Kdo jsou pěstouni? Co je pěstounská péče?

13.08.2017 08:20:54 | Autor: Kateřina Stránská, odbor sociálních věcí MěÚ Turnov | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov,Pojizeří

Kdo jsou pěstouni? Co je pěstounská péče?

Pěstouni jsou náhradní rodiče dětí, které nemohou žít ve své vlastní rodině. Pěstouni tedy pečují o děti, které se jim nenarodily. Tyto rodiny, ve kterých vyrůstají přijaté děti, ať už krátkodobě nebo dlouhodobě, se nazývají pěstounské rodiny.

Na Turnovsku má pěstounství dlouholetou tradici. V našem okolí žije poměrně velký počet pěstounských rodin, které nejsou na první pohled rozpoznatelné od běžných rodin s dětmi. V těchto rodinách také běží „normální" život, děti mají své pokojíčky, chodí do školy, do kroužků, s rodiči jezdí na výlety, všichni se scházejí u společného stolu, spolu se veselí, společně řeší smutky a bolístky. Starostlivé náhradní maminky připravují dětem školní svačiny, jdou s malými slečnami nakupovat, tatínkové si zahrají s kluky fotbal...

Několik podstatných odlišností bychom ale v pěstounských rodinách našli. Pěstoun je státem prověřená a posouzená osoba, musí prokázat své schopnosti a svou vhodnost pro pečování o děti, které neměly lehkou situaci ve své vlastní rodině. Pěstoun musí pravidelně spolupracovat se sociálními pracovníky, kteří navštěvují domácnosti pěstounských rodin a sledují, jak se přijatým dětem daří. Povinností pěstounů je také se průběžně odborně vzdělávat a tak se z nich stávají lidé, kteří mají přehled v psychologii dítěte, orientují se v domácí léčbě dětských nemocí, vědí, jak řešit školní či výchovné problémy, znají, jak zajistit dítěti první pomoc.

Děti v pěstounských rodinách ví, že mají své pravé rodiče a pokud chtějí, mohu se s nimi setkávat. Pěstoun pak musí být nápomocem tyto situace dětem zvládnout, musí je naučit mít dvoje rodiče.

Pěstounské rodiny mají také nárok na různé bezplatné služby, může se jednat o pomoc psychologů, terapeutů, etopedů, fyzioterapeutů či jiných odborníků a mají "k ruce" svého sociálního pracovníka. Pěstouni pobírají sociální dávky, pěstounství tedy může být jejich pracovní profese.

Zajímá Vás pěstounská péče a rádi byste se dozvěděli o pěstounství více informací? Nebo dokonce uvažujete stát se pěstounem? Slyšeli jste už o dlouhodobé a krátkodobé pěstounské péči? Napadají Vás otázky, co asi musí splňovat osoba, která se chce stát pěstounem, nebo jaké děti přicházejí do pěstounské péče? A jak se vlastně pěstounským rodinám žije?

Veškeré informace o pěstounské péči se můžete dozvědět na odboru sociálních věcí Městského úřadu Turnov v kanceláři č. 219, Ing. Kateřina Stránská, tel.: 481 366 850, e-mail: k.stranska@mu.turnov.cz. Dále je možné navštívit Centrum pro rodinu Náruč, z. s., Skálova 540 Turnov, Bc. Jitka Altmanová, tel.: 734 307 520, e-mail: naruc.cppr@seznam.cz. Nebo se podívejte na www.naruc.cz. K dispozici je také zdarma tištěná brožura s názvem "Pěstounská rodina - můj záchranný kruh" - průvodce pro žadatele o pěstounskou péči v Libereckém kraji.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově se konal víkendový pobyt pro pěstouny na přechodnou dobu
Centrum pro rodinu Náruč pomáhá rodinám v krizi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kvalifikace o 1. volejbalovou ligu pokračuje
Obrazem: V divizním derby Velké Hamry porazily Turnov
Hasiči zachraňovali v Horní Branné kočku z dvacetimetrové výšky
V jilemnickém muzeu proběhne křest knihy o Hrádku u Nechanic
VIDEO: Zbourali most u Čtveřína

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
16.04.: VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
15.04.: Děti pečují o vzácné botanické lokality

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT