Jako studentka mezinárodního rozvoje musím také do terénu
12.11.2018 11:03:26 | Autor: Anežka Bímová | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Lomnice nad Popelkou

Ne každý si uvědomí, že Gruzie je krajina, ve které se ještě před deseti lety válčilo. Je třeba tam stále pomáhat v rozvoji a reformách. Češi tam dělají kus dobré práce, kterou stojí za to vidět na vlastní oči. Například v podobě studentské terénní exkurze.
Studium na vysoké škole není jen o ležení v knížkách a učení se na další zkoušku, jak by se na první pohled možná mohlo zdát. Je to také o tom: vyrazit a vyzkoušet své znalosti v praxi. Jakožto absolventka Střední školy Cestovního ruchu v Lomnici nad Popelkou jsem si již ověřila, že není nic lepšího než zkrátka vykročit ze systému do reality a vyzkoušet vše na vlastní kůži. V rámci povinné praxe jsem si tehdy vyzkoušela práci průvodce a měla také možnost nahlédnout do zákulisí cestovních kanceláří.
V současnosti jsem hrdou studentkou oboru Mezinárodní rozvojová studia na Univerzitě Palackého v Olomouci. V tomto oboru je praxe snad tím nejdůležitějším faktorem, a proto jsem v červnu 2018 spolu s dalšími studenty vyjela na studijní cestu do Gruzie. Vůbec sei nestěžuji, že jako studentka mezinárodního rozvoje musím do terénu. Právě naopak!
Gruzie - prioritní země české rozvojové spolupráce
Naším hlavním cílem terénní exkurze bylo poznat česko-gruzínskou rozvojovou spolupráci na vlastní oči. Navštívili jsme nejen lokální projekty přímo v terénu, ale také kanceláře předních světových organizací.
Důvod proč jsme zvolili zrovna Gruzii je jednoduchý. Jedná se o jednu z prioritních zemí české rozvojové spolupráce. Jakožto studenti rozvoje jsme chtěli vidět, jak projekty v této rozvojové, resp. nízkopříjmové zemi fungují. Díky podpoře České rozvojové agentury (ČRA) se nám to podařilo.
V Gruzii jsme strávili celých jedenáct dní. Přestože jsme tam vyjeli v době našeho volna, rozhodně jsme se tam nepoflakovali. Již po příletu v pátek jsme se sešli s Gigou z organizace CSRDG (Center for Strategic Research and Development of Georgia) a mluvili jsme o sociálním podnikání v Gruzii. Následující den jsme měli čas poznat hlavní město Tbilisi a víkend jsme zakončili diskuzí o fungování komunutního radia pro gruzínské menšiny.
Obrázek 2 - Studenti Univerzity Palackého v kanceláři EU delegace v Gruzii.
Nejdřív teorie a potom praxe
Po klidnějším víkendu nás čekal opravdu nabitý program. Navštívili jsme kancelář české organizace Charita ČR v hlavním městě. Dozvěděli jsme se o všech projektech, podporovaných Českou rozvojovou agenturou, které v Gruzii probíhají a získali jsme tak mnoho cenných informací, na které jsme mohli později ve zbytku týdne zaměřit. Mnoho z těchto projektů jsme v terénu později viděli na vlastní oči.
Také jsme navštívili kancelář EU Delegace v Gruzii, CIPDD (Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development), Transparency International a UNDP (Rozvojový program OSN), kde jsme hovořili o tématech ekonomiky a politiky, ale také korupce či svobody médií nebo vstupu Gruzie do EU.
Iniciativa jednotlivce dokáže mnohé
Po těchto nových teoretických znalostech jsme se vypravili do terénu mimo hlavní město. První zastávkou byl region Tušetie a projekt implementován Charitou ČR. Tady se místní lidé zaměřují na podporu turismu a zpracování vlny.
Obrázek 3 - Komunitní centrum pro mládež s novou knihovnou v Kvemo Chala.
Dalším městem bylo Kvemo Chala, kde jsme navštívili organizaci KONA, kterou založila Češka, žijící v Gruzii. Zaměřuje se na výstavbu komunitního centra pro mláděž, protože takováto střediska v menších městech téměř nenajdete. Měli jsme možnost si ověřit, že i iniciativa jedné ženy dokáže změnit mnohé.
Dálší zastávkou bylo město Kutaisi, kde jsme navštívili Fund of women entrepreneurs, která podporuje vzdelávání, zaměstnávaní a podnikání vniterně vysídlených žen. Další den nás čekala návšteva mikroregionu Terjola, kde rozvojové zemědělské projekty implementuje česká mimovládka Člověk v tísni. Měli jsme možnost nejen vidět aktivity a výrobu místních družstev, také následně ochutnat gruzínskou zmrzlinu a víno. Po tomto příjemném dopoledni jsme navštívili projektovou farmu s melouny a mistní zemědělci pro nás připravili doslova hostinu.
Obrázek 4 - Skleník s melouny jako výsledek rozvojového projektu organizace Člověk v tísni v mikroregionu Trejrola.
Po těchto jedenácti dnech jsme se vraceli do České republiky plni nových znalostí, dojmů a hlavně naděje, že když organizace a také jednotlivci opravdu chtějí, s dobrými projektmi rozvojové spolupráce můžou změnit mnohé k lepšímu.
Text: Anežka Bímová, Foto: studenti MRS na Univerzitě Palackého v Olomouci
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
1925 – sto let příběhů psaných uměním – 2025
Základní umělecká škola v Jablonci nad Nisou si v roce 2025 připomíná 100 let od svého založení, které je úzce spjato se vznikem ZUŠ v Liberci. Během uplynulého století se stala významnou institucí s bohatou nabídkou uměleckých oborů a dnes vzdělává 1070 žáků. Významné výročí oslaví obě školy bohatým programem plným hudby, tance a divadla. Více podrobností na Našem Jablonecku
Sledované turnovské prameny aktuálně nejsou pitné
Výsledky rozboru pramene Boží voda a pramene pod Valdštejnem ze dne 17. dubna 2025 nevyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda proto není pitná.
Nejnovější články
Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
Květnová připomenutí 80 let od konce války v Turnově
Patnáctý ročník fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky byl vyhlášen
O velikonočních svátcích si někteří řidiči vykoledovali
Kam za sportem a zábavou o víkendu 26. až 27. dubna
Nejčtenější články
25.04.: FOTO: Položili základní kámen pavilonu X v jilemnické nemocnici
27.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
26.04.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 26. až 27. dubna
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.