Kameny zmizelých v Turnově budou položeny už v září

14.07.2021 07:30:28 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Kameny zmizelých v Turnově budou položeny už v září

Město Turnov se v loňském roce rozhodlo, že se připojí k řadě měst, ve kterých se nacházejí takzvané kameny zmizelých, německy Stolpersteine. Jedná se o dlažební kostky s mosazným povrchem umisťované do chodníku před domy obětí holocaustu. Těmito kameny se připomínají osudy lidí, kteří se stali obětí nacistického režimu. Jednání se posunula a v září by mělo dojít k položení prvních 32 kamenů.

Židovská komunita byla v Turnově již od konce 15. století, avšak ke konci 16. století dosud z neznámých důvodů zanikla. Na počátku 17. století přivedl Židy do Turnova Albrecht z Valdštejna a od té doby zde kontinuálně žili. Před druhou světovou válkou bylo v Turnově přes 100 židovských obyvatel, jejichž počet se ještě zvýšil po zabrání pohraničí v roce 1938. Z 550 Židů, kteří byli z Turnova odvezeni transportem v lednu 1943, se jich po válce vrátilo pouhých 19.

Každý kámen připomíná pouze jednu osobu prostřednictvím textu na mosazné destičce, proto nebylo vůbec jednoduché zvolit mezi tolika lidmi ty, kteří budou mít kameny jako první. Po bádání zaměstnanců informačního centra a především ředitele Okresního archivu v Semilech Pavla Jakubce, se podařilo vytipovat konkrétní jména, která budou na prvních osazovaných kamenech.

„Projekt na položení kamenů zmizelých v Turnově se setkal u veřejnosti s mimořádným ohlasem. Během krátké doby se k vyčleněným finančním prostředkům v rozpočtu města podařilo shromáždit dalších 88 000 korun díky finančním darům. Mezi tyto dárce patří: L. Bělohradský, Ing. D. Kundrák, M. Loukota, kapela Mackie Messer Klezmer Band, Pavel Mlejnek, E. Pavlíková, PhDr. E. Sieglová, M. Tichá, Ing. A. Vávrová, J. Zeman a další dárce, který nechce být jmenován. Všem tímto ještě jednou moc děkujeme," uvedla za organizaci Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová.

V současné době je v Německu zažádáno o výrobu 32 kamenů s vytipovanými jmény. Pietní akt - položení kamenů je plánován na druhou polovinu září letošního roku. V jednání je i účast rabína z Židovské obce Liberec. „Zatím nedokážeme říci přesné datum tohoto aktu ani přesný počet kamenů. O všem vás budeme včas informovat," dodala Gruberová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kameny zmizelých v Turnově mohou podpořit i občané

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.

Kraj spustil inovovaný Informační a vzdělávací portál Libereckého kraje

Komunikace mezi školskými institucemi, jejich zřizovateli a veřejností - to je hlavním posláním Informačního a vzdělávacího portálu Libereckého kraje (EDULK). Web se nyní dočkal od firmy UVM interactive, s.r.o. inovace za 1 270 500 korun včetně DPH. Zájemci na portálu naleznou například důležité termíny akcí či seminářů, ale i informace určené pro školní hospodáře nebo uchazeče o studium na střední škole. Webové stránky jsou dostupné na https://edulk.cz/.  „Původní portál EDULK jsme spustili v roce 2013. V současné době však již nevyhovuje aktuálním požadavkům a bylo třeba ho nahradit. Nová je například možnost uzavřeného diskusního fóra pro specializované pracovníky. Formuláře pomohou urychlit sběr dat od škol a školských zařízení. To výrazně zjednoduší způsob komunikace a zkvalitní služby," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Harrachově budou jednat o osudu Vily Mlynářka
Kraj věnuje Českému červenému kříži sanitku z liberecké záchranky
Počet případů covidu stoupá, ale naštěstí je méně hospitalizovaných
Anonym oznámil bombu v liberecké firmě
Ve školách zimuje čtrnáct Bodlinek

Nejčtenější články

17.01.: Sedmi zchátralým krkonošským nádražním budovám svítá naděje
17.01.: V rámci akce SIMAR byla zadržena dealerka drog z Turnovska
17.01.: Moderátor Háma v televizi představí Liberecký kraj z karavanu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT