Jakub Oma: Na MS v Kazachstánu jsem získal poslední titul, který mi chyběl
10.03.2015 17:43:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov
Vítězství v hlavní kategorii ankety Sportovec Turnova za rok 2014 získal radiový orientační běžec Jakub Oma. Ten na MS v Kazachstánu prokázal světovou extratřídu a vybojoval kompletní sbírku cenných kovů. První byl v pásmu 144 MHz, druhý v pásmu 3,5 MHz a třetí ve foxoringu. Po vyhlášení poskytl Jakub Oma Našemu Pojizeří krátký rozhovor.
Jak dlouho se už držíte ve světové špičce ve svém sportu?
Radiový orientační běh dělám odmala, do juniorské reprezentace jsem se poprvé dostal v 15 letech, takže letos to už bude 20 let.
Jak si udržujete vysokou výkonnost?
Pokud slouží zdraví, tak to jde vydržet a stačit i mladším. Přece jenom v našem sportu nejsme profesionálové a nemůže tomu člověk dávat tolik času. Ale samozřejmě jako starší už třeba musím intenzívněji trénovat.
Překvapilo vás vítězství v anketě?
Po pravdě překvapilo. Přišlo mi, že jsou teď v Turnově v popředí jiné sporty. I kvůli tomu, že nejsme tak divácký a masový sport, jsem to nečekal.
Ale díky vám a vaší sestře Michaele jste v Turnově hodně populární! Sestra už natrvalo přešla k orientačnímu běhu?
Před třemi roky naplno přešla k orientačnímu běhu, zjistila, že ji to víc motivuje a nejde na vrcholné úrovni dělat oboje, protože tréninky jsou i přes podobnost sportů odlišné. Ale to neznamená, že si ještě někdy radiový orientační běh nezaběhne. Základna dalších osobností tady také je, třeba Martin Baier stále dokáže prohánět mladší soupeře a Andrej Gomzyk působí dál jako výborný trenér.
A vy už disciplínu měnit nebudete?
Já jsem se zhruba ve 24 letech o tom rozhodoval, ale dnes už ne. Orientační běh dělám rád, ale vrcholově chci zůstat u radiového.
Za těch 20 let se nějak mění vaše časy, a dá se říci, že už nyní získáváte více zkušenostmi?
Ono se to nedá porovnat jako v atletice, protože tratě v terénu jsou všude jiné. Ale můžu říct, že po lehkém útlumu zdravotním před sedmi lety se dostávám zase zpátky, ale samozřejmě už to nemůže být jako zhruba před 15 lety, když jsem byl na vysoké škole. A k druhé části otázky, je to hodně i o zkušenost při vrcholných závodech, ty mi určitě pomáhají, což může být někdy rozdíl od mladších rychlejších soupeřů.
Co bylo vrcholem loňské sezony?
Určitě Mistrovství světa v Kazachstánu. Světový šampionát už byl třeba v Jižní Korei, ale ještě nikdy asi v takto exotické zemi. Organizace mírně skřípala, ale terény tam byly nádherné. Pro mě to bylo mimořádné i tím, že jsem tam získal titul v kategorii, ve které mi jediné ještě chyběl - tedy v pásmu 144 MHz.
A co bude vrcholem radiových orientačních běžců v roce 2015?
To bude Mistrovství Evropy v Mariánských Lázních. Pokusím se mezi mladými dravci znovu vybojovat nominaci a pak samozřejmě co nejlépe uspět i na samotném šampionátu.
FOTOGALERIE: Sportovcem Turnova za rok 2014 se stal Jakub Oma
Další rozhovory nejen se sportovci čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy
Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.
Krajský odbor silničního hospodářství bude od ledna řídit Frömelová
Rada Libereckého kraje obdržela v úterý 2. prosince návrh na jmenování Bc. Dominiky Frömelové, DiS. do funkce vedoucí odboru silničního hospodářství Krajského úřadu Libereckého kraje s účinností od 1. ledna 2026. Do výběrového řízení vypsaného 2. října 2025 se přihlásila jedna uchazečka. Dominika Frömelová dlouhodobě působí na daném odboru, kde zastává od roku 2024 pozici vedoucí oddělení dopravně správních agend, a tak byla doporučenou kandidátkou pro jmenování krajskou radou. Ve funkci nahradí odchodivšího Zdeňka Borovičku.
Nejnovější články
Předvánoční večer s klasikou rozezní Pojizerskou galerii
Dopravně bezpečnostní akci Mikuláš v kraji neuniklo 356 řidičů
Avatara 3 uvádí Kino Jitřenka už od 17. prosince
Oči dětí v Turnově opět rozzáří putování za lucernou i Ježíškova pošta
Střední školy v Libereckém kraji pomáhají
Nejčtenější články
14.12.: Co nového v jízdním řádu od prosince 2025?
15.12.: Poděkovali zaměstnancům dopravců za služby pro cestující v roce 2025
16.12.: Střední školy v Libereckém kraji pomáhají
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.
