Jubilejní ročník Fokus Festu se ponese v duchu retro

21.05.2024 22:32:07 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Jubilejní ročník Fokus Festu se ponese v duchu retro

Letošní ročník filmového festivalu Fokus Fest se místo tradičního termínu na konci babího léta odehraje již před prvním letním víkendem, a to v týdnu od 11. do 16. června. Oproti předchozím ročníkům organizátoři vsadili hlavně na archivní české filmy. V letošním roce si totiž připomínáme rok české hudby a zároveň stoleté výročí narození semilského rodáka a významného skladatele filmové hudby Jiřího Bažanta.

Filmy tak bude uvádět například jeho synovec a člen Spolku rodáků a přátel Semil sportovní redaktor Jakub Bažant, nebo největší český filmový sběratel a anonymní archivář Vítězslav Tichý z Bystřice pod Hostýnem.

„Veškeré tradiční sekce Fokus Festu zůstanou zachovány. Tak jako jsme v loňském roce uvedli filmový pás ze sklepa dokumentaristky Lucie Králové Ztracená dovolená, letos nám podobným způsobem představí svoji kopii filmu 80 000 dopisů Václav Kadrnka, filmový režisér, který navíc přiveze i premiéru svého nového filmu Noční klid," přiblížil záměr organizátorů Mgr. Ondřej Šír.

V sekci archivních českých filmů letos festival divákům nabídne film Ladislava Helgefo Škola otců, nebo jeho méně známý, tak trochu rebelský film První den mého syna.

V sekci klasické filmy na klasickém páse bude uveden například snímek Oppenheimer Christophera Nollana, jehož uvedení doprovodí odborný úvod znalce komiksů Ondřeje Čížka, diváci se mohou těšit také na slavnou polskou Sexmisi. Z filmového pásu bude uveden také Amadeus, slavný opus Miloše Formana, jenž se natáčel v osmdesátých letech v Praze.

„Nezapomeneme ani na dokumenty. Filmový pedagog, dramaturg a režisér Jan Gogola v Semilech představí Vězení dějin. Autor snímku v něm provede diváky areálem uherskohradišťské věznice a prostřednictvím setkání lidí z různých generačních, ideových a sociálních světů propustí dějiny na svobodu. Desítky let uzavřená věznice na diváka dýchne atmosférou politických procesů minulého století, ale také poznáním, že její prázdnotu lze zároveň naplnit zkušeností, že dějiny vytváří každý z nás. Je to film o tom, že minulost může být klíčem ke společné budoucnosti," slíbil Ondřej Šír.

Dalším slavným hostem festivalu bude herečka Marie Drahokoupilová, kterou představí filmy Svatba s podmínkou nebo televizní inscenace Aksál (čtěte pozpátku Láska). K vrcholům festivalu pak bude patřit projekce filmů Konkurs a Černý Petr, následována on-line debatou s Vladimírem Pucholtem, moderovanou jeho přítelem Jakubem Bažantem.

Ani letos organizátoři nezapomněli na hudební program. Po mnoha letech se jim podařilo domluvit se se semilským interpretem a welcome party festivalu tak zajistí ve čtvrtek 13. 6. 2024 Antonín Jína s kapelou Pecky.

„V průběhu festivalu nabídneme také školní projekce Starců na chmelu nebo možnost stát se spoludramaturgy filmového festivalu Zoom v partnerském městě Jelelní Hora. Zejména děti budou moci vybrat animované filmy, které následně uvede na jaře roku 2025 další ročník jednoho z největších festivalů nezávislých filmů v Polsku, který je naším letitým partnerem a významným podporovatelem," doplnil za pořadatele Ondřej Šír.

Podrobný program festivalu naleznete na: www.fokusfest.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Fokus Fest 2023 míří do Semil
Festival Fokus Fest zavítá do semilského kina i v roce 2022
Fokus Fest 2021 nabídne klasický program i novinky
V Semilech proběhnou ozvěny filmového festivalu ZOOM
Václav Marhoul: Satisfakcí je pro mě hodnocení zahraničních kritiků
Festival Fokus Fest se koná už pošesté v Semilech
V rámci Fokus Festu v Semilech vystoupí Lenka Dusilová
Fokus Fest se koná už popáté v Semilech
Fokus Fest 2017 přiváží do Semil filmaře i zpěvačku Janu Kratochvílovou
Festival Fokus Fest udělá ze Semil na přelomu září a října filmové město
Fokus Fest je za dveřmi: Nalaďte se předfestivalovým programem
Fokus Fest i letos přilákal diváky na festivalové pecky
Petr Zelenka: Baví mě pozorovat, kdy diváci začnou vnímat přirozeně
Fokus Fest nahlédne do nitra fikce
Ohlédnutí za Fokus Festem 2014
Semilské kino navštívil režisér Václav Vorlíček
Fokus Fest startuje v Semilech už příští týden

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
V Chuchelně uvízl na stromě paraglaidista
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Hořela skládka odpadu v Košťálově

Nejčtenější články

16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT