Jak je rozdělena pomoc vlády domácnostem s vysokými cenami energií
21.11.2022 08:33:00 | Autor: mj, penize.cz | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Vláda pomoc s vysokými cenami energií rozdělila do dvou kroků. První část příspěvku na energie je na říjen až prosinec, jeho výše závisí na distribuční sazbě elektřiny. Druhá část pak přijde na zbytek zimy.
Na rozdíl od prvního příspěvku, která závisí na distribuční sazbě elektřiny, druhá část pomoci bude rozdělená podle zdrojů energií - zvlášť na elektřinu, na plyn a případně i na teplo, pokud ho berete ze společné kotelny v domě nebo máte centrální výtopnu.
Kromě této podpory vám stát při vyúčtování elektřiny odpustí poplatek za podporu obnovitelných zdrojů, a to od října do konce příštího roku. O takzvaný úsporný tarif ani o odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů nebude letos potřeba nikde žádat, projeví se automaticky ve výši záloh nebo v konečném vyúčtování. Státní pomoc nedostane přímo domácnost, ale dodavatel energií, který ji zohlední ve výši záloh a konečném vyúčtování.
Jak to bude fungovat v praxi?
Letos v říjnu dosáhly všechny domácnosti, které mají uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny, na pomoc v podobě příspěvku z úsporného tarifu ve výši 3 500 Kč nebo 2 000 Kč podle tarifu (sazby pro odběr elektřiny).
Kromě toho domácnosti ušetří díky odpuštění poplatků za podporované zdroje energie, a to od letošního října až do konce příštího roku. Poplatek dosahoval 599 korun za každou spotřebovanou MWh elektřiny (1 MWh je 1 000 KWh). Většina domácností tak v součtu letos získá pomoc ve výši aspoň čtyři tisíce korun.
Pomoc od státu letos obdrží každá domácnost odebírající elektřinu - bez ohledu na to, jestli používá primárně plyn, elektřinu, nebo jestli má vytápění zajištěno přes centrální vytápění či domovní kotelny.
Slevu automaticky poskytne dodavatel elektřiny všem domácnostem, které s ním mají uzavřenou smlouvu. O úsporný tarif (ani o odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů) nebude letos potřeba nikde žádat, projeví se automaticky ve výši záloh nebo v konečném vyúčtování. Rozhodujícím dnem pro určení tarifu bude 23. srpen 2022.
Druhá část pomoci z úsporného tarifu přijde na začátku února. Zatímco letos půjde pomoc kvůli zjednodušení přes elektřinu, v příštím roce ji stát vyplatí už přes jednotlivé zdroje - tedy elektřinu, plyn nebo teplo. U elektřiny a plynu půjde opět automaticky přes dodavatele, tedy bez žádosti. Naopak v případě dodávek tepla bude nutný aktivní krok odběratele, tedy typicky společenství vlastníků bytových jednotek.
Související články
Jak správně topit?
Jaká je nová cena tepelné energie Městské teplárenské Turnov
Firmy vyzývají zbylé zákazníky v režimu DPI k přechodu na smlouvy
Kde hledat pomoc při vysokých zálohách dodavatele poslední instance?
Kraj oslovuje organizace, aby se zapojily do akce Milostivé léto
I v Libereckém kraji platí Milostivé léto neboli šance pro dlužníky
Jak mají postupovat klienti končícího Bohemia Energy v našem regionu
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
V čele OFS Jablonec Čičmance střídá Princ
Valná hromada Okresního fotbalového svazu za přítomnosti šéfa FAČR Petra Fouska a šéfa krajského fotbalového svazu Miroslava Pelty zvolila nové vedení. Novým šéfem OFS se stal zásadský Miroslav Princ a do výboru byli dále zvoleni Ondřej Bohatý, Mihal Duštíra, Ladislav Halama, Oldřich Churý, Adam Pelta a Jiří Šturma. Volba byla jednomyslná. Více podrobností na Našem Jablonecku
V úterý 11. února bude uzavřena turnovská matrika
Odbor správní Městského úřadu Turnov informuje o mimořádném uzavření oddělení matriky mimo úřední den, a to v úterý 11. února 2025.
Nejnovější články
Nový sníh zkomplikoval dopravu v Libereckém kraji
FOTO: Setkání s nejsympatičtějším lovcem Kalkulátorem
Nejlepší podmínky k životu v Česku má podle indexu Turnov
KRNAP zachraňuje genofond krkonošských jedlí
Třídění odpadů v Turnově není multikomoditní
Nejčtenější články
12.02.: Stříbrný vstup českých biatlonistů do mistrovství světa
11.02.: Hojný obyvatel Krkonoš konipas horský je Ptákem roku 2025
11.02.: Maloskalští volejbalisté vrátili Hronovu dvě porážky
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.