Knihy roku Libereckého kraje jsou vystavené v krajské knihovně

09.02.2023 17:56:08 | Autor: Kateřina Šidlofová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Knihy roku Libereckého kraje jsou vystavené v krajské knihovně

Liberecký kraj se rozhodl zpřístupnit sbírku všech knih nominovaných a oceněných ve všech ročnících soutěže Kniha roku Libereckého kraje, a to v prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Již od roku 2018 vyhlašuje Liberecký kraj soutěž Kniha roku Libereckého kraje, v níž oceňuje ty nejlepší publikace se vztahem k našemu kraji, které byly vydané v předcházejícím roce. V současné chvíli vyhlásil Liberecký kraj již šestý ročník této knižní soutěže. Za všechny uplynulé ročníky se do soutěže přihlásilo 149 knih, které se svým obsahem a významem týkají Libereckého kraje, jeho občanů, historie, uměleckých děl či tradic. Hlavním cílem soutěže je podpora autorů a nakladatelů k vydávání a šíření regionální literatury a její propagace.

V soutěži Kniha roku Libereckého kraje jsou publikace hodnoceny v šesti kategoriích: beletrie a poezie, odborná a populárně naučná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice, umělecká, resp. výtvarná monografie a kniha o obci. Udělována je též Zvláštní Cena Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury. Čtenářská veřejnost má možnost účastnit se hlasování o zvláštní Cenu čtenářů, která probíhá na sociálních sítích.

Sbírka všech knih nominovaných a oceněných ve všech ročnících soutěže Kniha roku Libereckého kraje<br />Autor: Archiv Krajská vědecká knihovna Liberec Za všechny uplynulé ročníky soutěže se tímto způsobem vytvořil úctyhodný soubor hodnotné literatury, který se bude dále rozrůstat a svým rozsahem již nyní dalece přesahuje velikost běžné příruční knihovny. Liberecká Krajská vědecká knihovna, která je tradičním partnerem soutěže při jejím vyhodnocování a slavnostním vyhlášení výsledků, proto přijala nabídku Libereckého kraje a převzala do svého fondu kompletní soubor všech doposud nominovaných a oceněných publikací.

„Každý rok předáme několik desítek knih ze soutěže Krajské vědecké knihovně. Nakladatelé mají sice povinnost poskytnout výtisk vydané knihy příslušné knihovně, ale myslím, že propagace regionálních titulů je důležitá a pro čtenáře a milovníky regionální literatury bude zajímavé udělat si představu o tom, co všechno o našem kraji vychází," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Knihy se staly součástí fondu knihovny a jako takové jsou běžným způsobem dohledatelné v katalogu knihovny a je možné si je vypůjčit, tak jak jsou čtenáři zvyklí. Publikace jsou navíc označeny nálepkou s textem „Kniha nominovaná do soutěže Kniha roku Libereckého kraje". V prostorách Studijní knihovny je dále umístěna výstavka, která postupně představí všechny nominované a oceněné knihy v jednotlivých ročnících.

„Jedním z důležitých úkolů krajské knihovny je uchovávat, zpřístupňovat a popularizovat knihy vydané na území kraje. O to se intenzivně snažíme a regionální literaturu aktivně nabízíme našim čtenářům a návštěvníkům. Zapojení do soutěže Kniha roku Libereckého kraje a zpřístupnění nominovaných a oceněných knih považujeme za logické vyústění spolupráce v rámci této soutěže," vysvětluje ředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.

Na webových stránkách knihovny www.kvkli.cz je již nyní v sekci Regionální historie a literatura vytvořena samostatná stránka věnovaná soutěži Kniha roku LK. Zde čtenáři naleznou seznam všech titulů, které se soutěže zúčastnily, rozdělený do jednotlivých kategorií.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Šestý ročník soutěže Kniha roku se blíží, přihlašovat se lze od ledna
V soutěži Kniha roku bodovaly Waldvilla, Cizinec, sklo i Rokytnice
Soutěž o knihu roku se v Libereckém kraji koná už popáté
Knihu roku letos ovládli ranhojič, architekt, požár a garsonka
Liberecký autor Pavel Novotný představí svou knihu Zápisky z garsonky
Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák
Krajská soutěž Kniha roku je v plném proudu, hlasovat lze na webu
Soutěž o knihu roku pokračuje už ve čtvrtém ročníku
Knihou roku Libereckého kraje Jizerky i příběh cestovatele Paclta
Nejlepší knihovnice Libereckého kraje za rok 2019 si převzaly ocenění
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Společnost pro krajinu ocenily v letošním roce bioložku a přírodovědkyni Anežku Bartošovou Cenou Ivana Dejmala za mimořádný počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok. Zvláštní cena pak byla udělena i Kláře Rothscheinové a Marii Baránková, které přispěly rovněž zásadním dílem k otevřené a férové diskusi o potřebě zvýšené a racionální ochrany místní unikátní přírody a lesů. Více podrobností

Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely

Výstavu obrazů ve výstavní síni Zámečku, nazvanou Jaroslav Švihla - Pastely, zahájila vernisáž v pátek 1. prosince od 16 hodin. Výstavu můžete navštívit až do ledna 2024. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V charitativním utkání vyzvou turnovští florbalisté Panthers Liberec
Znovuotevřou orloj Martina Chaloupky v Žibřidicích na Liberecku
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023
Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Nejčtenější články

06.12.: Chlapce po střetu s autobusem v Semilech zachránila hromada sněhu
07.12.: V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
07.12.: Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT