Jiří Mádl: Změnit profesi je jeden z největších risků mýho života

06.04.2014 11:26:57 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Jiří Mádl: Změnit profesi je jeden z největších risků mýho života

U příležitosti uvedení svého režisérského debutu Pojedeme k moři zavítal ve čtvrtek 3. dubna do semilského Kina Jitřenka Jiří Mádl. Spolu s ním přijeli do Semil i jeden z hlavních dětských herců filmu Honza Maršál a také producent Miloš Šmídmajer.

Jeho film je přijímán kritiky i diváky překvapivě hodně pozitivně, což se projevilo i na plodné besedě se semilskými fanoušky, kteří se po řadě dotazů dozvěděli co bylo pro film inspirací, jak vznikal, proč se natáčelo v Českých Budějovicích i zda Jiří Mádl nechystá další projekt. Po skončení byl čas i na miniautogramiádu a focení s fanynkami. Ale také pro náš rozhovor.

Nebál jste se změnou profese, že riskujete svou hereckou pověst?

Určitě, byl jsem si vědom, že to může poznamenat mou hereckou kariéru. Tenhle film je asi jeden z největších risků mýho života. 

Jiří Mádl v semilském kině Jitřenka při premiéře filmu Pojedeme k moři<br />Autor: Petr Ježek Prý jste psal už jako mladší a absolvoval i scénáristickou školu v Americe, tak proč vlastně na druhou stranu trvalo tak dlouho něco zveřejnit?

No protože mě právě hodně zaměstnávalo herectví a tím, že jsem se stal známým jako herec, tak se ten risk změnit profesi jakoby zvyšoval. Ale zpočátku jsem ani neuvažoval o režírování, to víceméně přišlo náhodou. Dlouho jsem sbíral odvahu dát někomu přečíst ten samotný scénář.

Kde jste pro film Pojedeme k moři čerpal inspiraci?

První přišla forma, věděl jsem, že chci vyprávět tímhle způsobem a na to jsem hledal ideální příběh. Měl jsem to jakoby obráceně. Zároveň jsem hledal takový příběh, aby nešel vyprávět jinak než touhle technikou.

Film je natáčený z pohledu hlavního hrdiny. Jak jste na to přišel, opravdu to v žádném filmu zatím nebylo a jak to probíhá ve spojení s tou jinou technikou?

Je jednoduchý proč to zatím nebylo takhle využitý, tohle je totiž první generace dětí, která je něčeho takovýho schopná. Před dvěma třemi lety se staly dostupné kvalitní střihové programy. Kdybych tenhle film točil před třema čtyřma rokama, tak by všichni řekli, že to přece není možný, že to nemůžou udělat. Je to podle mě první generace, o který můžem takhle točit.

Videopozvánka na film Pojedeme k moři:


Prý jste scénář konzultoval s Věrou Plívovou-Šimkovou, jak k tomu došlo?

To navrhl Jarda Sedláček, že bychom to měli s někým konzultovat a já jsem úplně zaplesal, protože miluju její filmy. Říkal jsem si, že i kdyby z toho nepadla žádná rada, tak se budu moct chlubit, že jsem u ní byl na čaji, a nakonec to bylo fakt inspirativní.

A to vlastní natáčení fotoaparátem, jak se to dělá technicky?

Je to dnes skoro jako kamerou, jiný to je snad jen v tom, a to je jediný problém při tom, že na zrcadlovce nejde při zoomu ostřit.

Chystáte nějaký další režisérský projekt a třeba i podle scénáře někoho jiného?

Určitě podle svýho. Zatím bych si netroufl točit podle scénáře někoho jinýho, i když jsem už dostal nějakou nabídku.

Jiří Mádl v semilském kině Jitřenka při premiéře filmu Pojedeme k moři<br />Autor: Petr Ježek Co je nyní vaší hlavní profesí?

Nejvíc mě baví psaní, ale hlavní zůstává hraní, to mě živí. Ale do budoucna bych chtěl být scénárista.

Od doby Snowboarďáků a Rafťáků vás diváci vnímají jako dvojici s Vojtou Kotkem, nyní i oba režírujete. Dochází ještě dnes k tomu, že vás někdo na ulici osloví pane Kotku nebo Vojto?

Já bych řekl, že už si nás moc nedávaj dohromady, opravdu výjimečně se to stane. Podobnost, že i režírujeme, je zajímavá, ale Vojta to chtěl vždycky, mě to nějak teďka trochu jakoby spadlo do klína.

A není vyloučené, že byste Vojtovi Kotkovi něco napsal?

Jo, já bych mu klidně něco napsal, to je zrovna člověk, kterýmu bych to klidně svěřil.

Zachytil jsem něco i o vaší aktivitě mimo film. Máte opravdu podíl ve firmě vyrábějící koloběžky?

K tomu došlo tak, že můj kamarád, který je vyučený elektrikář a opravuje kola i elektrokola, tak vymyslel takovou koloběžku, přivezl ji jednou, začali jsme na tom dělat a ještě ji vyladili a přestože nejsem podnikatelskej typ, tak jsem sním založil firmu. Už nám to tři roky jede, je o to zájem, i když nám to nic nevydělává. Ale je to fakt super, ty lidi jsou strašně spokojený. Je to pro mě taková „koule" na noze, ale zároveň máme velkou radost, jak se to chytlo.

Hrál jste dřív aktivně hokej, máte i dnes čas na nějaký sport?

Na sport čas bohužel nemám a jsem v nejhorší fyzický kondici, co jsem kdy byl. Až skončí tenhle masakr, co je s filmem spojený, tak začnu třeba běhat, ale jinak dělám nadále občas hokej rekreačně.

 Jiří Mádl
Herec, scénárista a režisér
Narozen 23. 10. 1986 v Českých Budějovicích
Herecká filmografie - nejznámější filmy: Snowboarďáci (2004), Rafťáci (2006), Ro(c)k podvraťáků (2006), Jak se krotí krokodýli (2006), Gympl (2007), Taková normální rodinka (2008), Bathory (2008), Peklo s princeznou (2009), V peřině (2011), Probudím se včera (2012), Konfident (2012), Colette (2013), Vejška (2014).
Režisérská filmografie: Pojedeme k moři (2014)

Dubnová nabídka Kina Jitřenka v Semilech

Rozhovory Našeho Pojizeří s osobnostmi ze světa filmu:

Jiří Menzel: Je škoda, že nad komedií se dnes obecně ohrnuje nos

Jiří Strach: Filmy děláme hlavně pro diváky a za těmi přijedu rád i do Semil

Marek Epstein: Dobrý scénář se píše trochu hlavou a hodně srdcem

Olga Špátová: Nejtěžší pro mě bylo natáčet s mladou ženou, která umírala

Jan Kraus: Žádný kašírky! To máme s paní režisérkou společný

Jaroslav Rudiš: Chtěli jsme vytvořit jiný film, přestože to bude náročné

Zdeněk Troška: Zdejší kraj patří pro filmování Věře Plívové - Šimkové

Jan Hřebejk: Návrat k Pelíškům by už dnes nefungoval

Rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 19 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na Smržovce počtrnácté pořádají Prolínání - Sen o Jizerských horách

Jizerskohorské pochoutky, výrobky s označením regionální produkt, ruční zpracování vlny, zdobení perníčků, šikovné ruce dráteníka a košíkáře, hospodářská zvířata, sokolníky, bosoviště a mnoho dalšího nabídne 14. ročník akce Prolínání - Sen o Jizerských horách aneb Smržovský jarmark, která se koná 21. května 2022 v lesoparku na Smržovce. Podrobná pozvánka

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pohádkový les v Semilech bude letos O stromech a bytostech
Okresní soutěž: V duelu o první místo Zálesní Lhota vyhrála v Tatobitech
Okresní přebor: Libštát vyhrál jasně 5:0 na trávníku prvních Roztok
Májový jarmark opět oživí jilemnické náměstí
Nabitý program květnového Týdne oslav v Turnově

Nejčtenější články

18.05.: Řidič vlivem mikrospánku přejel v Železném Brodě do protisměru
18.05.: I.A třída: Košťálov/ Libštát doma udolal Rynoltice
17.05.: Krajský přebor: Turnov i Sedmihorky si přesvědčivě připsaly tři body

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT