Kameny zmizelých vyčistili studenti turnovského gymnázia

21.06.2022 14:41:35 | Autor: mj, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Kameny zmizelých vyčistili studenti turnovského gymnázia

Je nutné, aby si mladá generace připomínala dějiny naší země, aby se nezapomínalo, co se dělo za druhé světové války se Židy, kteří byli spoluobčané našich měst a byli nacistickým režimem likvidováni v koncentračních táborech. Mnoho pamětníků již mezi námi není. Tím lépe je, že se o historii a o to, co se za druhé světové války odehrávalo, zajímá mladá generace.

Na podzim loňského roku bylo v turnovských ulicích položeno 16 Kamenů zmizelých, a dalších 16 bude položeno za přítomnosti rabína 19. října. Umístěním kamenů před vchody domů, kde tito židovští spoluobčané naposledy žili, však jejich připomenutí nekončí.

O dlažební kostky s mosaznou destičkou se jménem a dalšími daty je potřeba dále pečovat. Proto se 15. června sešli studenti turnovského gymnázia v rámci dějepisného semináře, aby Kameny zmizelých vyčistili. Během programu semináře se nejprve v návštěvnickém centru informačního centra seznámili s historií Židů. Poté se ve dvou skupinách rozešli na jednotlivá místa vyčistit kameny. Následně se sešli na prohlídku synagogy a židovského hřbitova včetně pohřebního domku.

Studenti turnovského gymnázia v rámci dějepisného semináře Kameny zmizelých vyčistili Člověk si říká homo sapiens sapiens, tedy člověk dvojrozumný. Ale zaslouží si toto označení? V živočišné říši není druh, který by měl požitek z toho, aby druhého mučil a bezdůvodně vraždil. Za druhé světové války bylo v koncentračních táborech vyhlazeno 6 miliónů Židů, z turnovských 550 židovských obyvatel se po válce vrátilo pouhých 19 přeživších. Je dobře, že tyto Kameny zmizelých, které jsou jedinými pomníčky zavražděných, jsou i v Turnově. Je dobře, že mladá nastupující generace si tímto způsobem připomene část smutné historie.

„Chci poděkovat panu profesoru Mlejnkovi a jeho studentům za zájem a patronát nad některými kameny. Věřím, že se najdou i další dobrovolníci. Všechny potřebné pomůcky k čištění kamenů jsou k dispozici v informačním centru. Umístění kamenů včetně sponzorů najdete na www.synagoga-turnov.cz. Budeme rádi, když se najdou dobrovolníci, kteří si nad jednotlivými kameny vezmou patronát a budou se o ně starat," uvedla za organizaci Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově proběhl vydařený Den architektury
Jak došlo k položení Stolpersteinů neboli Kamenů zmizelých v Turnově
Kameny zmizelých v Turnově budou položeny už v září
Kameny zmizelých v Turnově mohou podpořit i občané

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny pod Valdštejnem a Boží voda v Turnově jsou pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že podle posledních rozborů je voda ve sledovaných pramenech pitná. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem a pramene Boží voda v Turnově z 15. září 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je z obou pramenů pitná.

Workshop přiblíží podstávkové domy a lidovou architekturu

Kulturní workshop s názvem Dny lidové architektury, který je jednou z aktivit evropského projektu Za společným dědictvím na kole i pěšky, pořádá v pátek 23. září Liberecký kraj. Hlavním cílem projektu je zpřístupnit veřejnosti přírodní a kulturní dědictví - podstávkové domy a lidovou architekturu. K tomu účelu poslouží nový přeshraniční turistický produkt pro pěší a cyklisty. Územím, které zahrnuje, je Ústecký kraj (České Švýcarsko, Šluknovský výběžek), Liberecký kraj (Českolipsko), Saské Švýcarsko, Lužické hory, region Zittauer Gebirge (jižní část Horní Lužice). Projekt zajistí dobré cyklistické i pěší propojení přeshraničního regionu. „Neustále hledáme cesty, jak lidem představovat zajímavá témata našeho kraje. Podstávkové domy jsou přeshraniční fenomén, a právě proto je tu prostor pro spolupráci vzdělávání a oblasti cestovního ruchu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policisté z Libereckého kraje odjeli střežit slovenské hranice
Hasiči SDH Podmoklice při dnu otevřených dveří předvedli své zásahy
Posílená rezerva Hradce vyhrála v Přepeřích 2:0
Saské dožínky se blíží, kraj vypravuje speciální noční spoje ze Žitavy
Krajský přebor: Lomnice porazila Železný Brod a je třetí

Nejčtenější články

26.09.: Mezi Železným Brodem a Semilami vykolejil vlak
25.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
25.09.: V Semilech zopakovala vítězství Volba pro Semily, těsně před ANO

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT