Jemná práce nese ovoce. Turnovské muzeum restauruje betlémy

22.12.2021 19:49:33 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Jemná práce nese ovoce. Turnovské muzeum restauruje betlémy

Důkladnou obnovou procházejí betlémy ze sbírek Muzea Českého ráje v Turnově. Děje se tak díky projektu, jehož hlavním cílem je zachovat, ochránit a přispět k rozvoji potenciálu kulturního dědictví muzea.

„Sbírky našich muzeí obsahují statisíce cenných sbírkových předmětů. Velká část potřebuje restaurování, které je v tomto množství velice nákladné. Jsem velmi ráda a děkuji našim muzejníkům, že se daří získávat na restaurování také prostředky z vnějších zdrojů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Restaurátorskými zásahy akademického sochaře Petra Roztočila prošel betlém ze severovýchodních Čech z druhé poloviny 19. století. Betlém vyrobený ze sádry, dřeva, plátna, vlny, slámy, větévek či mechu převzal výtvarník popraskaný, znečištěný prachem, pokapaný voskem a lepidlem a s poškozenými figurkami.

Restaurování betlémů v turnovském muzeu<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Nejprve betlém očistil, uvolnil a sejmul nevhodně přilepené části z předchozího neodborného restaurátorského zásahu. Poté zbrousil popraskané a vydrolené vystupující části povrchu, vytmelil trhliny a vyhotovil podložky i chybějící díly figurek osob a zvířat. Postavám na oděvech a končetinách opravil řadu poškození a odřených míst, některým zvířatům pak musel doplnit chybějící nohy, parohy či uši.

„Restaurování betlému bylo dokončeno letos v červnu a je nyní více než jasné, že se jedná o zcela výjimečné dílo školeného autora, kterým se bude turnovské muzeum rádo prezentovat v širokém regionu," dodala etnografka a emeritní ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.

Dalších exponátů - betlémových figur - se ve své dílně ujala restaurátorka Lucie Slivková Waulinová. Byly silně znečištěny prachem, drobnými nečistotami a mušinci. Malba na jednotlivých figurách byla popraskaná, opadaná, místy zcela chyběla. Restaurátorka je nejdřív očistila a sňala dřevěné opěry a další mechanické konstrukce z papíru.

Náročné bylo rovněž restaurování lepenkových podložek. Po dokončení prací byly na zadní stranu figurek nalepeny původní dřevěné opěry a konstrukce a provedeny jemné retuše. „Těšíme se, že zrestaurované betlémy brzy budou moci návštěvníci obdivovat na výstavách v muzeu či na Dlaskově statku," doplnila Vladimíra Jakouběová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rudé granáty vystavuje turnovské muzeum v novém kabinetu
Exponát měsíce v turnovském muzeu: podmalba Ukřižování sv. Starosty
Cenný secesní závěs se po století vrátil do Turnova. Dorazil ze zámoří
V Turnově rozdělovali dotace z druhé výzvy kulturního fondu
Turnovské muzeum získá nový sál a vystaví snímky Viléma Heckela
Exponát měsíce října v turnovském muzeu upoutá krásou ametystů
Unikátní světelné objekty studia Yakobium v turnovském muzeu
V turnovském muzeu odhalují smrt a pohřby v Pojizeří napříč staletími
Kolovrátek, stav i jehla, to je nová expozice na Dlaskově statku
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
Úpravy muzea v Turnově přinesou víc minerálů i fotogalerii Heckela
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Sbírka Krabice od bot prodlužuje provoz sběrných míst do 14. prosince

Diakonie ČCE se rozhodla prodloužit sbírku vánočních dárků Krabice od bot do 14. prosince. Pro štědré dárce tak bude ještě necelý týden otevřeno 66 sběrných míst, jejichž přehled je k dispozici na webu sbírky krabiceodbot.cz. V jejím patnáctém ročníku se během dvou týdnů na přelomu listopadu a prosince podařilo vybrat už 58 000 dárků pro děti z rodin ohrožených chudobou, stále však chybí dárky pro 7 000 dětí. Více podrobností

Silnice z Kuřívod na hranici kraje se dočkala rekonstrukce

Řidiči již mohou projet po 4,3 kilometru dlouhém zrekonstruovaném úseku silnice III/27235 od Kuřívod po hranici se Středočeským krajem. Stavbu za 53,5 milionu korun dokončila společnost Kuřívody SaM - COLAS, vzniklá spoluprací firem SaM silnice a mosty a COLAS CZ. Úsek je nyní bezpečný a připravený na každodenní provoz. „Jsem rád za další zrekonstruovanou silnici v Libereckém kraji. Naším cílem je zajistit bezpečné a plynulé silniční spojení v regionu. Letos kraj do oprav silnic a mostů investoval zhruba 1,27 miliardy korun, včetně prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských zdrojů," uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vánoční sbírka Krabice od bot opět i v Libereckém kraji
Kam za sportem a zábavou o víkendu 13. a 14. prosince
Zimní sezonu v Harrachově odstartuje Skiopening
Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
Jilemnické náměstí obsadí tradiční vánoční jarmark

Nejčtenější články

12.12.: Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
11.12.: Analýza odhalila 42 rizikových míst, kde hrozí obcím zaplavení bahnem
12.12.: Jilemnické náměstí obsadí tradiční vánoční jarmark

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT