Knihovna Semily získala titul Městská knihovna roku 2021

18.10.2021 18:18:49 | Autor: Petra Luňáková, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Libštát,Semily

Knihovna Semily získala titul Městská knihovna roku 2021

Doplněno! Ve čtvrtek 14. října 2021 proběhlo slavnostní udělení cen Knihovny roku 2021 v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Ve 12. ročníku zvítězila Městská knihovna Semily. Poprvé za dobu konání soutěže získala prvenství knihovna z Libereckého kraje.

Jako druhá se umístila Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově. Třetí místo získala Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Zvláštní ocenění si odnesla Knihovna města Ostravy, ceny předal předseda SKIPu Roman Giebisch, místopředseda svazu měst a obcí Vlastimil Picek a ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek. Zvláštní ocenění v kategorii základních knihoven komise obdržela i knihovna městyse Libštát (za prezentaci na sociálních sítích a za příjemné prostředí).

Ocenění převzala ředitelka Městské knihovny v Semilech Jitka Šedinová, do Klementina ji doprovodila starostka města Semily Lena Mlejnková, gestorka knihovny.

„Udělení titulu Městská knihovna roku 2021 mne velmi mile překvapilo. Je to ocenění i pro naše předchůdce, kteří před více než 12 lety připravili projekt nové knihovny, a zároveň i současného personálu knihovny, jenž dokázal využít její potenciál," řekla starostka města a zároveň čtenářka knihovny Lena Mlejnková.

Městská knihovna Semily<br />Autor: Archiv Městská knihovna Semily Ve 12. ročníku se o titul v kategorii Městská knihovna roku ucházely spolu s MěK Semily knihovny ze Strakonic, Slaného, Brtnice, Vyškova, Uherského Hradiště, Prostějova a Ostravy.

Hodnotící komise ve složení PhDr. Vít Richter (Národní knihovna), Mgr. Blanka Konvalinková (emeritní ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci), Mgr. Kateřina Hubertová (náměstkyně Knihovny města Hradce Králové) a Ing. Daniela Divínová (ředitelka Masarykovy veřejné knihovny Vsetín) navštívila Městskou knihovnu Semily v úterý 24. srpna 2021.

Hlavní důraz byl kladen na činnost knihovny za uplynulý rok. K tomu ředitelka knihovny Šedinová uvedla: „Komise kladně hodnotila přípravu knižních balíčků v době uzavření knihovny a jejich distribuci prostřednictvím skautských dobrovolníků a také pořádání online přednášek."

Kritéria hodnocení nominovaných městských knihoven však byla velmi podrobná, čítala 36 bodů. Od umístění, viditelnosti a dostupnosti knihovny, přes její služby, vybavení, internetovou prezentaci, až po informace o knihovně v místních průvodcích a dostupnost občerstvení. Výhodou se ukázalo být strategické umístění knihovny v centru města, společně s kinem a kavárnou pod společnou střechu v Jitřence.

„Blahopřeji Městu Semily a knihovníkům městské knihovny k vynikajícímu úspěchu. Knihovny jsou dnes nejen místem, kde si půjčujeme knihy, ale stále více místem, kde se lidé všech generací scházejí a kde se konají nejrůznější kulturní akce. Jsem moc ráda, že takto výrazně uspěla knihovna menšího města. Je vidět, že má vedení města vedení města knihovnu za podstatnou a že tam pracují lidé nadšení pro svou práci," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Semilská knihovna byla oceněna pro své neustále se zlepšující služby řídící se potřebami obyvatel malého města, kterým vychází vstříc - i v době covidu tomu tak bylo. Malý kolektiv zaměstnanců zvládá mnoho různorodých činností, včetně zajišťování služeb pro 68 knihoven semilského regionu.

Návštěva komise v semilské knihovně<br />Autor: Ondřej VraštilKnihovna v Semilech si odvezla nejen diplom „Městská knihovna roku 2021", ale i finanční ocenění 30 tisíc Kč (od SKIP ČR) a také „knihobudku", kterou věnoval Svaz měst a obcí. Ceny předal předseda SKIP Roman Giebisch a místopředseda Svazu měst a obcí Vlastimil Picek.

„Vzhledem k tomu, že nominace na toto ocenění podávají jednotlivé regionální organizace SKIP ve spolupráci s metodiky krajských knihoven, máme z tohoto úspěchu obzvláště velkou radost. Nominace Regionálního výboru SKIP Libereckého kraje byla podána právě s vědomím, že Městská knihovna v Semilech představuje jednak vynikající výsledky z pohledu statistiky, jednak, a to je zásadní, díky nabízeným službám se jedná o knihovnu v plné míře naplňující koncepci rozvoje knihoven. A konečně, s ohledem na neobyčejně bohatou spolupráci s dalšími subjekty ve městě, prokazuje semilská knihovna svou komunitní roli, kterou dokázala umocnit i v čase pandemických opatření a plošného uzavření knihoven. Kolegyním ze semilské knihovny upřímně gratulujeme," dodala ředitelka Městské knihovny v České Lípě, PhDr. Dana Kroulíková, předsedkyně regionálního výboru SKIP Libereckého kraje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

O titul Knihovny roku 2021 se uchází i knihovny v Semilech a Libštátě
Turnovská knihovna nominována za otevření pobočky na nádraží
Mezi krajskými knihovnami ocenili i knihovnu v Košťálově
Vyhlásili nejlepší knihovníky a knihovny roku 2016 v Libereckém kraji
Nejlepší knihovníci roku 2015 jsou z Liberce a Svojkova
Lomnická knihovna a semilská knihovnice oceněny na krajském setkání
Při setkání v krajské knihovně ocenili nejlepší knihovnice roku
V Krajské vědecké knihovně udíleli ceny Knihovník - Knihovnice roku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny pod Valdštejnem a Boží voda v Turnově jsou pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že podle posledních rozborů je voda ve sledovaných pramenech pitná. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem a pramene Boží voda v Turnově z 15. září 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je z obou pramenů pitná.

Workshop přiblíží podstávkové domy a lidovou architekturu

Kulturní workshop s názvem Dny lidové architektury, který je jednou z aktivit evropského projektu Za společným dědictvím na kole i pěšky, pořádá v pátek 23. září Liberecký kraj. Hlavním cílem projektu je zpřístupnit veřejnosti přírodní a kulturní dědictví - podstávkové domy a lidovou architekturu. K tomu účelu poslouží nový přeshraniční turistický produkt pro pěší a cyklisty. Územím, které zahrnuje, je Ústecký kraj (České Švýcarsko, Šluknovský výběžek), Liberecký kraj (Českolipsko), Saské Švýcarsko, Lužické hory, region Zittauer Gebirge (jižní část Horní Lužice). Projekt zajistí dobré cyklistické i pěší propojení přeshraničního regionu. „Neustále hledáme cesty, jak lidem představovat zajímavá témata našeho kraje. Podstávkové domy jsou přeshraniční fenomén, a právě proto je tu prostor pro spolupráci vzdělávání a oblasti cestovního ruchu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ohlédnutí za Dnem s T. G. M. v Turnově
Mezi Železným Brodem a Semilami vykolejil vlak
Opustil nás kameraman a novinář Milan Brunclík
Turnov veze bod z Benátek nad Jizerou
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022

Nejčtenější články

26.09.: Mezi Železným Brodem a Semilami vykolejil vlak
25.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
25.09.: V Semilech zopakovala vítězství Volba pro Semily, těsně před ANO

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT