Jakub Oma: Na MS v Kazachstánu jsem získal poslední titul, který mi chyběl

10.03.2015 17:43:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Jakub Oma: Na MS v Kazachstánu jsem získal poslední titul, který mi chyběl

Vítězství v hlavní kategorii ankety Sportovec Turnova za rok 2014 získal radiový orientační běžec Jakub Oma. Ten na MS v Kazachstánu prokázal světovou extratřídu a vybojoval kompletní sbírku cenných kovů. První byl v pásmu 144 MHz, druhý v pásmu 3,5 MHz a třetí ve foxoringu. Po vyhlášení poskytl Jakub Oma Našemu Pojizeří krátký rozhovor.

Jak dlouho se už držíte ve světové špičce ve svém sportu?

Radiový orientační běh dělám odmala, do juniorské reprezentace jsem se poprvé dostal v 15 letech, takže letos to už bude 20 let.

Jak si udržujete vysokou výkonnost?

Pokud slouží zdraví, tak to jde vydržet a stačit i mladším. Přece jenom v našem sportu nejsme profesionálové a nemůže tomu člověk dávat tolik času. Ale samozřejmě jako starší už třeba musím intenzívněji trénovat.

Překvapilo vás vítězství v anketě?

Po pravdě překvapilo. Přišlo mi, že jsou teď v Turnově v popředí jiné sporty. I kvůli tomu, že nejsme tak divácký a masový sport, jsem to nečekal.

Slavnostní vyhlášení ankety Sportovec Turnova za rok 2014 - vítěz Jakub Oma<br />Autor: Petr JežekAle díky vám a vaší sestře Michaele jste v Turnově hodně populární! Sestra už natrvalo přešla k orientačnímu běhu?

Před třemi roky naplno přešla k orientačnímu běhu, zjistila, že ji to víc motivuje a nejde na vrcholné úrovni dělat oboje, protože tréninky jsou i přes podobnost sportů odlišné. Ale to neznamená, že si ještě někdy radiový orientační běh nezaběhne. Základna dalších osobností tady také je, třeba Martin Baier stále dokáže prohánět mladší soupeře a Andrej Gomzyk působí dál jako výborný trenér.

A vy už disciplínu měnit nebudete?

Já jsem se zhruba ve 24 letech o tom rozhodoval, ale dnes už ne. Orientační běh dělám rád, ale vrcholově chci zůstat u radiového.

Za těch 20 let se nějak mění vaše časy, a dá se říci, že už nyní získáváte více zkušenostmi?

Ono se to nedá porovnat jako v atletice, protože tratě v terénu jsou všude jiné. Ale můžu říct, že po lehkém útlumu zdravotním před sedmi lety se dostávám zase zpátky, ale samozřejmě už to nemůže být jako zhruba před 15 lety, když jsem byl na vysoké škole. A k druhé části otázky, je to hodně i o zkušenost při vrcholných závodech, ty mi určitě pomáhají, což může být někdy rozdíl od mladších rychlejších soupeřů.

Co bylo vrcholem loňské sezony?

Určitě Mistrovství světa v Kazachstánu. Světový šampionát už byl třeba v Jižní Korei, ale ještě nikdy asi v takto exotické zemi. Organizace mírně skřípala, ale terény tam byly nádherné. Pro mě to bylo mimořádné i tím, že jsem tam získal titul v kategorii, ve které mi jediné ještě chyběl - tedy v pásmu 144 MHz.

A co bude vrcholem radiových orientačních běžců v roce 2015?

To bude Mistrovství Evropy v Mariánských Lázních. Pokusím se mezi mladými dravci znovu vybojovat nominaci a pak samozřejmě co nejlépe uspět i na samotném šampionátu.

FOTOGALERIE: Sportovcem Turnova za rok 2014 se stal Jakub Oma

Slavnostní vyhlášení ankety Sportovec Turnova za rok 2014<br />Autor: Petr Ježek

Další rozhovory nejen se sportovci čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Na staveniště nové knihovny v Turnově dorazila pilotovací souprava
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Nejčtenější články

22.05.: Most přes Jizeru v Semilech začnou rekonstruovat 27. května
23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
22.05.: Kluci z Prahy zamířili do Českého ráje za veterány i ke granátům

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT