Kameny zmizelých v Turnově budou položeny už v září

14.07.2021 07:30:28 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Kameny zmizelých v Turnově budou položeny už v září

Město Turnov se v loňském roce rozhodlo, že se připojí k řadě měst, ve kterých se nacházejí takzvané kameny zmizelých, německy Stolpersteine. Jedná se o dlažební kostky s mosazným povrchem umisťované do chodníku před domy obětí holocaustu. Těmito kameny se připomínají osudy lidí, kteří se stali obětí nacistického režimu. Jednání se posunula a v září by mělo dojít k položení prvních 32 kamenů.

Židovská komunita byla v Turnově již od konce 15. století, avšak ke konci 16. století dosud z neznámých důvodů zanikla. Na počátku 17. století přivedl Židy do Turnova Albrecht z Valdštejna a od té doby zde kontinuálně žili. Před druhou světovou válkou bylo v Turnově přes 100 židovských obyvatel, jejichž počet se ještě zvýšil po zabrání pohraničí v roce 1938. Z 550 Židů, kteří byli z Turnova odvezeni transportem v lednu 1943, se jich po válce vrátilo pouhých 19.

Každý kámen připomíná pouze jednu osobu prostřednictvím textu na mosazné destičce, proto nebylo vůbec jednoduché zvolit mezi tolika lidmi ty, kteří budou mít kameny jako první. Po bádání zaměstnanců informačního centra a především ředitele Okresního archivu v Semilech Pavla Jakubce, se podařilo vytipovat konkrétní jména, která budou na prvních osazovaných kamenech.

„Projekt na položení kamenů zmizelých v Turnově se setkal u veřejnosti s mimořádným ohlasem. Během krátké doby se k vyčleněným finančním prostředkům v rozpočtu města podařilo shromáždit dalších 88 000 korun díky finančním darům. Mezi tyto dárce patří: L. Bělohradský, Ing. D. Kundrák, M. Loukota, kapela Mackie Messer Klezmer Band, Pavel Mlejnek, E. Pavlíková, PhDr. E. Sieglová, M. Tichá, Ing. A. Vávrová, J. Zeman a další dárce, který nechce být jmenován. Všem tímto ještě jednou moc děkujeme," uvedla za organizaci Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová.

V současné době je v Německu zažádáno o výrobu 32 kamenů s vytipovanými jmény. Pietní akt - položení kamenů je plánován na druhou polovinu září letošního roku. V jednání je i účast rabína z Židovské obce Liberec. „Zatím nedokážeme říci přesné datum tohoto aktu ani přesný počet kamenů. O všem vás budeme včas informovat," dodala Gruberová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kameny zmizelých v Turnově mohou podpořit i občané

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek
Kraj opět žádá ministerstvo o dotaci na zajištění sociálních služeb

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT