Knihu roku letos ovládli ranhojič, architekt, požár a garsonka

30.06.2021 07:31:30 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Knihu roku letos ovládli ranhojič, architekt, požár a garsonka

Požár města Česká Lípa v roce 1820, Zápisky z garsonky, Doktor Kittel a Jakob Schmeissner - Z mého života a tvorby. To jsou tituly publikací, které získaly ocenění v letošním, již čtvrtém ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje. Jeho slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v úterý 29. června od 15 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Soutěžilo se v několika skupinách. V kategorii Odborná a populárně naučná literatura vyhrála kniha Požár města Česká Lípa v roce 1820, kterou do soutěže přihlásil nakladatel Vlastivědný spolek Českolipska. Kategorii Beletrie a poezie ovládla kniha Zápisky z garsonky; cenu obdržel nakladatel Pavel Novotný.

V kategorii Literatura pro děti a mládež, učebnice za publikaci o známém ranhojiči Doktor Kittel cenu převzala Eva Koudelková. Nejlepší uměleckou monografií a výtvarnou publikací je titul Jakob Schmeissner - Z mého života a tvorby, za nějž si pro cenu přišla paní Petra Šternová.

Vyhlášení ankety Kniha roku Libereckého kraje<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Blahopřeji všem oceněným a věřím, že i v dalších letech budou nakladatelé a autoři posílat do soutěže své knihy," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vítězná publikace v kategorii Cena čtenářů získala celkem 3121 hlasů a stala se jí kniha s názvem Heřmanice v čase - Tady jsme doma! Porota se v letošním roce rozhodla udělit i dvě Zvláštní ceny poroty, které získaly knihy Lieberec a Humor Němců Jizerských hor. Další nově vyhlášenou Cenu za knihu o obci získala kniha Pěnčín, život mezi Ještědem a Jizerou.

Zvláštní cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury dostala Věra Vohlídalová. „Věra Vohlídalová stála u vybudování současné budovy Krajské vědecké knihovny a zcela zásadně udala směr, kterým se knihovna stále ubírá. Byl a stále je to obdivuhodný, vizionářský a nadčasový čin a přístup," dodala Květa Vinklátová.

Květa Vinklátová zasedala spolu s dalšími v porotě, která knihy hodnotila. Dalšími členy byli Petr Beitl, předseda výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, Dana Petrýdesová, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci, uznávaný spisovatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, dále Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, knihkupec Martin Fryč a vedoucí oddělení kultury Krajského úřadu Libereckého kraje Martin Féna.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký autor Pavel Novotný představí svou knihu Zápisky z garsonky
Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák
Krajská soutěž Kniha roku je v plném proudu, hlasovat lze na webu
Soutěž o knihu roku pokračuje už ve čtvrtém ročníku
Knihou roku Libereckého kraje Jizerky i příběh cestovatele Paclta
Nejlepší knihovnice Libereckého kraje za rok 2019 si převzaly ocenění
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.

Prameny pod Valdštejnem a Boží voda v Turnově jsou pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že podle posledních rozborů je voda ve sledovaných pramenech pitná. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem a pramene Boží voda v Turnově z 15. září 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je z obou pramenů pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jubilejní 20. ročník sjezdu traktorů pořádají v Bozkově
I.B třída: Náskok v tabulce zvýšily Pěnčín B a Harrachov
V Jilemnici zvou na křest nové knihy Aleny Bartoňové
Festival Jazz pod Kozákovem naplno startuje koncertem Dana Bárty
Začíná Krakonošův divadelní podzim. Novinkou je Cena diváka

Nejčtenější články

28.09.: Hasiči SDH Podmoklice při dnu otevřených dveří předvedli své zásahy
29.09.: FOTO: Košťálov v derby I.A třídy dobyl Semily
29.09.: Svatováclavský turnaj v Turnově vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT