Jak správně topit?

18.11.2022 19:28:56 | Autor: Odbor životního prostředí MěÚ Turnov | Rubrika: KRIMI | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Jak správně topit?

Otázka vytápění tuhými palivy je v současné době velmi aktuální. Zákaz topení v kotlích na pevná paliva horší než 3. třídy provozovaných v rodinných domech byl odložen na 1. září 2024. Navíc řada domácností v reakci na současnou situaci řeší alternativy vytápění plynem či elektřinou, a snaží se o maximální úsporu. Jak tedy na správné topení v kotli na tuhá paliva nebo v krbových kamnech?

Řada domácností, která v současné době používala k vytápění zemní plyn či elektřinu, se od tohoto zdroje tepla odklání a řeší různé alternativy. Jednou z nich je opětovný přechod na tuhá paliva. S touto problematikou se opětovně otevírá i otázka zákazu topení v kotlích na pevná paliva horší než 3. třídy provozovaných v rodinných domech. Novela zákona o ochraně ovzduší z května 2022 tento zákaz pro rodinné domy, bytové domy nebo stavby pro rodinnou rekreaci posunula na 1. září 2024. 

Přesto i způsob a nakládání s kotli na pevná paliva má zásadní vliv nejen na celkový stav ovzduší a zdraví všech v našem okolí, ale také na Vaši peněženku. Správným způsobem udržovaný a provozovaný kotel (krbová kamna) zajistí daleko lepší spalování emisí za menší vynaložené náklady na palivo. 

Ministerstvo životního prostředí ještě před schválením zmíněné novely zákona o ochraně ovzduší spustilo kampaň Jak správně topit a ušetřit, kde se občané dostanou k informacím nejen jak a čím správně topit, ale také jak se o kotel a kamna starat, v čem topit, ale také odkazy na poskytované dotace - především nová zelená úsporám, včetně rad na úspory energie. Příručka je k dispozici také ke stažení: ikona souboruJak správně topit a ušetřit.

Mimo jiné je zde i odkaz na databázi techniků, kde si občan může vyfiltrovat svůj potřebný typ kotle včetně vzdálenosti od místa svého bydliště, nebo je zde také odkaz na kvalitu ovzduší. Přesto, že se zvyšující ceny promítají do všeho a nejvíce do cen energií, a občané přecházejí na různé typy zdrojů tepla, je třeba stále myslet na zdraví nejen naše, ale také našeho okolí.

Důležitými kroky ještě před zahájením hlavní topné sezony jsou:

  • zjistit jaký je technický stav našeho kotle či krbových kamen napojených na teplovodní soustavu (ústřední vytápění),
  • zabezpečit provoz zdroje v souladu s pokyny výrobce,
  • provést revizi a údržbu spalinové cesty (komínu, kouřovodu).

 

Dále doporučujeme si zjistit možnosti čerpání dotací na výměnu stávajícího zařízení, možnosti čerpání dotací na akumulační nádrže ke kotlům na tuhá paliva, výměny oken či zateplení domu. Všechna tato i další opatření mohou výrazným způsobem přispět ke snížení nákladů na energie a zároveň přispějí i ke zlepšení životního prostředí ve vašem okolí. 

Správný způsob vytápění přinese snížení nákladů na vytápění, zvýšení životnosti vašeho zařízení k vytápění, čistší ovzduší nejen ve vašem okolí, lepší sousedské vztahy, snížení vzniku závažných onemocnění nebo odstranění rizika uložení pokuty za porušení zákona o ochraně ovzduší.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Schválili stotisícový příspěvek pro rodinu zemřelého dobrovolného hasiče

Obec Skalice u České Lípy společně s místní jednotkou sboru dobrovolných hasičů uspořádala veřejnou sbírku pro rodinu dobrovolného hasiče Jana Dvořáka. Ten zahynul při zásahu u požáru roubeného domu v Novém Boru-Arnultovicích ve středu 30. listopadu. Krajští radní schválili na svém jednání poskytnutí příspěvku do sbírky ve výši sto tisíc korun. „Ztráta života je vždy smutná a bolestivá událost. Upřímnou soustrast rodině, blízkým a všem přátelům. Čest jeho památce a poděkování všem hasičům, kteří při snaze pomoci svým bližním a ochránit jejich majetek při každém výjezdu riskují své životy," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Sbírka nese název Vždycky s námi, Inžo a číslo transparentního účtu u České spořitelny je 638 636 0339/0800.

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kvůli sněžení hasiči odstraňují spadané stromy
Florbal Turnov: Černá série mužů pokračuje dál
V Zálesní Lhotě sjel na čerstvém sněhu s autem do příkopu
Dílo prosince v liberecké galerii představuje výtvarnici Bernartovou
Na zasněžené vozovce ve Zlaté Olešnici zůstalo auto po smyku na boku

Nejčtenější články

05.12.: FOTO: Další děti si při Týdnu hokeje v Lomnici vyzkoušely lední hokej
06.12.: V Zálesní Lhotě sjel na čerstvém sněhu s autem do příkopu
03.12.: Akce Kulturního centra Golf Semily v prosinci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT