Jaroslav Rudiš: Chtěli jsme vytvořit jiný film, přestože to bude náročné

14.10.2011 16:11:39 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Jaroslav Rudiš: Chtěli jsme vytvořit jiný film, přestože to bude náročné

V pátek 7. října zavítal do semilského kina Jitřenka u příležitosti premiéry komiksového filmu Alois Nebel autor námětu a scénáře Jaroslav Rudiš. To byla jasná příležitost k rozhovoru se spisovatelem nejen o filmu, komiksu, ale i jeho dalších projektech.

Před vlastním rozhovorem s Jaroslavem Rudišem jsem se mu přiznal, že jsem si otázky připravoval až při cestě vlakem z Turnova do Semil. To samozřejmě příznivce vlaků zaujalo, ale sám jsem si „naběhl", když jsem to komentoval větou: „Je to docela zajímavá trať, na cestě je asi osm tunelů..." Byl jsem okamžitě přerušen: „Ne, těch tunelů je přece šest," opravil mě Rudiš. Od té chvíle už jsem věděl, že mluvím nejen s velkým znalcem železnice, ale i zdejšího regionu.

Jste známý svým vztahem k Libereckému kraji, film Grandhotel podle vaší knihy se odehrává v hotelu Ještěd a v Liberci. Vím, že jste studoval na gymnáziu v Turnově, ale co vás ještě váže k Pojizeří?

Narodil jsem se v Turnově, ale vyrůstal a bydlel v Lomnici nad Popelkou a studoval poté opravdu na gymnáziu v Turnově. Jsem s Turnovem i Lomnicí spjatý. V Lomnici navíc žije moje rodina, rodiče. Nesnášel jsem tenhle region v pubertě, ale teď se sem moc rád vracím. Dobře se mi tady tvoří, z Lomnice je taky můj kamarád Petr Pýcha, se kterým jsme napsali rozhlasovou hru Lidojedi, která měla nedávno premiéru. V Lomnici jsem napsal i román Konec punku v Helsinkách.

Dnes jste byl na zahájení (pátek 7. října) výstavy komiksů v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech, co vás k návštěvě nalákalo?

Řekl mi o tom vedoucí kina Ondřej Šír, protože se to krásně propojilo s premiérou komiksového filmu Alois Nebel v Semilech, což je hezká náhoda. Těší mě hlavně, že se vůbec pořádá v muzeu výstava komiksů, protože tím se vlastně uznává komiks jako umění. Je vidět že jsou Tomášovi (autor Tomáš Kučerovský) věci velmi zajímavé, umí udělat skvělý komiksový příběh.

Jaký je váš vztah ke komiksům kromě Nebela?

Přivedl mě k nim zpětně Jaromír 99. Třeba ve Francii má komiks tradici i jako umění pro dospělé, existují v něm i vážné příběhy - romány jako komiks, nejen ty superhrdinské. Žijeme v takové uspěchané vizuální době, takže si myslím, že komiksům to bude čím dál víc, díky jejich obrazové podobě, přát. Ta touha poslouchat příběhu totiž zůstává, ale jde o to jestli to zůstane v knihách nebo právě v komiksech. Ještě jinak řečeno, nebojím se, že by literatura nepřežila, ale možná je její budoucnost v komiksech.

Jak se díváte na zdejší prolnutí kina s knihovnou a nově třeba právě komiksovým večerem i s muzeem?

Je to určitě dobrá věc, tady jsou skvělý lidi co se motají kolem kultury, ať už pan Šír nebo ředitelka muzea Hájková, má to tu takovou energii. Semily nejsou tak ospalý město, jak by se mohlo zdát.

Pojďme už k vlastnímu filmu, autor námětu často není spokojen s výslednou podobou filmu. Jak jste s ním spokojený vy a zvlášť u Nebela, který byl vytvářen unikátní technikou?

Nebel vlak Jsem spokojený na tři tisíce procent, já i výtvarník Jaromír 99. Od začátku jsme chtěli, aby to byl komiks. Odmítli jsme úvahy o tom, že by to byl hraný film, chtěli jsme tam převést atmosféru komiksu. A zároveň zachovat i ten příběh 50 letého nádražáka, kterej se tak poztrácel v dějinách a musí pochopit, že na světě není jenom nádraží, ale i ženský. Což je možná dobrý pochopit v určitý fázi života (úsměv).

Ale film je na rozdíl od komiksu vytvořen metodou rotoskopie podle skutečných herců, co vás k tomu vedlo?

Přišel s tím režisér Tomáš Luňák a dává to filmu takovou plastičnost, protože vidíte ty herce. Jejich tváře, jak se pohybujou, a poznáváte tam Miroslava Krobota nebo Karla Rodena. Nikdo z nás ale netušil, jak to bude náročné.

Co na tom bylo nejnáročnější?

Ta samotná animace, překreslení vlastně trvalo dva roky, film se rodil celkem pět let, pohyb po pohybu. Je to ruční práce, 50 animátorů to ručně překreslovalo. Vzhledem k tomu, že je v Čechách animátorská tradice, tak tady šlo ty šikovné lidi najít. Chtěli jsme vytvořit takhle jiný film, přestože to bude náročné.

Film byl geniálně zpropagován hlasováním diváků o tom, ve kterém kině bude uvedena předpremiéra. Koho to napadlo?

Vymyslel to Aerofilms, naši distributoři, propojily se k tomu další nápady. Nikdo třeba nečekal, že další hvězdou našeho filmu bude Václav Neckář, jehož písnička ve filmu zazní na pár vteřin. Sázíme i na takovou šeptandu lidí. Nečekáme, že na Aloise Nebela přijde milion diváků, je to prostě artový film. Nabízíme ale divákům zajímavý zážitek a třeba i výjimečný zvuk u českého filmu. K tomu jsme dostali i pozvání na filmové festivaly (v Benátkách a v Torontu - poznámka redakce) a média pak sama měla zájem o filmu psát, až toho bylo jakoby moc, takže už mám zákaz poskytovat rozhovory (úsměv). Tohle je teda vlastně výjimka.

Chystáte nějaký nový literární počin nebo snad další filmový projekt?

Chtěli bychom udělat s Jaromírem 99 nový komiks. Podle knihy Konec punku v Helsinkách by mohl být nový film. A rozhlasovou hru Lidojedi bychom s Petrem Pýchou chtěli udělat jako divadelní adaptaci.

Jaroslav Rudiš
Jaroslav RudišNarozen 1972 v Turnově
Autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a Konec punku v Helsinkách. S Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel: Bílý Potok, Hlavní nádraží a Zlaté hory. Společně s Petrem Píchou napsal nedávno uvedenou rozhlasovou hru Lidojedi.
Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena a čtenářskou cenu Magnesia Litera. Žije a pracuje mezi Lomnicí nad Popelkou, Prahou a Lipskem.

Aktuálně: Na konci září bylo oznámeno, že Česká televizní a filmová akademie vybrala film Alois Nebel jako českého zástupce v klání o americké filmové Oscary. Aktuálně byla dnes vydána doplňující zpráva, že kromě nominace v kategorii nejlepší zahraniční film, se jedná i o jeho přijetí do kategorie animovaných filmů.

Ve čtvrtek 20. října od 17.30 a 20 hodin Jaroslav Rudiš osobně uvede i premiéru filmu Alois Nebel v kině v Lomnici nad Popelkou. Kompletní program lomnického kina.

Související články:

Rok provozu kina Jitřenka oslavili s Rudišem a Nebelem

Rok provozu kina Jitřenka oslavili s Rudišem a Nebelem

Hlasování o Nebela skončeno, zvítězilo kino v Jeseníku!

Hlasujte pro své kino a pomozte vyhrát předpremiéru!

FOTO: V Pojizerské galerii zahájili první komiksovou výstavu

FOTO: V Pojizerské galerii zahájili první komiksovou výstavu

Kompletní říjnový program kina Jitřenka

Rozhovory s dalšími filmovými tvůrci:

Zdeněk Troška: Zdejší kraj patří pro filmování Věře Plívové - Šimkové

Zdeněk Troška: Zdejší kraj patří pro filmování Věře Plívové - Šimkové 

Jan Hřebejk: Návrat k Pelíškům by už dnes nefungoval

Hřebejk: Návrat k Pelíškům by už dnes nefungoval

Rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program. Podrobná pozvánka

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků
Jezdíme okolo - pozůstatky historického silničního značení na Lomnicku
Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
16.05.: Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
17.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT