Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí zvou do skláren i restaurací

28.02.2020 15:40:08 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí zvou do skláren i restaurací

Na krásy sklářského, bižuterního a šperkařského řemesla láká návštěvníky Libereckého kraje Křišťálové údolí. Během jarních prázdnin se tak nabízí jedinečná možnost navštívit některý ze sklářských podniků ve zdejším regionu.

„V povědomí návštěvníků je zima v Libereckém kraji spojená s lyžováním. Je tady ale řada dalších způsobů jak trávit volné chvíle. Zajímavé možnosti skýtají právě dílny výrobců bižuterie a sklářů," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

„Jsou jarní prázdniny, lidé přijíždí do našeho kraje - do Jizerských hor, Lužických hor, Krkonoš. Chceme, aby také navštívili nějakou živou výrobu a přišli do sklářské huti, kde je vždycky teplo," doplnil manažer projektu Křišťálové údolí David Pastva.

Pravidelnou otevírací dobu nabízí hned pět z nich. Na Novoborsku se těší na návštěvníky ve sklárnách Floriánova huť v Častolovicích nebo Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova. Přímo u Pačinkovy sklářské huti lze obdivovat i skleněnou zahradu; přístupná je nepřetržitě.

V samotném Novém Boru je unikátně propojena huť s restaurací, a to ve firmě Novotny Glass Centrum. Obědvat přímo u sklářské pece je možné ale i ve sklárně Lasvit Ajeto v nedaleké Lindavě. Právě zde si navíc mohou návštěvníci vyrobit za odborné asistence zkušeného skláře i nějaké dílo. Originální vlastní půllitr nebo třeba vázičku je možné vyzvednout již druhý den.

Nejen prohlídky sklárny, ale množství doprovodných služeb nabízí Sklárna a minipivovar Novosad & Syn v krkonošském Harrachově. Návštěvníci se zde seznámí s provozem v nejstarší sklárně v Čechách, mohou ale navštívit i restauraci nebo třeba pivní lázně.

Liberecký kraj je celosvětově unikátní právě koncentrací sklářské a bižuterní výroby s vysokým podílem ruční práce. V regionu je více než 200 firem od těch velkých až po malé rodinné podniky nebo jednotlivé živnostníky, kteří pracují sami doma. Po automobilovém průmyslu je sklářství druhým nejsilnějším průmyslovým odvětvím v kraji.

V Křišťálovém údolí funguje množství rozličných podniků: v blízkosti oblíbených středisek v Jizerských horách a Krkonoších lidé vyhledávají návštěvu výrobny perličkových vánočních ozdob Rautis v Poniklé nebo kreativní programy v Muzeu výroby korálků v Jablonci nad Nisou. Výrobu šperků představují dílny na Železnobrodsku a Turnovsku.

Přehled skláren s kontakty a otevírací dobou se nalézá na webu https://1url.cz/@zahrejte_se

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Made in Jablonec 2020
Inkubátor ve sklářské škole v Šenově podpoří rozvoj mladých talentů
Klenoty z Křišťálového údolí jsou k vidění na krajském úřadu
Preciosa Lighting předává Křišťálové údolí Libereckému kraji
Křišťálové údolí otevírá brány. Kam zavede v Českém ráji?

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT