Kapela Nothingham podruhé ovládla Valdštejn

20.07.2018 22:04:33 | Autor: Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Kapela Nothingham podruhé ovládla Valdštejn

V minulém roce možná nikdo nevěřil, že se na jednom z nejstarších hradů Českého ráje může uskutečnit rockové vystoupení. Ale tato představa se stala skutečností, o kterou se postarala turnovská kapela Nothingham. Ta předvedla v zaplněné valdštejnské kapli show, která doslova brala dech. Kvůli velkému úspěchu v loňském roce došlo letos k opakování vystoupení, které navázalo na stanovenou laťku a nenarušil ho ani rozmar počasí.

Ve středu 11. července došlo v prostorách hlavní hradní dominanty, tedy kaple sv. Jana Nepomuckého, k reprízování úspěšného rockového oratoria v podání místní turnovské kapely Nothingham. Ta se, zejména v posledních letech, stále více dostává do povědomí širší veřejnosti. Právě na Valdštejn přivezlo podruhé toto uskupení známé rockové oratorium věnované sv. Janu Křtiteli. Původně se měl koncert, stejně jako vloni, uskutečnit před kapličkou tohoto světce na prvním hradním nádvoří. Ovšem kvůli nepřízni počasí se vystoupení přesunulo znovu do barokních kulis valdštejnské kaple.


Skupina Nothingham, která nedávno oslavila dvacet let své existence, se hudebně pohybuje na rozmezí gotiky a progresivního metalu. Avšak její rockové oratorium je zcela výjimečné a díky tomu se dočkalo už několika repríz v širokém okolí. Stejně jako vloni, předvedla i letos kapela ve složení Pavel Mlejnek (baskytara, zpěv), Marek Boňko (klávesy), Petr Tesař (bicí) a Jan Bouzek (kytara) dechberoucí podívanou společně se svými hosty, kteří hráli na housle, violu a pozouny. Celkový dojem z vystoupení byl navíc umocněn a korunován výjimečným zpěvem hlavní vokalistky Kristýny Anežky Polákové, při jejímž hlasu přítomné doslova mrazilo. Není divu, že po skončení akce přirovnávali někteří návštěvníci určité pasáže vystoupení k legendární finské kapele Nightwish. Druhou reprízu této nevšední podívané si nenechalo ujít okolo sto padesáti návštěvníků, kteří zaplnili do posledního místa jak prostor kaple, tak i část druhého nádvoří.

Lidé, kteří nestihli středeční vystoupení na Valdštejně, nemusí zoufat. Zakládající člen kapely, baskytarista Pavel Mlejnek, potvrdil, že diváci mohou v následujících dnech navštívit například NaKaši Fest 2018, který se uskuteční od 26. do 29. července v Petrově u Prahy, či charitativní akci „Benefice pro Viktorku a Terezku", konající se 4. srpna v Sedmihorkách u Turnova za přítomnosti mnoha slavných osobností. Věříme, že se toto talentované hudební uskupení na jeden z nejstarších hradů Českého ráje opět brzy vrátí.

Kulturní akce budou zde na Valdštejně pokračovat i v následujících dnech. Už v pátek 20. července proběhne na prvním nádvoří divadelní představení v podání pražského spolku Geisslers Hofcomoedianten.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hrad Valdštejn představují na pohlednicích z první republiky
Hudební léto 2018 aneb Přehled koncertů a festivalů v Pojizeří
Prázdninová nabídka na hradě Valdštejn
Koncertování na hradě Valdštejn bylo pro IG! generálkou na olympiádu
Rocková duchovní hudba rozezněla kapli na Valdštejně

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
17.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT