Jak bude probíhat Hradozámecká noc v Libereckém kraji

24.08.2019 10:00:09 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj

Jak bude probíhat Hradozámecká noc v Libereckém kraji

Oslava, která představí hrady a zámky v tak trochu netradiční podobě s jedinečným programem - to je Hradozámecká noc, která se na památkách v Libereckém kraji uskuteční ze soboty 31. srpna na neděli 1. září. Stejně jako v předešlých letech, i tentokrát se do akce zapojí desítky památek: hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce.

Každý rok se na některé z památek ve správě Národního památkového ústavu odehrává hlavní program - v letošním roce bude hlavním hostitelem hrad Grabštejn, na němž se bude konat slavnost na počest významného rodu Gallasů a Clam-Gallasů.

„Letošní rok je pro náš kraj z pohledu připomínaného rodu Gallasů a Clam-Gallasů skutečně významný. Ve zdejším regionu zanechal tento rod zcela zásadní stopu," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na Grabštejně čekají návštěvníky hrané kostýmované prohlídky s historkami ze života jednotlivých členů rodiny, rozezní se též původní hradní varhany. K vidění budou ukázky práva útrpného a historii bude možno ochutnat v Kuchyni U Ryby i hradní krčmě. Rozhled do okolí pak nabídne hradní věž.

Celodenní program v Libereckém kraji nabídnou i další hrady a zámky. Ve Frýdlantu připravili Hradozámecké odpoledne s nahlédnutím do dílny mistra středověké magie, pohádkou Jak se peče písnička a pečením koláčků v zámecké kuchyni.

Na Hrubém Rohozci při prohlídce kaple zahraje varhaník Radek Rejšek na původní zámecké varhany. S menšími skupinami do 13 osob průvodce vystoupá na kruchtu, kde představí historii a funkce varhan a přidá malou hudební ukázku; tato akce je součástí prohlídkového okruhu nazvaného Reprezentační prostory.

Zámek Lemberk předvede návštěvníkům, jak se vařilo a stolovalo v dobách minulých. Oblíbené kostýmované prohlídky obohatí živé obrazy od gotiky až po historismus. Hradozámecká noc na Valdštejně zase bude plná překvapení se scénickými prohlídkami, historickými tanci a ohňovou show.

Vdavky továrníkovic dcery - to je program na zámku Zákupy. K vidění tu budou noční hrané prohlídky interiérů zámku s tanci na téma prvorepublikových filmů se šťastným příběhem v podání tanečního souboru Villanella.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na Valdštejně se chystají na vrchol prázdninové sezony
Malá Skála láká za tajemstvím Pantheonu
Liberecký kraj neznámý: Z hradu Štěpanice zůstaly zbytky paláce a věže
Via ferrata: adrenalinová ochutnávka na Vodní bráně
Dětské prohlídky na Valdštejně sklízí úspěch!
Méně známé místo v kraji je i skalní hrad Stohánek
Vyhlídka Terezínka, další méně známé místo Libereckého kraje
Hrady a zámky zvou v srpnu na řemeslníky i Strašidlo cantervillské
Rozhledna Járy Cimrmana se nepyšní výškou, ale hloubkou
Méně známé, ale zajímavé místo kraje: Dutý kámen
Méně známá místa kraje: Harrachovská hrobka v Horní Branné
Zřícenina hradu Bradlec u Lomnice: místo, které stojí za návštěvu
Liberecký kraj představuje méně známá místa: Sirný pramen
Projekt památkového ústavu se zaměřuje na šlechtické rody z Liberecka

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Na staveniště nové knihovny v Turnově dorazila pilotovací souprava
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Nejčtenější články

22.05.: Most přes Jizeru v Semilech začnou rekonstruovat 27. května
23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
22.05.: Kluci z Prahy zamířili do Českého ráje za veterány i ke granátům

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT