Kameny zmizelých vyčistili studenti turnovského gymnázia

21.06.2022 14:41:35 | Autor: mj, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Kameny zmizelých vyčistili studenti turnovského gymnázia

Je nutné, aby si mladá generace připomínala dějiny naší země, aby se nezapomínalo, co se dělo za druhé světové války se Židy, kteří byli spoluobčané našich měst a byli nacistickým režimem likvidováni v koncentračních táborech. Mnoho pamětníků již mezi námi není. Tím lépe je, že se o historii a o to, co se za druhé světové války odehrávalo, zajímá mladá generace.

Na podzim loňského roku bylo v turnovských ulicích položeno 16 Kamenů zmizelých, a dalších 16 bude položeno za přítomnosti rabína 19. října. Umístěním kamenů před vchody domů, kde tito židovští spoluobčané naposledy žili, však jejich připomenutí nekončí.

O dlažební kostky s mosaznou destičkou se jménem a dalšími daty je potřeba dále pečovat. Proto se 15. června sešli studenti turnovského gymnázia v rámci dějepisného semináře, aby Kameny zmizelých vyčistili. Během programu semináře se nejprve v návštěvnickém centru informačního centra seznámili s historií Židů. Poté se ve dvou skupinách rozešli na jednotlivá místa vyčistit kameny. Následně se sešli na prohlídku synagogy a židovského hřbitova včetně pohřebního domku.

Studenti turnovského gymnázia v rámci dějepisného semináře Kameny zmizelých vyčistili Člověk si říká homo sapiens sapiens, tedy člověk dvojrozumný. Ale zaslouží si toto označení? V živočišné říši není druh, který by měl požitek z toho, aby druhého mučil a bezdůvodně vraždil. Za druhé světové války bylo v koncentračních táborech vyhlazeno 6 miliónů Židů, z turnovských 550 židovských obyvatel se po válce vrátilo pouhých 19 přeživších. Je dobře, že tyto Kameny zmizelých, které jsou jedinými pomníčky zavražděných, jsou i v Turnově. Je dobře, že mladá nastupující generace si tímto způsobem připomene část smutné historie.

„Chci poděkovat panu profesoru Mlejnkovi a jeho studentům za zájem a patronát nad některými kameny. Věřím, že se najdou i další dobrovolníci. Všechny potřebné pomůcky k čištění kamenů jsou k dispozici v informačním centru. Umístění kamenů včetně sponzorů najdete na www.synagoga-turnov.cz. Budeme rádi, když se najdou dobrovolníci, kteří si nad jednotlivými kameny vezmou patronát a budou se o ně starat," uvedla za organizaci Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově proběhl vydařený Den architektury
Jak došlo k položení Stolpersteinů neboli Kamenů zmizelých v Turnově
Kameny zmizelých v Turnově budou položeny už v září
Kameny zmizelých v Turnově mohou podpořit i občané

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desné zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zapomenuté malíře Semilska připomene nová výstava
Dubnová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého jarního kola
Jarní Lužické hory vybízí k procházkám, výletům i pití piva
Do jara vstoupily i týmy v I.B třídě východ

Nejčtenější články

31.03.: I.A třída: Remízy Bělé i Košťálova na lomnické umělce
30.03.: Krajský přebor: Studenec i Rovensko podlehly favoritům
31.03.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 31. března až 2. dubna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT