Jak je to s bytovým domem ve Slunečné ulici na Vrchhůře

12.03.2021 11:42:20 | Autor: Tomáš Hocke | Rubrika: NÁZORY | Obce: Turnov

Jak je to s bytovým domem ve Slunečné ulici na Vrchhůře

Starosta města Turnov Tomáš Hocke reaguje na komentáře na nově vznikající bytový dům na Vrchhůře.

Rád bych se touto cestou omluvil Turnovákům za stavbu nového bytového domu ve Slunečné ulici na Vrchhůře. Za celý povolovací proces a předcházející tvorbu územně plánovacích podkladů sice rozhodně nemohu sám, ale jsem starosta, a jako takový mám za tento proces odpovědnost. Asi v našem městě není nikdo, kdo by řekl, že se mu to líbí anebo, že to na toto místo patří. Je to prostě průšvih, který se v okamžiku stavebního povolení nedá vzít zpět. V této chvíli, ještě ve své syrové podobě železobetonového skeletu. Velmi mě to mrzí...

Na jedné straně se celý svůj mandát starosty snažím kultivovat stavební činnost v Turnově. Řeším kde jaký chodník, kde jakou garáž. Hledám dobré architekty, kteří v malých finančních možnostech našeho malého města, dokáží navrhnout stavby, za které se nemusíme stydět, a které mohou být příkladem soukromým investorům. Domníval jsem se, že máme vícestupňový systém kontroly, který takovouto stavbu dokáže odhalit, což následně vede k diskuzi se stavebníkem, k diskuzi v odborných komisích, k diskuzi zda dát či nedat věcná břemena, zda uzavírat plánovací smlouvy, zda kultivovat územní plán a měnit regulativy. Tento systém však v tomto případě ukázal, že je ještě co zlepšovat.

Na straně druhé bych se rád ohradil proti spekulacím o podplacených úřednících, vedení města a nedodržení územního plánu. Rád bych vysvětlil, že většina rozhodovacích procesů vychází z řetězce vzájemně na sobě navazujících rozhodnutí. A rozhodnutí o místě U Tří svatých padlo již v roce 1996, kdy územní plán zahrnul do ploch zástavby celé obrovské území Vrchhůry, a v těsné blízkosti sousoší počítal se stavbou čtyřpodlažních bytových domů. Žádný prostor okolo sochy, žádné zachování průhledů. Další územně plánovací dokumentace tyto návrhy převzaly, a je třeba říci, že i kultivovaly. Bytové domy se zmenšovaly a postupně, v rámci regulace se snižovala i podlažnost, až na dnešní stav dvou nadzemních podlaží a jednoho podlaží ustupujícího. Územní plány a územní studie procházely rozsáhlým schvalovacím procesem - návrh od autorizovaného architekta, připomínkové řízení v rámci dotčených orgánů státní správy, městským architektem, projednávání v odborných komisích, připomínkování a projednávání s veřejností a nakonec i schvalování zastupiteli města. Přesto se nám stala chyba. Dostatečně jsme nebránili sousoší U Tří svatých, hvězdárnu a potřebné průhledy.

Co dál? Musíme ještě více kultivovat kontrolní proces a ještě více a podrobněji diskutovat urbanistické studie a jejich dopad do územního plánu. V roce 1996 byly do územního plánu našeho města vpuštěny obrovské zástavbové plochy bez chybějící diskuze s vlastníky, bez skutečně podrobně zpracovaných územních studií. Tyto pozemky bez finančních náhrad již nelze z územního plánu vyjmout a nám nezbývá, než se snažit tato území důsledně regulovat. Právě dobrá územně plánovací dokumentace je dobrým předpokladem pro dobré stavby, které nebudou poškozovat veřejný prostor.

Přeji nám všem a našemu městu, abychom ji dokázali dobře společně vytvořit.

Tomáš Hocke, starosta Turnova

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus. Více podrobností na Našem Jablonecku

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Teplý podzim přilákal na hřebeny Krkonoš rekordní počet návštěvníků
Nejlepší knihovny v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
Novým náměstkem hejtmana pro školství je Jiří Čeřovský
Semilská knihovna slouží mladým i seniorům

Nejčtenější články

27.11.: FOTO: Na prahu adventu v Semilech rozsvítili vánoční strom
29.11.: FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
28.11.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Libštátě 2022

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT