Knihovna Semily získala titul Městská knihovna roku 2021

18.10.2021 18:18:49 | Autor: Petra Luňáková, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Libštát,Semily

Knihovna Semily získala titul Městská knihovna roku 2021

Doplněno! Ve čtvrtek 14. října 2021 proběhlo slavnostní udělení cen Knihovny roku 2021 v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Ve 12. ročníku zvítězila Městská knihovna Semily. Poprvé za dobu konání soutěže získala prvenství knihovna z Libereckého kraje.

Jako druhá se umístila Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově. Třetí místo získala Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Zvláštní ocenění si odnesla Knihovna města Ostravy, ceny předal předseda SKIPu Roman Giebisch, místopředseda svazu měst a obcí Vlastimil Picek a ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek. Zvláštní ocenění v kategorii základních knihoven komise obdržela i knihovna městyse Libštát (za prezentaci na sociálních sítích a za příjemné prostředí).

Ocenění převzala ředitelka Městské knihovny v Semilech Jitka Šedinová, do Klementina ji doprovodila starostka města Semily Lena Mlejnková, gestorka knihovny.

„Udělení titulu Městská knihovna roku 2021 mne velmi mile překvapilo. Je to ocenění i pro naše předchůdce, kteří před více než 12 lety připravili projekt nové knihovny, a zároveň i současného personálu knihovny, jenž dokázal využít její potenciál," řekla starostka města a zároveň čtenářka knihovny Lena Mlejnková.

Městská knihovna Semily<br />Autor: Archiv Městská knihovna Semily Ve 12. ročníku se o titul v kategorii Městská knihovna roku ucházely spolu s MěK Semily knihovny ze Strakonic, Slaného, Brtnice, Vyškova, Uherského Hradiště, Prostějova a Ostravy.

Hodnotící komise ve složení PhDr. Vít Richter (Národní knihovna), Mgr. Blanka Konvalinková (emeritní ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci), Mgr. Kateřina Hubertová (náměstkyně Knihovny města Hradce Králové) a Ing. Daniela Divínová (ředitelka Masarykovy veřejné knihovny Vsetín) navštívila Městskou knihovnu Semily v úterý 24. srpna 2021.

Hlavní důraz byl kladen na činnost knihovny za uplynulý rok. K tomu ředitelka knihovny Šedinová uvedla: „Komise kladně hodnotila přípravu knižních balíčků v době uzavření knihovny a jejich distribuci prostřednictvím skautských dobrovolníků a také pořádání online přednášek."

Kritéria hodnocení nominovaných městských knihoven však byla velmi podrobná, čítala 36 bodů. Od umístění, viditelnosti a dostupnosti knihovny, přes její služby, vybavení, internetovou prezentaci, až po informace o knihovně v místních průvodcích a dostupnost občerstvení. Výhodou se ukázalo být strategické umístění knihovny v centru města, společně s kinem a kavárnou pod společnou střechu v Jitřence.

„Blahopřeji Městu Semily a knihovníkům městské knihovny k vynikajícímu úspěchu. Knihovny jsou dnes nejen místem, kde si půjčujeme knihy, ale stále více místem, kde se lidé všech generací scházejí a kde se konají nejrůznější kulturní akce. Jsem moc ráda, že takto výrazně uspěla knihovna menšího města. Je vidět, že má vedení města vedení města knihovnu za podstatnou a že tam pracují lidé nadšení pro svou práci," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Semilská knihovna byla oceněna pro své neustále se zlepšující služby řídící se potřebami obyvatel malého města, kterým vychází vstříc - i v době covidu tomu tak bylo. Malý kolektiv zaměstnanců zvládá mnoho různorodých činností, včetně zajišťování služeb pro 68 knihoven semilského regionu.

Návštěva komise v semilské knihovně<br />Autor: Ondřej VraštilKnihovna v Semilech si odvezla nejen diplom „Městská knihovna roku 2021", ale i finanční ocenění 30 tisíc Kč (od SKIP ČR) a také „knihobudku", kterou věnoval Svaz měst a obcí. Ceny předal předseda SKIP Roman Giebisch a místopředseda Svazu měst a obcí Vlastimil Picek.

„Vzhledem k tomu, že nominace na toto ocenění podávají jednotlivé regionální organizace SKIP ve spolupráci s metodiky krajských knihoven, máme z tohoto úspěchu obzvláště velkou radost. Nominace Regionálního výboru SKIP Libereckého kraje byla podána právě s vědomím, že Městská knihovna v Semilech představuje jednak vynikající výsledky z pohledu statistiky, jednak, a to je zásadní, díky nabízeným službám se jedná o knihovnu v plné míře naplňující koncepci rozvoje knihoven. A konečně, s ohledem na neobyčejně bohatou spolupráci s dalšími subjekty ve městě, prokazuje semilská knihovna svou komunitní roli, kterou dokázala umocnit i v čase pandemických opatření a plošného uzavření knihoven. Kolegyním ze semilské knihovny upřímně gratulujeme," dodala ředitelka Městské knihovny v České Lípě, PhDr. Dana Kroulíková, předsedkyně regionálního výboru SKIP Libereckého kraje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

O titul Knihovny roku 2021 se uchází i knihovny v Semilech a Libštátě
Turnovská knihovna nominována za otevření pobočky na nádraží
Mezi krajskými knihovnami ocenili i knihovnu v Košťálově
Vyhlásili nejlepší knihovníky a knihovny roku 2016 v Libereckém kraji
Nejlepší knihovníci roku 2015 jsou z Liberce a Svojkova
Lomnická knihovna a semilská knihovnice oceněny na krajském setkání
Při setkání v krajské knihovně ocenili nejlepší knihovnice roku
V Krajské vědecké knihovně udíleli ceny Knihovník - Knihovnice roku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovští předškoláci si užili den na dopravním hřišti
Vojenský den na Valdštejně připomene vylodění v Normandii
Rohanské stezky se opět hlásí o slovo!
Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý
Spolek ZAzemí pečuje o školní sady, ale má i další aktivity

Nejčtenější články

19.06.: Víc než sto bruslařů zápolilo v areálu turnovské Maškovy zahrady
19.06.: Složky IZS se veřejnosti představí na semilském Ostrově
19.06.: Městská knihovna Semily rozdala ceny vítězům literární soutěže

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT