Jak na bezpečný pohyb po krkonošských horách

08.08.2023 23:36:37 | Autor: Alena Cejnarová a Dáša Palátková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Jak na bezpečný pohyb po krkonošských horách

Destinační společnost pro turistickou oblast Krkonoše, Krkonoše-svazek měst a obcí, pro obyvatele i návštěvníky regionu vydala návod na téma Bezpečně po horách. V něm shrnuje a opakuje to nejdůležitější, co by měl každý z nás mít před výletem do hor na paměti.

Poradí s vybavením, aplikacemi, které mohou zachránit život, upozorňuje na možnost uzavírek, připomíná pravidla chování na území národního parku. Jeho autorka Alena Cejnarová, manažerka Destinační společnosti Svazku Krkonoše, ho zpracovala k praktickému využití a k užitečnosti všem.

Z materiálu vyplývá, že jsou Krkonoše sice jediné české hory s vysokohorským rázem, někteří z nás však mohou mít tendenci je podceňovat. Klima na hřebenech je specifické a nevyzpytatelné. Označení „ostrov arkto-alpínské tundry" může mnohé naznačit.

„Vzpomeňme na majitele Luční boudy, Jakoba Rennera, který při sněhové vánici umrzl za pravého poledne jen čtyři sta metrů od boudy, na které celý život žil a hospodařil," uvedla příklad A. Cejnarová a doplnila: „Než vyrazíte na túru, zopakujme si pár pravidel, která bychom měli pro vlastní bezpečí dodržovat."

Jak se připravit na horskou túru?

1. Nechoďte sami, nebo informujte o trase

Ideální je vyrazit do hor minimálně ve dvou, nejlépe ve třech. Pokud se hodláte vypravit samostatně, řekněte někomu, po které trase se budete pohybovat. Případně ji zadejte do aplikace Záchranka.

2. Stáhněte si do mobilu aplikace Záchranka a Mapy.cz

Obě aplikace patří k základnímu vybavení (nejen) na horskou túru. Aplikace Záchranka vám usnadní řešení krizové situace a může rozhodnut o tom, zda se k vám složky integrovaného záchranného systému dostanou skutečně včas. Stisknutím jediného tlačítka odešlete v kritické situaci nouzovou zprávu s informací o vaší přesné poloze a zároveň vytočíte linku 155. Při pohybu na horách je velmi užitečné přímé napojení na Horskou službu a využití funkce Elektronická kniha túr.

Stáhněte si aplikaci Mapy.cz, ale také offline mapy. Nemusíte pro navigaci v terénu spoléhat na data, která mohou být na některých místech v horách a údolích nedostupná. Obě aplikace jsou ke stažení zdarma na Google Play a AppStore.

3. Sledujte počasí

Horské počasí je zrádné, ne vždy lze jeho vývoj předpovídat. Jak řekla meteoroložka Alena Zárybnická v podcastu Svazku Krkonoše: „V horách je jinak vždycky úplně všechno." Je tu silnější vítr a tím se počasí mění rychleji. Nelze spoléhat na předpověď aplikací ani na meteorologický radar. Do hor buďte vybaveni na všechny varianty. Před výletem se podívejte na webkamery, mnoho z nich je umístěno i na hřebenech a přiblíží vám skutečný stav povětrnostních podmínek.

4. Zjistěte si maximum informací o trase

Důležité jsou přesné informace o délce, převýšení a celkové náročnosti trasy. Doporučujeme udělat si přehled, zda jsou podél trasy boudy, útulny nebo jiná útočiště pro potřebu odpočinku i občerstvení. Podívejte se na aktuální omezení či uzavírky. Jsou běžné v souvislosti s údržbou tras, na jaře omezují vstup na místa tokajících tetřívků. Informace jsou zveřejněny na portále Správy KRNAP na ags.krnap.cz/mapy/omezenipruchodu.

5. Sbalte do batohu potřebné

Co by nemělo v batohu chybět? Náhradní oblečení včetně čepice a ponožek, mikina, lehká bunda, nepromokavá vrchní vrstva nebo pláštěnka, lékárnička, opalovací krém a sluneční brýle. Jídlo a pití.

6. Dodržujte pravidla v národním parku

Příroda Krkonoš ukrývá poklady světového významu, a právě proto tu byl již roku 1963 vyhlášen národní park. Pravidla chování na jeho území určuje Návštěvní řád a platné zákony. Základním pravidlem je - zůstaňte na cestě. Ta další pročtete na www.krnap.cz

7. Pozor na jiná pravidla v Polsku

I na polském území je příroda Krkonoš chráněna národním parkem. Platí zde jiná pravidla, včetně poplatku za vstup. Lze ho uhradit online. Je z něj vyjmuta Cesta česko-polského přátelství. Mějte na paměti, že v polské části parku je turistika povolena od svítání do soumraku, psi musí být na vodítku, opatřeni náhubkem.

8. Choďte „beze stop"

Co dělat, když „příroda volá" a horská bouda v nedohlednu? Chovejte se tak, aby místo toalety vypadalo po vašem odchodu stejně, jako před příchodem, nejlépe pod zeminou. V klidových územích nechoďte mimo cestu, vyhněte se vodním zdrojům. Základní pravidla shrnuje web www.chodimbezestop.cz.

9. Naslouchejte povolaným

Členové Horské služby jsou vzdělanými odborníky. Nechme si od nich poradit. Buďme při pohybu na horách pokorní. Slovy Ludvíka Strejčka „horskoslužebníka" ze Špindlerova Mlýna „Hory to nebezpečí s sebou nesou".

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT