K požáru lesa na Českolipsku už vyjelo 20 jednotek hasičů

31.05.2018 10:40:45 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

K požáru lesa na Českolipsku už vyjelo 20 jednotek hasičů

Požár lesního porostu u obce Dubá na Českolipsku likvidují hasiči již třetí den, i přes komplikace, které museli během zásahu řešit a odstranit, je už prognóza dobrá.

Úterní večer (29. 5. 2018) strávilo devět jednotek hasičů v těžkém terénu ve svahu u obce Korce, kde došlo k požáru lesního porostu. Požár byl ohlášen již před 16 hodinou pilotem malého letadla, který ale nedokázal přesné místo lokalizovat. Hasiči strávili několik hodin průzkumem členitého a nepřístupného terénu než našli požářiště. Likvidace požáru stále trvá. Jelikož se hasičům nedařilo dopravit do skalnatého, nepřístupného terénu vodu, byl nutný zásah shora. Na místo byl povolán vrtulník s plnícím vakem na vodu. Pomocí bambivaku bylo provedeno několik shozů vody. Hasiči se během večera a noci snažili hasit lopatami a zabránit tak dalšímu šíření požáru.

Ve středu v ranních hodinách vyjelo ze stanice Liberec obojživelné pásové vozidlo hägglunds, které pomůže hasičům z průzkumem místa zásahu a dopravou materiálu. V tuto chvíli je důležité dostat k ohni vodu a požár lokalizovat. Plocha zasažená požárem je odhadována na 2 ha.

Aktualizace středa 30. 5. 2018 16:00 hodin

Požár lesního porostu u obce Dubá na Českolipsku<br />Autor: HZS Libereckého kraje, Pavlína Bílková Na místě události zasahuje 20 jednotek hasičů. Hašení jim komplikuje velké převýšení a skalnatý terén se spoustou strží, do kterého nemohou hasiči najet svou těžkou technikou. Hasební látka je na místo požáru dopravována kyvadlově pomocí cisternových automobilových stříkaček, ale vzhledem ke vzdálenosti vodního zdroje a špatně přístupnému terénu použili hasiči také metodu leteckého hašení pomocí vrtulníku se závěsným vakem (bambivakem). Požár zasáhl lesní porost o rozloze 2,5 ha. V tuto chvíli se do okolí nešíří, ale stále nemůžeme říci, že by byl lokalizován. Hasiči zasahují na místě od úterního večera. Jde o náročný dlouhotrvající zásah, jehož následky budou likvidovány až několik dní.

Aktualizace čtvrtek 31. 5. 2018 8:00 hodin

Požár lesního porostu o rozloze 2,5 ha se ve středu večer podařilo hasičům lokalizovat. Znamená to, že se dál nešíří a vynaložené síly a prostředky na místě zásahu jsou dostačující. I přes to se ve čtvrtek 31. 5. v půl osmé ráno sešlo u nedamovského koupaliště, kde je zřízeno čerpací stanoviště vody, 15 jednotek hasičů. Jejich hlavním úkolem pro následujících 12 hodin je postupně prověřit požářiště a pomocí ženijních nástrojů a termokamer odhalit a dohasit možná skrytá ohniska požáru. Jednotky nadále kyvadlově dopravují na místo zásahu vodu. Komplikací středečního odpoledne byla nehoda cisternové automobilové stříkačky na jedné ze dvou možných tras, které mohli hasiči pro dopravu vody využít. Pod cisternou plnou vody se utrhl nezpevněný terén a převrátila se na bok. Zcela tak vyřadila z provozu jednu z důležitých přístupových cest. Hasiči ji v podvečer vyprostili pomocí lanového navijáku a důležitou spojnici znovu obnovili.

„Příčina požáru je v šetření vyšetřovatelů HZS LK, ale vzhledem k tomu, že jde o turisticky velice atraktivní a vyhledávanou oblast, nelze vyloučit ani nedbalostní jednání při manipulaci s otevřeným ohněm," vysvětlila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Pavlína Bílková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hořela střecha jabloneckého bazénu. Škoda je půl milionu
Třetí den hasiči likvidují rozsáhlý požár v Jindřichovicích pod Smrkem
V Tatobitech hořely čarodějnice o noc dřív, radost ale dětem nepokazí
Pozor na jarní pálení! Tráva hořela ve Vratislavicích i u Lomnice
V Roztokách u Semil shořela hala v areálu pily, škoda je 2 miliony

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Portál o Krkonoších oceněn jako třetí nejlepší ve Zlatém erbu

Webový portál www.krkonose.eu byl v soutěži Zlatý erb 2022 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí oceněn odbornou porotou jako třetí nejlepší v republice ve své kategorii! V konkurenci 422 přihlášených měst, obcí a dalších subjektů, uspěl oficiální turistický web krkonose.eu v kategorii Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za třetí nejlepší turistickou prezentaci.

Kraj podpoří z Fondu ochrany vod další projekty

Poskytnutí dotace z Fondu ochrany vod obcím Levínská Olešnice a Dolní Řasnice a Severočeské vodárenské společnosti schválili na svém jednání krajští radní. Dotace Liberecký kraj poskytuje na výstavbu, rozšíření či obnovu vodohospodářské infrastruktury, vodovodů, kanalizací, vodojemů, čistíren odpadních vod či náhradních zdrojů pitné vody. „Prostřednictvím Fondu ochrany vod, Programu vodohospodářských akcí chce Liberecký kraj jako každoročně podpořit projekty malých obcí do 4000 obyvatel, pro které znamená budování vodohospodářské infrastruktury velkou finanční zátěž," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnov v derby porazil Sedmihorky, body braly i Rovensko a Lomnice
Simulovaný lesní požár zachvátil Zabylský hřbet
Do Turnova míří legionářský i vodíkový vlak
Krkonoše jsou opět čistější, na skládce skončí 5 tun odpadu
Čtvrťáci z turnovských škol opět putovali po památkách

Nejčtenější články

22.05.: FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
22.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
21.05.: Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT