Kameny zmizelých vyčistili studenti turnovského gymnázia

21.06.2022 14:41:35 | Autor: mj, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Kameny zmizelých vyčistili studenti turnovského gymnázia

Je nutné, aby si mladá generace připomínala dějiny naší země, aby se nezapomínalo, co se dělo za druhé světové války se Židy, kteří byli spoluobčané našich měst a byli nacistickým režimem likvidováni v koncentračních táborech. Mnoho pamětníků již mezi námi není. Tím lépe je, že se o historii a o to, co se za druhé světové války odehrávalo, zajímá mladá generace.

Na podzim loňského roku bylo v turnovských ulicích položeno 16 Kamenů zmizelých, a dalších 16 bude položeno za přítomnosti rabína 19. října. Umístěním kamenů před vchody domů, kde tito židovští spoluobčané naposledy žili, však jejich připomenutí nekončí.

O dlažební kostky s mosaznou destičkou se jménem a dalšími daty je potřeba dále pečovat. Proto se 15. června sešli studenti turnovského gymnázia v rámci dějepisného semináře, aby Kameny zmizelých vyčistili. Během programu semináře se nejprve v návštěvnickém centru informačního centra seznámili s historií Židů. Poté se ve dvou skupinách rozešli na jednotlivá místa vyčistit kameny. Následně se sešli na prohlídku synagogy a židovského hřbitova včetně pohřebního domku.

Studenti turnovského gymnázia v rámci dějepisného semináře Kameny zmizelých vyčistili Člověk si říká homo sapiens sapiens, tedy člověk dvojrozumný. Ale zaslouží si toto označení? V živočišné říši není druh, který by měl požitek z toho, aby druhého mučil a bezdůvodně vraždil. Za druhé světové války bylo v koncentračních táborech vyhlazeno 6 miliónů Židů, z turnovských 550 židovských obyvatel se po válce vrátilo pouhých 19 přeživších. Je dobře, že tyto Kameny zmizelých, které jsou jedinými pomníčky zavražděných, jsou i v Turnově. Je dobře, že mladá nastupující generace si tímto způsobem připomene část smutné historie.

„Chci poděkovat panu profesoru Mlejnkovi a jeho studentům za zájem a patronát nad některými kameny. Věřím, že se najdou i další dobrovolníci. Všechny potřebné pomůcky k čištění kamenů jsou k dispozici v informačním centru. Umístění kamenů včetně sponzorů najdete na www.synagoga-turnov.cz. Budeme rádi, když se najdou dobrovolníci, kteří si nad jednotlivými kameny vezmou patronát a budou se o ně starat," uvedla za organizaci Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově proběhl vydařený Den architektury
Jak došlo k položení Stolpersteinů neboli Kamenů zmizelých v Turnově
Kameny zmizelých v Turnově budou položeny už v září
Kameny zmizelých v Turnově mohou podpořit i občané

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V kraji pomáhají vyučujícím s nadanými dětmi proškolené metodičky

Již pátým rokem mohou školy a pedagogičtí pracovníci v Libereckém kraji využívat konzultací a podpory, kterou poskytují pracovnice projektu Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Libereckém kraji, aby mohli co nejkvalitněji pečovat o nadané žáky. „Metodičky pomáhají s rozpoznáváním nadaných dětí ve třídě, doporučují nejvhodnější metody práce s nimi i s celou třídou, spolupracují s pedagogicko-psychologickými poradnami z celého kraje. Podporují nejen jednotlivé učitelky, ale umí také nabídnout systémová řešení ředitelům škol," popsal Dan Ramzer, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Příjem žádostí o kotlíkové dotace odstartoval v pátek 1. července

V pátek 1. července v 9 hodin spouští Liberecký kraj příjem žádostí do programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji IV. Žádosti se budou podávat elektronicky prostřednictvím odkazu na krajském dotačním portálu https://dotace.kraj-lbc.cz/kotlikove-dotace. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí podle data a času doručení. „Poté je třeba do 10 pracovních dní od podání elektronické žádosti doručit její písemnou verzi včetně příloh na adresu krajského úřadu," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skončil 28. ročník Ještědu f Kleci. Jaký měl program a kdo zvítězil?
Otevřeli nová sportoviště v Horní Branné a Valteřicích
Severočeské muzeum v Liberci vystavuje renesanční církevní oděv
Festival v Berlíně představil Liberecký kraj: sirupy, mošty, kávu i Ještěd
Žitavská úzkokolejka už projela po opraveném mostě přes Mandavu

Nejčtenější články

01.07.: Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
02.07.: Historické vlaky jezdí o prázdninách z Turnova do Rovenska a Semil
02.07.: Bozkovská pouť má tradičně i sportovní nádech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT