Jubileum vynálezce Vladimíra Svatého připomenou v Liberci i Roztokách
17.09.2019 15:06:01 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Roztoky u Jilemnice,Liberecký kraj
Letos 19. září uplyne neuvěřitelných 100 let od narození světoznámého vynálezce v oboru textilních strojů pana Vladimíra Svatého, CSc. Oslavy výročí budou probíhat pod heslem vypovídajícím o rozsahu a významu jeho díla, především tedy vynálezu tryskového tkalcovského stavu, který v tehdejší době otřásl světovými textilními technologiemi.
Dne 19. září 2019 v 15 hodin se uskuteční pietní akt u rodinného hrobu manželů Svatých na libereckém hřbitově Perštýn za účasti rodinných příslušníků, příbuzných a přátel, zástupců z Nové Paky, kde se Vladimír Svatý narodil, a z Roztok u Jilemnice, kde rodina Svatých vlastnila textilní továrnu. Účast přislíbili také bývalí spolupracovníci z libereckého VÚTS.
Na sobotu 19. října také v 15 hodin připravují místní nadšenci ve spolupráci s obcí Roztoky u Jilemnice slavnostní odhalení pamětní desky Vladimíru Svatému na zdi bývalé rodinné textilní továrny „Josef Svatý". Právě v této budově se Vladimíru Svatému a jeho roztockému spolupracovníkovi Stanislavu Zahradníkovi podařilo v roce 1948 uvést do zkušebního provozu první tryskový tkalcovský stav na světě.
„Zveme srdečně do malebné podhorské vesnice Roztoky u Jilemnice všechny, kteří vědí, kdo byl Vladimír Svatý a jakým převratným vynálezem v textilním průmyslu se stal jeho tryskový tkalcovský stav," uvedl za obec Roztoky u Jilemnice koordinátor projektu Vlastimil Mendřický.
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT