Krajská vědecká knihovna zpřístupní znakoknihu pro neslyšící

19.11.2017 18:35:07 | Autor: Michaela Valterová | Rubrika: KULTURA | Obce: Český ráj,Liberecký kraj

Krajská vědecká knihovna zpřístupní znakoknihu pro neslyšící

Čtení je pro většinu lidí se sluchovým handicapem náročnou a neoblíbenou disciplínou. Čeština je pro neslyšící, kteří komunikují českým znakovým jazykem, jazykem cizím. Není neobvyklé, že kladný vztah ke čtení si budují těžko a hledají náhradní cesty, jak se k novým poznatkům, informacím, příběhům či zážitkům dostat. Krajská vědecká knihovna v Liberci chce vydáním „znakoknihy" přispět k rozvoji čtenářství i českého znakového jazyka.

Po domluvě s tlumočníkem do českého znakového jazyka jsme zvolili knihu Lucie Seifertové Český ráj a jeho tajemství. Výsledkem práce zpracovatelského týmu je webová aplikace v textové a obrazové podobě, která umožní neslyšícím uživatelům jinou formu čtení. Obsah je zobrazován jako text a zároveň i jako vizuální záznam překladu textu do znakového jazyka," uvedla ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

„Při zpracování byl kladen důraz především na to, aby neslyšící porozuměli jednotlivým slovům, pochopili myšlenky, které slova vyjadřují, a dobře chápali obsah knihy v celém širším kontextu. V neposlední řadě si pomocí znakoknihy mohou rozvíjet své dovednosti v českém znakovém jazyce," dodala Konvalinková.

Tato webová aplikace bude k dispozici v online i offline verzi. Zájemci si tak knihu ve znakovém jazyce mohou přečíst a prohlédnout na webových stránkách knihovny (www.kvkli.cz).

„Naše knihovna se snaží o získání certifikátu Handicap Friendly pro osoby se sluchovým postižením. V nedávné době jsme získali ocenění Ministerstva kultury ‚Knihovna roku‘ za náš dlouholetý projekt Děti čtou nevidomým dětem. Uživatelům se sluchovým handicapem jsme nic podobného zatím nemohli nabídnout, proto jsme se rozhodli, že rozšíříme nabídku multimediálních publikací i pro ně," doplnila koordinátorka projektu Táňa Kuželková.

„Těší mě, že naše Krajská vědecká knihovna neustále rozšiřuje svou nabídku pro všechny skupiny čtenářů, tedy i pro sluchově postižené. ‚Znakokniha‘ Lucie Seifertové Český ráj a jeho tajemství je dokladem moderního přístupu pracovníků knihovny k různým skupinám čtenářů," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Slavnostní křest proběhne ve středu 22. 11. od 15 hodin v prostorách liberecké radnice za účasti zástupců Ministerstva kultury ČR, města i kraje, zpracovatelského týmu, autorky knihy Lucie Seifertové, sponzorů, žáků a pedagogů ze ZŠ a MŠ logopedické v Liberci, zástupců komunity Neslyšících, zástupců spřátelených organizací, které pomáhají neslyšícím, a dalších.

Zpracovatelský tým, který se na vzniku webové aplikace podílel:

Lucie Seifertová (autorka knihy Český ráj a jeho tajemství), Karel Redlich (tlumočník českého znakového jazyka), Petr Hladík (vývoj a produkce hybridních publikací, Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky při Masarykově univerzitě), Jan Myšák (kameraman), Lucie Sedláčková Půlpánová a Karolína Čapková (konzultantky projektu z komunity Neslyšících, jazyková korektura znakového jazyka, dohled nad respektováním jazykových a kulturních specifik uživatelů českého znakového jazyka).

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
22.04.: Slavíme Den Země

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT