Jizerskou padesátku vyhrál Nor Stadaas, který předčil známější krajany

13.02.2023 22:32:06 | Autor: redakce | Rubrika: SPORT | Obce: Liberecký kraj

Jizerskou padesátku vyhrál Nor Stadaas, který předčil známější krajany

O letošní Jizerskou 50 byl mezi lyžaři velký zájem, když do stopy v neděli vyrazilo téměř 5 tisíc lyžařů, celkem ve všech závodech během víkendu pak rekordních 9201! Vítězem hlavního závodu se stal Nor Stadaas před krajanem Nygaardem a dalším Norem Riegem.

Mezi ženami vyhrála rovněž Norka Smedasová, jako nejlepší Češka dojela devátá Sandra Schützová z Jilemnice. Závod je součástí seriálu dálkových běhů Ski Classics

V neděli bylo na bedřichovském stadionu pořádně rušno, závodníci se řadili do stop už od brzkého rána. Ženská elitní vlna ČEZ Jizerské 50 odstartovala těsně před muži a za nimi už následovaly tisíce natěšených hobby běžců, kteří dělají tento závod tak unikátním. Závodu se zúčastnila i spousta osobností olympijská vítězka Kateřina Neumannová či herec a režisér Jakub Kohák, kardiochirurg Jan Pirk, lékař Tomáš Šebek, fotbalisté David Lafata a Bořek Dočkal, ale i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Muži se postupně roztřídili

Mužský závod měl poměrně tradiční průběh: Kopec za kopcem třídil čelní skupinu, jejíž členové se mohli ucházet o cílový vavřín. Na nejtěžším stoupání na Kneipu jelo na čele 14 závodníků včetně favorita Emila Perssona a obhájce zlata Andrease Nygaarda. Dobrý závod jel i Max Novak, kterému předcházející ročník opravdu nevyšel, ale letos zvítězil na druhé vrchařské prémii.

Zhruba 15 kilometrů před cílem se nečekaně utrhlo duo z týmu Aker Daehlie Hoel a Stian Hoelgaard, ale na vrcholu Olivetské hory je soupeři dostihli. Nato se do toho obul Kasper Stadaas (tým Radge Charge) a větší favority dokonale zaskočil. Vyletěl poslední mírná stoupání na trase a v závěrečném sjezdu si zvládl náskok pohlídat. Hrdinským výkonem si tak dojel pro jeden ze dvou největších úspěchů v kariéře. Ve sjezdu využil dobře připravených lyží a své tělesné stavby také druhý Andreas Nygaard. Bronz si vysprintoval Amund Riege a na aktivního Maxe Novaka zbylo až šesté místo. Z českých reprezentantů brali hezké 20. a 21. místo Jan Šrail a Fabián Štoček.

Ženy se praly s mokrým sněhem

Ženy se musely poprat s měkkým mokrým sněhem, mlhou a vlhkostí. Hlavní favoritka Smedaas jela atypický závod: místo toho, aby si hlídala čelní skupinu s Idou Dahl nebo Emilií Fleten, pohybovala se chvíli za skupinou, další chvíli se ocitla naopak v čele závodu.

V úseku kolem Krásné Máří Smedaas využila rychlých lyží a také závětří vítěze sprintu Alvara Myhlbacka, který startoval o čtvrt hodiny později a na trati se s nejrychlejší ženou potkal. Nicméně Karolina Hedenström a Slind Silje Oeyre se držely v těsném kontaktu a nakonec dojely na druhém a třetím místě. Nejlepší Češka Sandra Schützová skončila devátá.

Jizerská padesátka 2023 (50 km):

Jizerská padesátka 2023<br />Autor: Rudolf Kožený Muži: 1. Stadaas 2:05:50,0, 2. Nygaard -2,2, 3. Riege -2,4, 4. Johaug -2,8, 5. Gunnulfsen (všichni Norsko) -2,9, 6. Novak (Švéd.) -3,3, ...20. Šrail -2:08,8, 21. Štoček -2:10,2, 30. Sedláček (všichni Česko) -8:02,5.

Průběžné pořadí Ski Classics (po 8 závodech): 1. Persson (Švédsko) 1400, 2. Pedersen (Norsko) 791, 3. Riege 733, ...28. Štoček 313, 39. Šrail 233.

Ženy: 1. Smedasová (Norsko) 2:28,44,7, 2. Hedenströmová (Švédsko) -1:05,5, 3. Slindová -2:09,2, 4. Fletenová (obě Norsko) -2:30,7, 5. Dahlová -2:32,6, 6. Larssonová (obě Švédsko) -4:18,8, ...9. Schützová -3:03,0, 14. Smutná -11:52,2, 16. Grohová (všechny Česko) -12:01,5.

Průběžné pořadí Ski Classics (po 8 závodech): 1. Smedasová 1060, 2. Dahlová 1045, 2. Larssonová 909, ...10. Schützová 593, 24. Grohová 307.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 42 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ještě před Jizerskou se jela Jilemnická padesátka
Obrazem: 55. ročník ČEZ Jizerské padesátky
Policisté připravili opatření kvůli Jizerské padesátce
ČEZ Jizerská 50: Profesionálové pomohli liberecké ZOO
Kateřina Smutná na Jizerské 50 vybojovala skvělé třetí místo
Jizerská 50 poprvé v historii závodem roku v seriálu Visma Ski Classics
Jizerská 50 zalitá sluncem. Suverénní Norové a 8 141 účastníků

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Revize katastru nemovitostí na Bukovině i Malém Rohozci

Katastrální úřad pro Liberecký kraj, územní pracoviště Semily, bude realizovat revizi katastru nemovitostí na Bukovině a v Malém Rohozci. Revize bude zahájena 1. března 2024 a bude probíhat zhruba do konce roku 2025. Během revize katastru nemovitostí budou zaměstnanci katastrálního úřadu revidovat soulad údajů katastru se skutečným stavem v terénu. Účast vlastníků a jiných oprávněných není při revizi katastru nezbytná. V případě zjištěného nesouladu mezi stavem evidovaným v katastru a stavem v terénu budou vlastníci zváni k jeho projednání se zástupcem katastrálního úřadu.

Pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že pramen pod Valdštejnem i Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem i pramene Boží voda ze 12. února 2024 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hudební pocta Petru Hapkovi zazní i v Semilech
Březen – měsíc čtenářů 2024 v krajské knihovně
Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března
S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 1. až 3. března

Nejčtenější články

02.03.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 1. až 3. března
02.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
01.03.: Vzpomínky pamětníků ze Semilska ožijí díky žákovským reportážím

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT