Již 15 let se značkou Regionální produkt Český ráj

02.06.2022 13:29:01 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj

Již 15 let se značkou Regionální produkt Český ráj

Sdružení Český ráj certifikuje výrobky splňující stanovená hodnoticí kritéria a koordinuje celý projekt již patnáctým rokem. Od založení značky v roce 2007 se o její udělení ucházela již stovka zájemců. Při hodnocení produktů se zohledňuje především skutečný původ výrobku v regionu, originalita, ekologická šetrnost a podíl ruční práce.

„Certifikace se konají dle zájmu výrobců, většinou na jaře a na podzim, jednou za dva roky musí nositel značky obhájit svou žádost a formou recertifikace získat značku i na další období," přibliížila Jitka Kořínková ze Sdružení Český ráj.

V březnu proběhlo v Turnově jarní kolo certifikace regionálních výrobků Českého ráje. „Hodnoticí komise zasedla k certifikaci z důvodu pandemie po více než dvou letech společně s žadateli u jednoho stolu. O udělení značky pro své produkty se ucházeli skláři, chovatelka včel a výrobci piva," řekla Jitka Kořínková.

Certifikáty pak byly nositelům značky slavnostně předány PhDr. Vladimírou Jakouběovou na Staročeských trzích v Turnově v sobotu 28. května v rámci předávání osvědčení Nositel tradice.

Úspěšní žadatelé, kterým byla pro jejich výrobky nově propůjčena značka Regionální produkt Český ráj, jsou:

Urbanglass<br />Autor: Archiv Sdružení Český ráj Eva a Karel Urbanovi z Hubálova
Rodinná firma Urbanglass působí na trhu od roku 1991. Tradiční železnobrodské figurky tváří u plynového kahanu z tyčoviny výhradně českého výrobce. Vznikají postavičky a předměty nejrůznějších tvarů, barev a velikostí. Manželé se též prezentují rozsáhlými soubory betlémů ve stálých sbírkách muzeí po celé republice. Kromě figurek nejrůznějších zvířátek a postaviček, dokáží za skla vyrobit téměř cokoliv. V menším měřítku se věnují také výrobě vinutých perlí a následné tvorbě nejrůznějších šperků z nich.

Včely Jolana<br />Autor: Archiv Sdružení Český ráj Jolana Stáňová z Malé Skály
Paní Stáňová se pustila do včelaření v roce 2014 s podporou zkušeného včelaře. Spolupracuje s Lídou Vondrovou v její zahradě Bylinky z ráje na Sněhově. Zde v blízkosti levandulových záhonů založila novou včelnici. Jejími produkty jsou med, propolis a vosk. Při včelaření paní Jolana zohledňuje přirozené procesy v celoročním rytmu života včelstva. Věnuje se také vzdělávací činnosti - nabízí programy pro školy, vede včelařský kroužek a poskytuje konzultace začínajícím včelařům.

Lomnické pivo<br />Autor: Archiv Sdružení Český ráj Řemeslný pivovar Lomnice nad Popelkou
První zmínky o zdejším pivovaru a sladovně se datují k roku 1462. Během třicetileté války spadal pivovar pod přímou kontrolu frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna, který osobně kontroloval kvalitu lomnického piva. V současné době minipivovar v Lomnici nad Popelkou od roku 2016 vaří piva nefiltrovaná a nepasterizovaná dle standardních pivovarských postupů a ze základních surovin (slad, chmel, voda, kvasnice). Vaří jak piva tradiční (ležáky), tak i speciály typu Ale, Stout či Sour. Pivovar provozuje též kamennou prodejnu, občerstvovací pivní zahrádku a také e-shop pro zákazníky z celé republiky.

S regionálními produkty se lze obvykle setkat především na trzích a jarmarcích. Můžete si na nich nejen zakoupit kvalitní výrobky, ale také se seznámit s jejich výrobci a nahlédnout do tajů výroby prostřednictvím ukázek či workshopů. Mnozí producenti nabízí také možnost exkurzí ve svých dílnách. Čím dál častěji lze regionální produkty zakoupit také v menších kamenných obchodech. Další informace najdete na www.regionalniprodukt.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

O značku Regionální produkt Český ráj je stále zájem
O značku regionální produkt Český ráj je zájem, obdrželi ji noví výrobci
Regionální produkt Český ráj představuje nové nositele značky
Nové produkty z Českého ráje jsou od Martiny Papežíkové a Petra Klímy
Značku Regionální produkt Český ráj získali další výrobci
Certifikát produkt Český ráj získala keramika, oděvní i chráněná dílna
Regionální výrobci z Českého ráje se setkali v Kamenářském domě
Značku Regionální produkt Český ráj získali další výrobci
Nositelé značky hodnotili projekt Regionální produkt Český ráj
Označení Regionální produkt Český ráj získali čtyři noví výrobci
VIDEO: Nová prodejna výrobků z Českého ráje láká nejen Turnováky

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT