Jak správně topit?

18.11.2022 19:28:56 | Autor: Odbor životního prostředí MěÚ Turnov | Rubrika: KRIMI | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Jak správně topit?

Otázka vytápění tuhými palivy je v současné době velmi aktuální. Zákaz topení v kotlích na pevná paliva horší než 3. třídy provozovaných v rodinných domech byl odložen na 1. září 2024. Navíc řada domácností v reakci na současnou situaci řeší alternativy vytápění plynem či elektřinou, a snaží se o maximální úsporu. Jak tedy na správné topení v kotli na tuhá paliva nebo v krbových kamnech?

Řada domácností, která v současné době používala k vytápění zemní plyn či elektřinu, se od tohoto zdroje tepla odklání a řeší různé alternativy. Jednou z nich je opětovný přechod na tuhá paliva. S touto problematikou se opětovně otevírá i otázka zákazu topení v kotlích na pevná paliva horší než 3. třídy provozovaných v rodinných domech. Novela zákona o ochraně ovzduší z května 2022 tento zákaz pro rodinné domy, bytové domy nebo stavby pro rodinnou rekreaci posunula na 1. září 2024. 

Přesto i způsob a nakládání s kotli na pevná paliva má zásadní vliv nejen na celkový stav ovzduší a zdraví všech v našem okolí, ale také na Vaši peněženku. Správným způsobem udržovaný a provozovaný kotel (krbová kamna) zajistí daleko lepší spalování emisí za menší vynaložené náklady na palivo. 

Ministerstvo životního prostředí ještě před schválením zmíněné novely zákona o ochraně ovzduší spustilo kampaň Jak správně topit a ušetřit, kde se občané dostanou k informacím nejen jak a čím správně topit, ale také jak se o kotel a kamna starat, v čem topit, ale také odkazy na poskytované dotace - především nová zelená úsporám, včetně rad na úspory energie. Příručka je k dispozici také ke stažení: ikona souboruJak správně topit a ušetřit.

Mimo jiné je zde i odkaz na databázi techniků, kde si občan může vyfiltrovat svůj potřebný typ kotle včetně vzdálenosti od místa svého bydliště, nebo je zde také odkaz na kvalitu ovzduší. Přesto, že se zvyšující ceny promítají do všeho a nejvíce do cen energií, a občané přecházejí na různé typy zdrojů tepla, je třeba stále myslet na zdraví nejen naše, ale také našeho okolí.

Důležitými kroky ještě před zahájením hlavní topné sezony jsou:

  • zjistit jaký je technický stav našeho kotle či krbových kamen napojených na teplovodní soustavu (ústřední vytápění),
  • zabezpečit provoz zdroje v souladu s pokyny výrobce,
  • provést revizi a údržbu spalinové cesty (komínu, kouřovodu).

 

Dále doporučujeme si zjistit možnosti čerpání dotací na výměnu stávajícího zařízení, možnosti čerpání dotací na akumulační nádrže ke kotlům na tuhá paliva, výměny oken či zateplení domu. Všechna tato i další opatření mohou výrazným způsobem přispět ke snížení nákladů na energie a zároveň přispějí i ke zlepšení životního prostředí ve vašem okolí. 

Správný způsob vytápění přinese snížení nákladů na vytápění, zvýšení životnosti vašeho zařízení k vytápění, čistší ovzduší nejen ve vašem okolí, lepší sousedské vztahy, snížení vzniku závažných onemocnění nebo odstranění rizika uložení pokuty za porušení zákona o ochraně ovzduší.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hudební nástroje v knihovně? Nová služba v Liberci!
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
Výstavu drahých kamenů v Lomnici obohatí model hradu Trosky
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 14. až 16. června
V Krkonošském muzeu otevřou výstavu o místních hasičích

Nejčtenější články

13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
14.06.: Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT