Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové

06.06.2023 22:33:06 | Autor: Renata Coufalová, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové

Kdo by neznal jméno režisérky Věry Plívové - Šimkové! Vždyť tahle královna dětského filmu má na kontě víc jak dvě desítky snímků pro děti, z nichž mezi nejznámější patří Krakonoš a lyžníci, Páni kluci, Přijela k nám pouť nebo Lyšáci, myšáci a Šibeničák. Její jméno je neodmyslitelně spjato s Pojizeřím, mnoho ze svých filmů natočila v Českém ráji, nedaleko místa, kde se 29. května 1934 narodila. A protože jen před několika dny oslavila režisérka Věra Plívová - Šimková své 89. narozeniny, připravilo kino Jitřenka v Semilech uvedení nového dokumentárního filmu nadějné začínající režisérky a střihačky Anny Stichenwirthové s názvem Věra Plívová - Šimková.

„V době koronaviru jsme se zabývali tím, zda by o historii našeho kina neměly vzniknout nějaké pořady, které bychom mohli nabídnout nejen sledovatelům sociálních sítí kina, ale také divákům kabelové televize. Při rešerši toho, co bylo v nedávné historii o kině Jitřenka natočeno, jsme nasbírali celou řadu materiálů, které připomínaly osobnost slavné režisérky, první dámy dětského filmu a v neposlední řadě také čestné občanky města Semily Věry Plívové - Šimkové. Začali jsme pracovat s nápadem natočit krátký dokument o této pozoruhodné osobnosti. Díky České televizi a producentovi Miloslavovi Šmídmajerovi jsme se propojili s Annou Stichenwirthovou, začínající režisérkou a střihačkou, která právě pro Českou televizi připravovala o paní režisérce dokumentární film. Následně jsem se stal jedním z konzultantů jejího autorského filmu, který v těchto dnech uvedl i Mezinárodní festival pro děti a mládež ve Zlíně," vysvětlil vedoucí kina Jitřenka v Semilech Ondřej Šír.

Dokument představí kino Jitřenka na velkém plátně již v neděli 18. června, a to za přítomnosti režisérky Anny Stichenwirthové a pozvaných hostů, filmových tvůrců a herců. „Nedělní odpolední projekci doprovodí i zástupci rodiny paní režisérky a my bychom si zcela jistě moc přáli, aby dorazila i paní režisérka osobně. Ostatně, v roce 2012 naše kino v doprovodu svých spolupracovníků navštívila a atmosféra tohoto setkání byla skutečně nezapomenutelná," upřesnil Ondřej Šír.

Některé filmy budou uvedeny z tradičního filmového pásu, diváci je tedy uvidí tak, jako například v roce 1988, kdy se Věra Plívová - Šimková zúčastnila oslav 25. výročí filmového klubu, který pravidelně navštěvovala. Tehdy semilským divákům řekla: „Podkrkonoší mám prošlapané křížem krážem, devět filmů z mých jedenácti jsem točila tady. To je spousta exteriérů, zákoutí, zátiší, panoramat, reálů, chalup. Krajina je nevyčerpatelná studnice, je jiná v různé roční době, jiná pod mrakem, jiná ve slunci, stačí jen trochu odlišný úhel pohledu a už vám dává poznat nové krásy. Ale Podkrkonoší, to není jen krajina, to jsou hlavně lidé. To je otevřená náruč, otevřené dveře, důvěra, porozumění a snášenlivost s námi, co se jako potulní vandrovníci nastěhujeme lidem pod střechu..."

Související články: 

Slavná režisérka Věra Plívová-Šimková osobně zavítala do semilského kina

Rozhovor s Janem Krausem: Žádný kašírky! To máme s paní režisérkou společný

Na Poděkování Věře Plívové-Šimkové přijede kromě Krause i Bohdalová

V květnu uvidíte v Jitřence hokej i poděkování známé režisérce

FOTO: Výstavou Páni kluci vzdávají hold režisérce Plívové-Šimkové

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu

Nejčtenější články

21.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
21.04.: Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu
20.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. dubna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT