Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové

06.06.2023 22:33:06 | Autor: Renata Coufalová, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové

Kdo by neznal jméno režisérky Věry Plívové - Šimkové! Vždyť tahle královna dětského filmu má na kontě víc jak dvě desítky snímků pro děti, z nichž mezi nejznámější patří Krakonoš a lyžníci, Páni kluci, Přijela k nám pouť nebo Lyšáci, myšáci a Šibeničák. Její jméno je neodmyslitelně spjato s Pojizeřím, mnoho ze svých filmů natočila v Českém ráji, nedaleko místa, kde se 29. května 1934 narodila. A protože jen před několika dny oslavila režisérka Věra Plívová - Šimková své 89. narozeniny, připravilo kino Jitřenka v Semilech uvedení nového dokumentárního filmu nadějné začínající režisérky a střihačky Anny Stichenwirthové s názvem Věra Plívová - Šimková.

„V době koronaviru jsme se zabývali tím, zda by o historii našeho kina neměly vzniknout nějaké pořady, které bychom mohli nabídnout nejen sledovatelům sociálních sítí kina, ale také divákům kabelové televize. Při rešerši toho, co bylo v nedávné historii o kině Jitřenka natočeno, jsme nasbírali celou řadu materiálů, které připomínaly osobnost slavné režisérky, první dámy dětského filmu a v neposlední řadě také čestné občanky města Semily Věry Plívové - Šimkové. Začali jsme pracovat s nápadem natočit krátký dokument o této pozoruhodné osobnosti. Díky České televizi a producentovi Miloslavovi Šmídmajerovi jsme se propojili s Annou Stichenwirthovou, začínající režisérkou a střihačkou, která právě pro Českou televizi připravovala o paní režisérce dokumentární film. Následně jsem se stal jedním z konzultantů jejího autorského filmu, který v těchto dnech uvedl i Mezinárodní festival pro děti a mládež ve Zlíně," vysvětlil vedoucí kina Jitřenka v Semilech Ondřej Šír.

Dokument představí kino Jitřenka na velkém plátně již v neděli 18. června, a to za přítomnosti režisérky Anny Stichenwirthové a pozvaných hostů, filmových tvůrců a herců. „Nedělní odpolední projekci doprovodí i zástupci rodiny paní režisérky a my bychom si zcela jistě moc přáli, aby dorazila i paní režisérka osobně. Ostatně, v roce 2012 naše kino v doprovodu svých spolupracovníků navštívila a atmosféra tohoto setkání byla skutečně nezapomenutelná," upřesnil Ondřej Šír.

Některé filmy budou uvedeny z tradičního filmového pásu, diváci je tedy uvidí tak, jako například v roce 1988, kdy se Věra Plívová - Šimková zúčastnila oslav 25. výročí filmového klubu, který pravidelně navštěvovala. Tehdy semilským divákům řekla: „Podkrkonoší mám prošlapané křížem krážem, devět filmů z mých jedenácti jsem točila tady. To je spousta exteriérů, zákoutí, zátiší, panoramat, reálů, chalup. Krajina je nevyčerpatelná studnice, je jiná v různé roční době, jiná pod mrakem, jiná ve slunci, stačí jen trochu odlišný úhel pohledu a už vám dává poznat nové krásy. Ale Podkrkonoší, to není jen krajina, to jsou hlavně lidé. To je otevřená náruč, otevřené dveře, důvěra, porozumění a snášenlivost s námi, co se jako potulní vandrovníci nastěhujeme lidem pod střechu..."

Související články: 

Slavná režisérka Věra Plívová-Šimková osobně zavítala do semilského kina

Rozhovor s Janem Krausem: Žádný kašírky! To máme s paní režisérkou společný

Na Poděkování Věře Plívové-Šimkové přijede kromě Krause i Bohdalová

V květnu uvidíte v Jitřence hokej i poděkování známé režisérce

FOTO: Výstavou Páni kluci vzdávají hold režisérce Plívové-Šimkové

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Odpadový Oskar 2023: V kraji mají nejméně odpadu znovu Dalešice
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Zahájili rekonstrukci hlavní silnice v Rokytnici nad Jizerou
Na Frýdlantsku se narodila vlčata
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října

Nejčtenější články

01.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
30.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
29.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT