicméně také hluboko pod limitní hodnotu. Dle vyhlášky č. 6/2003 Sb., kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb je limitní hodinová koncentrace v případě azbestových a minerálních vláken ve školách 1000 vláken/m3.

V uvedeném období probíhal ještě jeden úkol hlavní hygieničky zaměřený na stanovení obsahu soli v polévkách. To, že česká populace přijímá dlouhodobě nadměrné množství soli je obecně známá informace, která současně představuje významné zdravotní riziko (vysoký krevní tlak a s ním spojené komplikace jako je ischemická choroba srdeční, cévní mozkové příhody, poškození ledvin). Cílem úkolu bylo ověřit hypotézu, že se tak děje i ve školních jídelnách. Za tímto účelem proto zaměstnanci odboru hygieny dětí a mladistvých odebrali ve školních jídelnách mateřských a základních škol napříč celým krajem 10 vzorků polévek. Výsledky byly ve všech případech nevyhovující.

Doporučené hodnoty se pohybují v závislosti na velikosti porce 100-300 ml od 0,4 -1,2 g. Maximální limit pak je stanoven opět v závislosti na velikosti porce od 0,8-3 g.

„Pro stanovení koncentrace chloridu sodného tedy kuchyňské soli máme k dispozici přístroj, který okamžitě na místě změří koncentraci sodíkových iontů v hodnoceném vzorku. Zjistili jsme, že děti přijímají v průměrné porci polévky nadměrné množství soli, přičemž v 5 zařízeních se výsledky pohybovaly lehce nad hranicí doporučeného přívodu soli pro danou velikost porce a v 5 zařízeních se blížily naopak k horní hranici stanoveného limitu pro danou velikost porce," vysvětlila Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, a pokračovala: „Vzhledem k tomu, že smyslem tohoto úkolu bylo zmapování situace a edukace personálu, neudělili jsme žádné pokuty a ani udělovat nebudeme. Doporučili jsme možnosti, jak lépe pokrmy dochucovat a také nabídli možnost se na nás obrátit pro konzultaci, což předpokládáme povede v konečném důsledku ke snižování obsahu soli v připravovaných pokrmech. S měřením obsahu soli v polévkách budeme v roce 2023 pokračovat v co největším rozsahu. Efekt z na místě provedeného měření je totiž okamžitý, včetně přínosné přímé konfrontace. Velmi pozitivní je skutečnost, že personál školních jídelen má o měření velký zájem."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT