Kolomazník: Budoucnost florbalu v Turnově vidím dobře

13.05.2011 20:10:46 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Kolomazník: Budoucnost florbalu v Turnově vidím dobře

Florbalový oddíl TJ Turnov je největším okresním klubem ve florbale, ale počtem členů je také jedním z největších sportovních oddílů v Pojizeří vůbec. Předsedy klubu Radima Kolomazníka jsme se zeptali na letošní sezonu i to, jak vidí budoucnost klubu.

Na konci rozhovoru najdete hodnocení a odkazy ke každému družstvu TJ Turnov. 

Muži se udrželi ve druhé lize, to je možná nejpodstatnější výstup sezony ne? Přece jen družstvo mužů je takovou nejviditelnější silou oddílu.

Ano, to je pravda. Mužské áčko je nejviditelnější silou. Udržením druhé ligy jsme snad dodali i motivaci našim mladým florbalistům do další florbalové práce. Druhá liga je třetí nejvyšší soutěž a v Turnově jsme po ní prahli několik sezón, proto z udržení máme samozřejmě velkou radost. Ale výstupů v sezóně bylo více. Tým juniorů skončil druhý, naopak juniorky po sezóně skončily. Pro mě osobně hodně rozporuplná sezóna na všech frontách, jak na úrovni naší klubové TJ Turnov, tak i pro mě osobně.

Co bylo tím rozhodujícím momentem, že jste jako nováček v soutěži nakonec obstáli?

To, že jsme se nevzdali. Do poloviny sezóny jsme moc nevěděli, co nás čeká, jaká je kvalita soupeřů a soutěže. Výsledky i v té první polovině sezóny nebyly špatné, když přišla nějaká prohra, bylo to maximálně o gól, dva. Takže naději na udržení soutěže jsme měli pořád dost velkou. Ve druhé polovině jsme potom nastartovali sérii pěti výher v řadě a to rozhodlo. Navíc se během listopadu ustálila sestava a to nám taky dost pomohlo.

Jak bys stručně zhodnotil sezonu za celý florbalový klub TJ Turnov? Který tým překvapil a který trochu zklamal?

Sezónu hodnotím rozpačitě. Měli jsme dobré momenty, které byly střídány těmi horšími. Dobré momenty byly, že muži udrželi druhou ligu, že junioři skončili na druhém místě a je tu reálná šance, že postup o soutěž výš. Radost nám určitě dělali elévové. Dost mě překvapily svými výsledky i ženy, i když ani u nich sezóna neproběhla úplně v pořádku. Rozporuplnou sezónu měly juniorky, která byla už od letní přípravy poznamenána odchodem dvou důležitých hráček. V průběhu sezóny ještě tři hráčky skončily a jedna ze dvou brankářek odešla na hostování do Mladé Boleslavi. Juniorky tak odehrály téměř svoje maximum. Podobně na tom byli i starší žáci, kteří doplatili na slabší obsazení ročníku, a doplnění mladšími žáky úplně nezafungovalo. Žákyně ty jsou naší turnovskou stálicí v ligových bojích. Florbal se učí hrát s chutí, i když výsledky někdy nejsou příznivé, podstatnější je to, že se chtějí zlepšovat a že je florbal baví. Mužské béčko hraje florbal jen pro radost a tak se není čemu divit, když jeden měsíc vítězí a další tři turnaje neurvou kluci ani bod. S výsledky můžeme být spokojeni, ale pořád je co zlepšovat.

Muži TJ Turnov Jak se klub rozvíjí, stále přibývají malí florbalisté nebo už končí jakýsi boom předchozích let?

Klub se rozvíjí neustále, ale pravda je, že florbalový boom asi skončil. I naše členská základna zaznamenala dost podstatný propad. V sezóně minulé jsme měli přibližně 178 aktivních sportovců, letos jich evidujeme přibližně 146. Což je hodně znatelné. Čím je to způsobené nevím, jestli děti o sporty všeobecně nemají zájem? Více je baví facebook a jiné podobné záležitosti? Nebo je chyba na naší straně? I přes tyto všechny překážky jsme měli v sezóně 2010/2011 pět soutěžních týmů v mládežnických kategoriích. Do další sezóny plánujeme nasadit stejný počet mládežnických týmů, v příznivém případě i ještě o jeden tým navíc.

Florbal získal v České republice za posledních 10 let mnohonásobně větší popularitu, je tomu tak i v Turnově? Myslím i třeba vnímání veřejnosti, né samotných hráčů.

Abych řekl pravdu, tak moc nevím, jak turnovská veřejnost vnímá florbal. Nejnavštěvovanější zápasy mají samozřejmě muži, ale většinou si myslím, že to jsou naši členové, přátelé. Lidí, kteří by si na plakátu přečetli pozvánku, na utkání v hledišti asi moc nebude. Ale to si myslím, že je prostě český národ. Nejsme Angličani, kteří chodí v pro nás nepředstavitelných davech i na nižší fotbalové soutěže, nebo v Německu na házenou, fotbal. Možná jen špatně propagujeme florbal. Před každým utkáním na mužské áčko vyvěšujeme plakáty po celém Turnově, na internetových stránkách klubu máme pozvánky na každé domácí utkání všech týmů, na utkání druhé ligy máme předzápasové bulletiny. Snažíme se, aby byl florbal vnímán turnovskou veřejností, ale i zde je ještě co dohánět.

Sám sis vyzkoušel angažmá ve florbalové extralize, co to znamená pro tebe a může toho v budoucnu využít i turnovský florbal?

Pro mě to znamená strašně moc. Sice to bylo podstatně kratší, než jsem plánoval, ale otevřelo mi to jiný florbalový svět. Zvětšil se mi obzor toho, co se ve florbalu může trénovat, jak by se mělo trénovat, kam se dá dojít, když hráč chce a podřídí se svému snu. Poprvé v životě jsem zažil konkurenci mezi hráči, kde chce každý skutečně hrát a neřekne trenérovi, tak třeba někdy příště dostanu šanci. Tady už šance přijít nemusí, v tomhle se to hodně odlišuje od nás. Byl bych rád, kdyby zkušenosti využil i náš klub, ale není to lehké. Florbal se vyvíjí strašně rychle a nové trendy se nemění o nic pomaleji. Vzhledem k tomu, že jsem i předseda oddílu, tak mám na první pohled velké pole působnosti a můžu pracovat na změnách, ale spolupracuji s lidmi, kteří chodí do práce, a času na všechno kolem florbalu ubývá.

Utkání Turnov - Karlovy Vary Byl jsi už třetí turnovský hráč v pořadí, který zkusil štěstí v extraligovém Liberci, není už Turnov v uvozovkách taková liberecká farma?

Po Petrovi Brožovi a Štěpánovi Matěchovi jsem byl skutečně třetí v pořadí, kdo se do extraligy podíval. A chtěl bych věřit, že jsem nebyl poslední. Nemyslím si, že bychom byli farma Liberce. On se tam každý nedostane, a když už tato nabídka přijde, tak od jinud se čekat moc nedá, když v regionu jiného extraligového zástupce nemáme. A i kdybychom farmou byli, znamenalo by to, že něco děláme dobře, že dobře pracujeme s mladými florbalisty, kteří jsou schopni jednoho dne vstoupit na extraligovou úroveň.

Když se zamyslíš, kde bys chtěl, aby byl za pár let florbalový oddíl TJ Turnov?

Mým dlouhodobým přáním je vytvořit úplnou strukturu v mužských i ženských soutěžích. Ale tady už narážíme na moc faktorů, které naše plány vždy nějak zasáhnou. Jedním z nich je počet členů v klubu, dalším nedostatkem jsou kvalitní a ochotní trenéři a to nejen docházet na tréninky, ale i se florbalově vzdělávat. A dost podstatnou překážkou by rozhodně také byly tréninkové prostory, kterých v Turnově pro florbal moc vhodných není. Ze všeho nejvíc, bych si, ale přál, aby všechny naše členy florbal bavil, aby chodili na tréninky s chutí se učit novým věcem, aby u nás chtěli hrát a nepodléhali zájmům jiných oddílů. Pokud se bude dobře dařit práce s mladými hráči a hráčkami, tak vidím budoucnost florbalu v Turnově dobře.

Na členské výroční schůzi oddílu TJ Turnov poprvé v historii klubu vyhlašovali nejužitečnější hráče a hráčky jednotlivých týmů. Zde je přehled těch, kteří zvítězili:

Muži A - Žilka Vojtěch, obránce se zkušenostmi z české extraligy a druhé nejvyšší soutěže ve Švýcarsku. Svojí jistotu a přehledem dodával klid i svým spoluhráčům.

Muži B - Burda Jan, brankář. Dlouholetá opora mužského B týmu. V sezóně odchytal i jedno utkání v A týmu.

Junioři - Němeček Pavel, obránce, kapitán týmu. Ač ještě věkem dorostenec, dokázal tým táhnout po celou sezónu a obsadit i druhé místo v celkovém pořadí kanadského bodování soutěže.

Starší žáci - Primásek Radek, obránce, kapitán týmu. Svými výkony v sezóně si řekl o finální nominaci do výběru Libereckého kraje starších žáků na závěrečný turnaj.

Elévové - Hejduk Vojtěch, kapitán týmu. Asi největší talent turnovského florbalu za poslední léta, pokud u florbalu vydrží, čeká ho slibná budoucnost.

Ženy - Horáková Eva, brankářka. Patří ke stálicím ženského týmu, svými famózními zákroky patří k nejlepším hráčkám v týmu.

Juniorky - Müllerová Leona, útočník. Mladá talentovaná útočnice dokázala svojí rychlostí a přesnou střelbou zaměstnat nejednoho soupeře.

Žákyně - Klementová Eva, brankářka. Šikovná brankářka, která se svojí pílí zlepšuje trénink od tréninku, zápas od zápasu. Klenot dívčího florbalu v Turnově.

Články o jednotlivých družstvech:

Muži A

7. místo ve 2. lize - 25 bodů ze 20 utkání při skóre 119:141.

Fotogalerie z utkání s Karlovými Vary

Turnovští muži zakončili letošní soutěž dvěma prohrami

Turnovští florbalisté vyhráli už popáté za sebou

VIDEO: Naděje Turnova na záchranu žije

FOTO: Naděje Turnova na záchranu druhé ligy žije

Muži B

7. místo v Liberecké lize, 29 bodů z 22 utkání, skóre 116:153.

Článek z posledního turnaje Liberecké ligy

Junioři

2. místo ve 3. lize, 41 bodů z 20 utkání, skóre 143:89.

Článek z posledního turnaje

Starší žáci

Výsledky z posledního turnaje

Elévové

Výsledky z posledního turnaje

Ženy 

6. místo ve 2. lize, 21 bodů z 21 utkání, skóre 76:97.

Článek z posledního turnaje žen

Hráčky Turnova šesté v konečném pořadí druhé ligy

Fotogalerie z utkání s Osečnou

Juniorky

7. místo v 1. lize, 19 bodů z 24 utkání, skóre 67:138.

Článek z posledního turnaje

Žákyně

Výsledky z posledního turnaje

Články ze všech florbalových utkání v rubrice Florbal

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT