Jak je to s bytovým domem ve Slunečné ulici na Vrchhůře

12.03.2021 11:42:20 | Autor: Tomáš Hocke | Rubrika: NÁZORY | Obce: Turnov

Jak je to s bytovým domem ve Slunečné ulici na Vrchhůře

Starosta města Turnov Tomáš Hocke reaguje na komentáře na nově vznikající bytový dům na Vrchhůře.

Rád bych se touto cestou omluvil Turnovákům za stavbu nového bytového domu ve Slunečné ulici na Vrchhůře. Za celý povolovací proces a předcházející tvorbu územně plánovacích podkladů sice rozhodně nemohu sám, ale jsem starosta, a jako takový mám za tento proces odpovědnost. Asi v našem městě není nikdo, kdo by řekl, že se mu to líbí anebo, že to na toto místo patří. Je to prostě průšvih, který se v okamžiku stavebního povolení nedá vzít zpět. V této chvíli, ještě ve své syrové podobě železobetonového skeletu. Velmi mě to mrzí...

Na jedné straně se celý svůj mandát starosty snažím kultivovat stavební činnost v Turnově. Řeším kde jaký chodník, kde jakou garáž. Hledám dobré architekty, kteří v malých finančních možnostech našeho malého města, dokáží navrhnout stavby, za které se nemusíme stydět, a které mohou být příkladem soukromým investorům. Domníval jsem se, že máme vícestupňový systém kontroly, který takovouto stavbu dokáže odhalit, což následně vede k diskuzi se stavebníkem, k diskuzi v odborných komisích, k diskuzi zda dát či nedat věcná břemena, zda uzavírat plánovací smlouvy, zda kultivovat územní plán a měnit regulativy. Tento systém však v tomto případě ukázal, že je ještě co zlepšovat.

Na straně druhé bych se rád ohradil proti spekulacím o podplacených úřednících, vedení města a nedodržení územního plánu. Rád bych vysvětlil, že většina rozhodovacích procesů vychází z řetězce vzájemně na sobě navazujících rozhodnutí. A rozhodnutí o místě U Tří svatých padlo již v roce 1996, kdy územní plán zahrnul do ploch zástavby celé obrovské území Vrchhůry, a v těsné blízkosti sousoší počítal se stavbou čtyřpodlažních bytových domů. Žádný prostor okolo sochy, žádné zachování průhledů. Další územně plánovací dokumentace tyto návrhy převzaly, a je třeba říci, že i kultivovaly. Bytové domy se zmenšovaly a postupně, v rámci regulace se snižovala i podlažnost, až na dnešní stav dvou nadzemních podlaží a jednoho podlaží ustupujícího. Územní plány a územní studie procházely rozsáhlým schvalovacím procesem - návrh od autorizovaného architekta, připomínkové řízení v rámci dotčených orgánů státní správy, městským architektem, projednávání v odborných komisích, připomínkování a projednávání s veřejností a nakonec i schvalování zastupiteli města. Přesto se nám stala chyba. Dostatečně jsme nebránili sousoší U Tří svatých, hvězdárnu a potřebné průhledy.

Co dál? Musíme ještě více kultivovat kontrolní proces a ještě více a podrobněji diskutovat urbanistické studie a jejich dopad do územního plánu. V roce 1996 byly do územního plánu našeho města vpuštěny obrovské zástavbové plochy bez chybějící diskuze s vlastníky, bez skutečně podrobně zpracovaných územních studií. Tyto pozemky bez finančních náhrad již nelze z územního plánu vyjmout a nám nezbývá, než se snažit tato území důsledně regulovat. Právě dobrá územně plánovací dokumentace je dobrým předpokladem pro dobré stavby, které nebudou poškozovat veřejný prostor.

Přeji nám všem a našemu městu, abychom ji dokázali dobře společně vytvořit.

Tomáš Hocke, starosta Turnova

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Sociální organizace v regionu dostanou pověření k poskytování služeb

Pro roky 2022 a 2023 musí mít sociální služby v regionu tzv. Pověření k poskytování služeb v obecném hospodářském zájmu (dále Pověření SGEI). Tento dokument upravuje práva a povinnosti kraje a organizací včetně financování. „Pověření SGEI je nutné vystavit všem sociálním službám zařazeným do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje. Ta se nyní rozšiřuje o další tři subjekty - a to o turnovský FOKUS, Rodinu v centru a liberecké centrum pro seniory," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Hejtman Libereckého kraje bude opět odpovídat online

Ve čtvrtek 2. prosince od 19 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz hejtmanovi Martinu Půtovi. Pokud máte zájem o zodpovězení otázek či chcete zhlédnout reakce hejtmana Martina Půty na různorodé dotazy, stačí se ve čtvrtek 2. prosince v 19 hodin přihlásit ke svému facebookovému profilu a zavítat na stránky Libereckého kraje: https://www.facebook.com/libereckraj/. Své otázky můžete napsat do komentářů přímo pod živý přenos. Hejtman si tradičně dotazy přečte a zodpoví. Online vysílání se uskuteční již po jednačtyřicáté.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policisté varují před krádežemi chat a chalup v Pojizeří
Zimní pozdrav z Valdštejna
Prosincové soboty budou v Turnově probíhat farmářské trhy
Hasiči radí, jak si nezkazit Vánoce požárem
Mikulášská nadílka již proběhla v turnovských mateřských školách

Nejčtenější články

03.12.: Požár vznikl ve starším domě v Semilech - Podmoklicích
01.12.: Hasiči zasahovali u požáru seníku v Troskovicích
01.12.: Jilemnickým futsalistům se letos nedaří, v Otrokovicích dvakrát prohráli

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT