Jak funguje odchytové zařízení v Turnově?

09.12.2022 19:54:13 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Jak funguje odchytové zařízení v Turnově?

Odchytové zařízení pro psy funguje na Skautském ostrově pod správou Skautského střediska Štika Turnov. Místo není útulkem, slouží jako útočiště pro psy pouze na přechodnou dobu.

Místo pro odchytové zařízení bylo vybráno ve spolupráci s veterinářem a Krajskou veterinární správou pro Liberecký kraj. Z původně navrhovaných lokací bylo to na ostrohu u Skautského ostrova označeno za nejvhodnější. Psi zde mají potřebné zázemí v oddělených kotcích vybavených zateplenou boudou, jeden z kotců je celkově zateplen pro umístění choulostivějších zvířat.

V roce 2021 město Turnov financovalo opravu budovy psince v částce zhruba 60 tisíc Kč. Byla opravena střecha, instalována izolace do jednoho z kotců, proveden byl nátěr dřevěných ploch.

Kotce na Skautském ostrově v Turnově<br />Autor: Marcela Jandová Péče o psy v odchytovém zařízení je zajištěna obsluhou, která při nálezu nebo odchytu psa umístí do kotce, a zveřejní popis s jeho fotkou. Aktuálně pomáhá i povinné čipování psů. Majitel se tak ve většině případů najde velmi rychle, a to v řádu hodin. Pro úplnost - od začátku roku 2022 zařízením prošlo 26 psů, z toho 18 psů zde nezůstalo ani 24 hodin, pět psů zde bylo jeden den. Pouze u dvou psů došlo k delšímu pobytu, jeden pes je v péči odchytového zařízení v současné době.

Psi v zařízení jsou několikrát za den venčeni. Psinec má kvalitní vybavení, ať už se jedná o misky, řemínky nebo další. Dbáno je i na kvalitní krmivo. Při umístění zvířete dojde k veterinární kontrole, a další péče je přizpůsobena jeho povaze nebo aktuálnímu stavu. V některých případech jsou zvířata po předchozí zkušenosti vystresovaná, nejsou v dobrém zdravotním stavu. Jejich chování tedy může být nepředvídatelné, někdy jsou agresivní nebo ve zvýšené míře štěkají. Vzhledem k tomu, že zde zůstávají po velmi krátkou dobu, není úplně vhodné, aby je chodila venčit široká veřejnost. Na druhou stranu město Turnov vítá zájem veřejnosti o zvířata v nouzi, na podobné služby každý rok vyčleňuje 0,2 milionu Kč.

Další podpoře aktivit neziskového sektoru v této oblasti se nebrání. V Turnově už nyní funguje další subjekt s osvědčením KVS SVS pro Liberecký kraj, který se o zvířata stará. Umožňuje například umístění psů do dočasné péče. Více o činnosti registrovaného útulku pro zvířata Srdcem pro psy najdete na @srdcempropsy. V případě například zajištění péče o menší plemena psů i menší zvířata tak může být dobrovolná aktivita řešena finanční podporou akutní péče ze strany města. Útulek jistě ocení i další finanční podporu veřejnosti, informace můžete získat na srdcem-pro-psy@seznam.cz. 

Seznam registrovaných útulků a odchytových zařízení v Libereckém kraji najdete na webových stránkách Státní veterinární správy - www.svscr.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Městský parlament mládeže jednal na turnovské radnici
V liberecké knihovně začínají Krajské týdny pro neziskový sektor
Vstupné do Krkonošských muzeí zdražuje
Liberecký kraj zaštiťuje celkem 18 vědomostních olympiád
Florbal Turnov: Další výsledkově zajímavý víkend

Nejčtenější články

29.01.: V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
31.01.: Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
30.01.: Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT