Jiří Mádl: Změnit profesi je jeden z největších risků mýho života

06.04.2014 11:26:57 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Jiří Mádl: Změnit profesi je jeden z největších risků mýho života

U příležitosti uvedení svého režisérského debutu Pojedeme k moři zavítal ve čtvrtek 3. dubna do semilského Kina Jitřenka Jiří Mádl. Spolu s ním přijeli do Semil i jeden z hlavních dětských herců filmu Honza Maršál a také producent Miloš Šmídmajer.

Jeho film je přijímán kritiky i diváky překvapivě hodně pozitivně, což se projevilo i na plodné besedě se semilskými fanoušky, kteří se po řadě dotazů dozvěděli co bylo pro film inspirací, jak vznikal, proč se natáčelo v Českých Budějovicích i zda Jiří Mádl nechystá další projekt. Po skončení byl čas i na miniautogramiádu a focení s fanynkami. Ale také pro náš rozhovor.

Nebál jste se změnou profese, že riskujete svou hereckou pověst?

Určitě, byl jsem si vědom, že to může poznamenat mou hereckou kariéru. Tenhle film je asi jeden z největších risků mýho života. 

Jiří Mádl v semilském kině Jitřenka při premiéře filmu Pojedeme k moři<br />Autor: Petr Ježek Prý jste psal už jako mladší a absolvoval i scénáristickou školu v Americe, tak proč vlastně na druhou stranu trvalo tak dlouho něco zveřejnit?

No protože mě právě hodně zaměstnávalo herectví a tím, že jsem se stal známým jako herec, tak se ten risk změnit profesi jakoby zvyšoval. Ale zpočátku jsem ani neuvažoval o režírování, to víceméně přišlo náhodou. Dlouho jsem sbíral odvahu dát někomu přečíst ten samotný scénář.

Kde jste pro film Pojedeme k moři čerpal inspiraci?

První přišla forma, věděl jsem, že chci vyprávět tímhle způsobem a na to jsem hledal ideální příběh. Měl jsem to jakoby obráceně. Zároveň jsem hledal takový příběh, aby nešel vyprávět jinak než touhle technikou.

Film je natáčený z pohledu hlavního hrdiny. Jak jste na to přišel, opravdu to v žádném filmu zatím nebylo a jak to probíhá ve spojení s tou jinou technikou?

Je jednoduchý proč to zatím nebylo takhle využitý, tohle je totiž první generace dětí, která je něčeho takovýho schopná. Před dvěma třemi lety se staly dostupné kvalitní střihové programy. Kdybych tenhle film točil před třema čtyřma rokama, tak by všichni řekli, že to přece není možný, že to nemůžou udělat. Je to podle mě první generace, o který můžem takhle točit.

Videopozvánka na film Pojedeme k moři:


Prý jste scénář konzultoval s Věrou Plívovou-Šimkovou, jak k tomu došlo?

To navrhl Jarda Sedláček, že bychom to měli s někým konzultovat a já jsem úplně zaplesal, protože miluju její filmy. Říkal jsem si, že i kdyby z toho nepadla žádná rada, tak se budu moct chlubit, že jsem u ní byl na čaji, a nakonec to bylo fakt inspirativní.

A to vlastní natáčení fotoaparátem, jak se to dělá technicky?

Je to dnes skoro jako kamerou, jiný to je snad jen v tom, a to je jediný problém při tom, že na zrcadlovce nejde při zoomu ostřit.

Chystáte nějaký další režisérský projekt a třeba i podle scénáře někoho jiného?

Určitě podle svýho. Zatím bych si netroufl točit podle scénáře někoho jinýho, i když jsem už dostal nějakou nabídku.

Jiří Mádl v semilském kině Jitřenka při premiéře filmu Pojedeme k moři<br />Autor: Petr Ježek Co je nyní vaší hlavní profesí?

Nejvíc mě baví psaní, ale hlavní zůstává hraní, to mě živí. Ale do budoucna bych chtěl být scénárista.

Od doby Snowboarďáků a Rafťáků vás diváci vnímají jako dvojici s Vojtou Kotkem, nyní i oba režírujete. Dochází ještě dnes k tomu, že vás někdo na ulici osloví pane Kotku nebo Vojto?

Já bych řekl, že už si nás moc nedávaj dohromady, opravdu výjimečně se to stane. Podobnost, že i režírujeme, je zajímavá, ale Vojta to chtěl vždycky, mě to nějak teďka trochu jakoby spadlo do klína.

A není vyloučené, že byste Vojtovi Kotkovi něco napsal?

Jo, já bych mu klidně něco napsal, to je zrovna člověk, kterýmu bych to klidně svěřil.

Zachytil jsem něco i o vaší aktivitě mimo film. Máte opravdu podíl ve firmě vyrábějící koloběžky?

K tomu došlo tak, že můj kamarád, který je vyučený elektrikář a opravuje kola i elektrokola, tak vymyslel takovou koloběžku, přivezl ji jednou, začali jsme na tom dělat a ještě ji vyladili a přestože nejsem podnikatelskej typ, tak jsem sním založil firmu. Už nám to tři roky jede, je o to zájem, i když nám to nic nevydělává. Ale je to fakt super, ty lidi jsou strašně spokojený. Je to pro mě taková „koule" na noze, ale zároveň máme velkou radost, jak se to chytlo.

Hrál jste dřív aktivně hokej, máte i dnes čas na nějaký sport?

Na sport čas bohužel nemám a jsem v nejhorší fyzický kondici, co jsem kdy byl. Až skončí tenhle masakr, co je s filmem spojený, tak začnu třeba běhat, ale jinak dělám nadále občas hokej rekreačně.

 Jiří Mádl
Herec, scénárista a režisér
Narozen 23. 10. 1986 v Českých Budějovicích
Herecká filmografie - nejznámější filmy: Snowboarďáci (2004), Rafťáci (2006), Ro(c)k podvraťáků (2006), Jak se krotí krokodýli (2006), Gympl (2007), Taková normální rodinka (2008), Bathory (2008), Peklo s princeznou (2009), V peřině (2011), Probudím se včera (2012), Konfident (2012), Colette (2013), Vejška (2014).
Režisérská filmografie: Pojedeme k moři (2014)

Dubnová nabídka Kina Jitřenka v Semilech

Rozhovory Našeho Pojizeří s osobnostmi ze světa filmu:

Jiří Menzel: Je škoda, že nad komedií se dnes obecně ohrnuje nos

Jiří Strach: Filmy děláme hlavně pro diváky a za těmi přijedu rád i do Semil

Marek Epstein: Dobrý scénář se píše trochu hlavou a hodně srdcem

Olga Špátová: Nejtěžší pro mě bylo natáčet s mladou ženou, která umírala

Jan Kraus: Žádný kašírky! To máme s paní režisérkou společný

Jaroslav Rudiš: Chtěli jsme vytvořit jiný film, přestože to bude náročné

Zdeněk Troška: Zdejší kraj patří pro filmování Věře Plívové - Šimkové

Jan Hřebejk: Návrat k Pelíškům by už dnes nefungoval

Rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 19 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT