Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
14.05.2022 12:02:34 | Autor: Zuzana Balašová a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
Při pěti šetřeních kontrolovali krajští hygienici stažení deseti výrobků vyhlášených hlavní hygieničkou ČR jako nebezpečné z trhu. Jednalo se převážně o plastové hračky - panenky a nafukovací hračky (obsah nadlimitního množství esterů kyseliny ftalové v měkčených částech). V tržní síti Libereckého kraje zachytili celkem 33 kusů zmíněných nebezpečných výrobků, které byly okamžitě staženy z prodeje.
V oblasti předmětů běžného užívání zaměstnanci KHS LK v tomto období provedli 22 kontrol u výrobců, dovozců a v tržní síti, kdy kontroly zaměřili zejména na ověření správnosti příslušné dokumentace a značení dozorovaných výrobků. U vybraných výrobců navíc posuzovali správnou výrobní praxi. Za prodej nebezpečných výrobků uložili jednu pokutu v celkové výši 1000 Kč.
„V průběhu dvou minulých let jsme výskyt nebezpečných výrobků kontrolovali vzhledem k situaci ve výskytu onemocnění covid-19 omezeně. I přesto, jsme tyto výrobky vrácené do regálů a opět nabízené k prodeji našli jen velmi sporadicky, což je pro nás příjemné zjištění. V letošním roce jsme za toto pochybení uložili zatím jednu pokutu," vysvětlila Alena Machková, vedoucí odd. předmětů běžného užívání a pokračovala: „V souladu s celostátní prioritou Ministerstva zdravotnictví se letos dále zaměříme na výskyt aromatické látky Lilial používané zejména v parfémech, která byla označena nařízením Evropského parlamentu a Rady za látku toxickou pro reprodukci a bylo zakázáno její používání."
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova
Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.
Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie
Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.
Nejnovější články
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Hejtman Martin Půta zavítá do Mříčné
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Lidové sady slavnostně otevřou s kulturním programem 28. prosince
Nejčtenější články
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
02.12.: Fúze liberecké a českolipské nemocnice nabyla konkrétní podoby
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.