Kraje se zavázaly ke spolupráci při podpoře geoparků

30.09.2023 11:20:42 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Liberecký kraj

Kraje se zavázaly ke spolupráci při podpoře geoparků

Memorandum o vzájemné spolupráci při systematické podpoře geoparků podepsali hejtmani Středočeského, Královéhradeckého a Libereckého kraje. Podpisem Memoranda se zavázali ke spolupráci na udržitelném rozvoji geoparků s ohledem na jejich význam pro turistický ruch, vzdělávání, vědu a výzkum i ochranu přírody a krajiny. Signatáři se zároveň zavázali iniciovat jednání s Ministerstvem životního prostředí ČR o systematické a udržitelné finanční podpoře činnosti geoparků v rámci celé České republiky.

Podpis memoranda je výsledkem jednání, které inicioval Středočeský kraj již v loňském roce v rámci Komise Asociace krajů ČR pro cestovní ruch. Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková vysvětluje: „Spolupráce s Libereckým a Královéhradeckým krajem je logickým krokem. Vždyť společně sdílíme péči o náš nejstarší geopark, Globální geopark UNESCO Český ráj, který se rozkládá na území našich třech krajů. Společně jsme se shodli, že je třeba najít řešení systematické a udržitelné finanční podpory geoparků, a to nejen v rámci našich třech krajů, ale celé České republiky. V tomto smyslu jsme se zavázali iniciovat jednání s Ministerstvem životního prostředí. V tuto chvíli totiž ministerstvo pouze uděluje geoparkům potřebné certifikace, ovšem systematická finanční podpora státu chybí."

Jednotlivé geoparky realizují řadu dlouhodobých aktivit, které jsou z výrazné části závislé na krátkodobých dotačních zdrojích. Nedostatečná dlouhodobá finanční stabilita těchto subjektů je hlavním problémem rozvoje jejich činnost. „Globální geopark UNESCO Český ráj, Geopark Broumovsko i další české geoparky mají dlouhodobý potenciál pro další rozvoj jak šetrné turistiky spojené se vzděláváním, tak rozvoj geologického výzkumu. Chceme tato cenná území zachovat, aby i příští generace mohly prozkoumávat naše úchvatná pískovcová skalní města nebo si prohlížet vzácnou krajinu z vrcholků dávno vyhaslých sopek. Naplňování nově uzavřeného memoranda povede k systematické podpoře těchto geoparků. Mimo jiné se tím také zvýší finanční stabilita jejich správy, což umožní promyšlenější, strategické plánování jejich rozvoje i ochrany," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Smluvní partneři se shodli na ochraně geologického dědictví a v rozvoji geoturismu s respektem k jedinečnosti geoparků. „Jsem rád, že můžeme podporovat geoparky společnými silami. Liberecký kraj má na svém území dva - Geopark Ralsko a Globální geopark UNESCO Český ráj, který se zároveň rozkládá na území Středočeského a Královéhradeckého kraje, se kterými jsme nyní podepsali memorandum o spolupráci. Na základě něj budeme společně usilovat o dlouhodobější a systematickou finanční podporu, a to zejména ze strany státu. Geoparky jsou fenoménem, který má výjimečný význam pro turistický ruch, vzdělávání a výzkum i ochranu přírody a krajiny daného území," dodal Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

„Jsem opravdu rád, že jednání, které jsme na začátku roku iniciovali v rámci Asociace krajů přináší první výsledky. Věřím, že se k naší snaze nalézt společný koncensus na systematické finanční podpoře přidají i další kraje. Geoparky si naši pozornost a podporu rozhodně zaslouží. Jejich význam dalece přesahuje pouze rovinu ochrany přírody. Často vznikají jako iniciativa místních obyvatel, kteří chtějí ochránit, a zároveň v rámci udržitelného rozvoje a cestovního ruchu, také prezentovat tato unikátní místa návštěvníkům. Důležitost geoparků se tak projevuje i v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu a v neposlední řadě rovněž v kultivaci turistického ruchu," doplňuje Václav Švenda, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Středočeského kraje, který se jako první zasadil o otevření tématu geoparků a jejich chybějící systematické podpory na půdě Komise cestovního ruchu Asociace krajů České republiky.

Geoparky jsou fenoménem, který má výjimečný význam pro turistický ruch, vzdělávání, vědu a výzkum i ochranu přírody a krajiny daného území. Síť národních geoparků v České republice představuje přibližně 12 % území České republiky. Rozkládají se na území osmi krajů a Hlavního města Prahy, přičemž většina geoparků nezasahuje pouze na území jediného kraje. V současné době je v České republice jeden Globální Geopark UNESCO Český ráj a deset prohlášených národních geoparků, jimž byla udělena certifikace Ministerstva životního prostředí. V Síti národních geoparků jsou sdruženy: Národní geopark Egeria (západní část Karlovarského kraje), Národní geopark Železné hory, Národní geopark Kraj blanických rytířů (Vlašimsko), Národní geopark Podbeskydí, Národní geopark Ralsko, Národní geopark Vysočina, Národní geopark Broumovsko, Národní geopark Barrandien (Praha a okolí, Berounsko, Brdy, Rakovnicko a Plzeňsko), Národní geopark Krajina břidlice (pohoří Nízký Jeseník) a Národní geopark Královská Šumava.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Taiwanští profesoři a studenti navštívili Geopark Český ráj
Geopark UNESCO Český ráj přináší tipy na výlety i do mobilních telefonů
Nová venkovní geologická expozice zve do nejstarší historie regionu
Blíží se otevření geologické expozice o Geoparku UNESCO Český ráj
Geopark Český ráj obhájil značku UNESCO
Kraj pošle miliony na turistiku. Peníze obdrží Krkonoše i Český ráj
Vzhůru do Českého ráje. Za Kobylou, Dudy i ke skalní modlitebně
Vlakem Českým rájem: hrady, zámky i řemeslné dárky a nádražní depo
Geopark Český ráj obdrží od kraje další dotaci, celkem to je 300 tisíc
Globální geopark Český ráj hodnotily komisařky pro podmínky UNESCO
Pomozte uklidit Český ráj
Globální geopark UNESCO Český ráj prezentuje nový videospot
Zářijová nabídka kina Sféra v Turnově
Nová geologická expozice představí Geopark UNESCO Český ráj
V Sedmihorkách opět pořádali Den Geoparku Český ráj
Geopark Český ráj rozvíjí spolupráci s geoparky a pořádá semináře
Natáčí videospot pro Globální geopark UNESCO Český ráj
Dochází k rozšíření území Geoparku UNESCO Český ráj
Sklářská firma Rautis z Poniklé uspěla v zápisu do seznamu UNESCO
Vznikla Asociace geoparků ČR, členem je i geopark Český ráj
Skály v Českém ráji: Želva, Foukané díry i České Dolomity
Den Geoparku Český ráj 2020 se konal v Sedmihorkách
V Českém ráji se konal mezinárodní seminář geoparků a průvodců

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
02.12.: Adventní a vánoční Valdštejn začíná
02.12.: Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT