Kraj a ministerstvo se shodly na měření vlivů polského dolu Turów

02.12.2019 18:50:11 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Kraj a ministerstvo se shodly na měření vlivů polského dolu Turów

Rozšíření monitoringu a vznik pracovní skupiny pro řešení náhradních zdrojů vody. To je výsledek jednání hejtmana Martina Půty, radního pro životní prostředí Libereckého kraje Jiřího Löffelmanna, starosty obce Hrádek nad Nisou Josefa Horinky s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem.

„Hlavním tématem naší schůzky byl monitoring. Česká republika zatím nemá příliš dokonalou monitorovací síť, která by měřila vliv polského hnědouhelného dolu Turów na obyvatele a území našeho státu," řekl po jednání hejtman Půta. „Domluvili jsme se proto na technickém rozsahu monitoringu. Sledována bude prašnost, hlučnost, pokles krajiny včetně vlivu n nemovitosti a stav podzemních vod. Představa kraje je, že pořizovací a provozní náklady monitoringu by měl financovat stát," doplnil hejtman.

„Náklady spojení s pořízením a provozem jsou odhadovány na téměř tři miliony korun. Veškerá měření by měla být známá v polovině příštího roku," řekl ministr Richard Brabec.

Ministerstvo životního prostředí zvažuje, že o finance pro měření hluku požádá ministerstvo zdravotnictví. „Celkový monitoring je nutný, nelze se spoléhat na slova polské strany o tom, že rozšíření dolu nebude mít vliv například na stav podzemní vody," doplnil ministr Brabec.

Výsledkem jednání je také vznik odborné vodohospodářské skupiny, jejímž úkolem bude hledat náhradní řešení pro zajištění vody na Frýdlantsku a Hrádecku.

Ministerstvo životního prostředí významně pomáhá Libereckému kraji v postupu proti rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. Nedávno na mezistátní úrovni poslalo Polsku negativní stanovisko k záměru rozšiřování těžby. „Negativním stanoviskem, které jsme polské straně podali, rozhodně nic nekončí. Pokud budou v těžbě pokračovat, pak my budeme chtít vědět, zda a jaká mají náhradní řešení a jaké postupy budou volit," dodal ministr Brabec.

Liberecký kraj nyní inicioval Petici za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí, na níž se podílí také obec Bílý Kostel nad Nisou, Černousy, Dětřichov, Frýdlant, Heřmanice, Hrádek nad Nisou, Chotyně, Chrastava, Kunratice, Višňová a organizace Greenpeace Česká republika. Petici lze podepsat elektronicky na webových stránkách www.stopturow.cz nebo ve všech výše uvedených obcích i ve vestibulu budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. Po nasbírání první tisícovky podpisů lze petici zaslat Evropské komisi.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ministerstvo životního prostředí poslalo nesouhlas k těžbě v dole Turów
Ministerstvo zaujme k rozšíření dolu Turów nesouhlasné stanovisko
Liberecký kraj chce vědět, jak hlučný je provoz dolu Turów
Hejtman Martin Půta navštívil polské velvyslanectví v Praze
Bogatyně schválila změnu územního plánu. Liberecký kraj protestuje
Proti rozšíření polského dolu Turów poslali lidé zhruba 5000 připomínek
Stovky lidí vytvořily živý řetěz proti rozšiřování dolu Turów

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kvalifikace o 1. volejbalovou ligu pokračuje
Obrazem: V divizním derby Velké Hamry porazily Turnov
Hasiči zachraňovali v Horní Branné kočku z dvacetimetrové výšky
V jilemnickém muzeu proběhne křest knihy o Hrádku u Nechanic
VIDEO: Zbourali most u Čtveřína

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
16.04.: VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
15.04.: Děti pečují o vzácné botanické lokality

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT