Kraj plošnou regulaci vlků nechystá, ale navrhuje určitá opatření

03.11.2023 18:41:42 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Kraj plošnou regulaci vlků nechystá, ale navrhuje určitá opatření

Krajský úřad Libereckého kraje vydal návrh opatření obecné povahy, které za konkrétních a podrobných podmínek stanovuje možnost regulovat výskyt vlka obecného a jeho kříženců na území Libereckého kraje. Nejedná se však o povolení pro odlov vlka či regulaci celé vlčí populace v regionu.

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství schválilo společnou deklarací tzv. Pohotovostní plán pro řešení situací při výskytu vlka obecného. Jeho prvořadým cílem je zajištění bezpečnosti lidí. Plán také popisuje chování vlka - od přirozeného až po problematické - a rozděluje situace na blízká setkání a ty, jež vyžadují pozornost. V návaznosti na to plán nastavuje postup pro řešení takových okamžiků, kdy vlk vykazuje chování smělé, nebojácné, až po kritické s cílem tyto situace řešit, a to monitoringem, plašením, odchytem, v krajním případě odstraněním problematického jedince.

Pro řešení výše zmíněných situací pak předpokládá pohotovostní plán vznik tzv. pohotovostních štábů, a to ve všech regionech, kde je nyní doložen výskyt vlka obecného, tedy i na území Libereckého kraje. Jeho členy jsou zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny, krajského úřadu, Policie ČR, Krajské veterinární správy a Českomoravské myslivecké jednoty. Při řešení konkrétních situací se pak členem štábu stane starosta příslušné obce, orgán státní správy myslivosti, zástupce dotčeného mysliveckého spolku, uživatel honitby, poškozený chovatel hospodářských zvířat, případně další odborníci dle potřeby.

Aby mohla být opatření naplněna v praxi, je nutná existence správních aktů podle zákona o ochraně přírody a krajiny, především tzv. druhová výjimka. V současné době proto formou zveřejněného návrhu opatření obecné povahy Krajský úřad Libereckého kraje řešil potřebu vydat tuto výjimku - tedy souhlas a opatření k regulaci vlka obecného na území kraje, a to mimo velkoplošná zvláště chráněná území, kde návrh obdobného opatření obecné povahy byl již v září 2023 zveřejněn. Návrh opatření obecné povahy bude vyvěšen na všech úředních deskách dotčených obcí po dobu 15 dnů a může se k němu kdokoliv vyjádřit ve lhůtě 30 dnů od zveřejnění. Připomínky musí krajský úřad vypořádat.

„Je potřeba zdůraznit, že nesměřujeme k plošné regulaci vlků. Jeho výskyt ve volné krajině podporujeme a chceme nadále podporovat. Návrh ani automaticky nepředpokládá, že problematičtí jsou vlci, kteří působí škody na hospodářských zvířatech. Zároveň je potřeba říci, že problematické jedince vlka je potřeba z volné přírody eliminovat," vyjádřil se k návrhu opatření Václav Židek, člen rady kraje pro životní prostředí a zemědělství. „Odchyt nebo odstřel se bude týkat případů, kdy jiné řešení než odstranění jedince z volné přírody, nebude možné a všechna předchozí řešení selhala. V současné době není v kraji evidován konkrétní výskyt problémových vlků. Opatření ale není reakcí na nějaký aktuální případ, i kvůli své platnosti do konce roku 2028 je nástrojem, jak se na takovou situaci dopředu připravit."

Vlci se do volné přírody natrvalo vrátili před více než deseti lety a na několika místech, především na Frýdlantsku a Českolipsku se usídlilo několik jejich smeček. I přes jejich návrat do míst, kde se již nevyskytovali, jsou kriticky ohroženým a chráněným druhem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jak to vypadá s vlky v Krkonoších?
Na Frýdlantsku se narodila vlčata
Nekrmte v Krkonoších vlky!
Vlk je v Krkonoších už zase doma
Kormoráni a vlci opět páchali škody, chovatelé dostanou kompenzace
Na území Jizerských hor a Frýdlantska vznikla dvě nová vlčí teritoria
V lesích u Stružince se má pohybovat puma, možná rys či kočka
Výskyt vlků v Českém ráji budou prověřovat proškolení dobrovolníci
Šestým rokem po sobě má vlčí smečka v Ralské pahorkatině přírůstky
Vlčice, odchycená u Vrchlabí, musela být bohužel utracena
Liberecký kraj nahrazuje škody způsobené vlkem
Vlčice putuje do Safari Parku Dvůr Králové nad Labem
Mladá vlčice se nemohla dostat z ohrady na Vrchlabsku
Vlk zapózoval před krkonošskou fotopastí
V Krkonoších jsou opět vlci
Zoologové jsou nadšení: Vlci se vrací do Krkonoš

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT