Krajské dožínky letos hostilo Brniště

10.09.2013 15:29:06 | Autor: Květa Šírová, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Krajské dožínky letos hostilo Brniště

Stovky lidí přišly v sobotu podpořit regionální výrobce z oblasti potravinářství a zemědělství na 11. ročník Krajských dožínkových slavností Libereckého kraje, které se konaly v obci Brniště.

Nechybělo ani tradiční vyhlašování soutěže Nejlepší výrobek Libereckého kraje z odvětví potravinářství a zemědělství roku 2013, který s nejvyšším bodovým ohodnocením 953 bodů získaly Loupáky v pečícím sáčku bezlepkové k dopečení, 240 g od Jizerských pekáren. Součástí byla i soutěž o nejlepší dožínkový koláč.

Krajské dožínkové slavnosti se konaly pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, náměstka hejtmana LK pro zemědělství a životní prostředí Josefa Jadrného a starosty obce Brniště Ivana Pastorka. Pořadatelem akce byl Liberecký kraj ve spolupráci s Regionální agrární radou Libereckého kraje, obcí Brniště, Zemědělským obchodním družstvem Brniště a Okresní agrární komorou Jablonec nad Nisou a Liberec.

„Krajské dožínky se letos slavily po jedenácté. Byla to přehlídka zemědělských a potravinářských subjektů. Na své si tak přišli milovníci dobrého jídla i regionálních výrobků, které zde byly zastoupeny téměř čtyřicítkou výrobců. Nechyběla ani tradiční bohoslužba Díkuvzdání Bohu za úrodu v brnišťském kostele. Podívanou pro všechny přítomné byl dožínkový průvod, který vycházel od kostela a zamířil do dějiště samotné slavnosti - areálu Zátiší. V čele průvodu nesli krojovaní členové folklorního souboru Horačky dožínkový věnec, který pak předali hejtmanovi kraje. Velký úspěch u přihlížejících sklidili místní zemědělci, kteří vyzdobili své stroje a zapojili se do slavnostního průvodu. Jejich techniku si pak návštěvníci areálu mohli během celého dne prohlédnout," popsal začátek dožínek náměstek Josef Jadrný.

 V areálu byl pro všechny návštěvníky připraven bohatý zábavný program. Na podiu vystoupili během odpoledne hudební kapely Konec Konců, Bohemia Univerzal Band, Queenie, Seven, dechová hudba či folklorní soubor Horačky. Nechybělo ani představení pro nejmenší v podání Divadla Rolnička, tvůrčí dílny, chovatelská výstava a velká nabídka produktů regionálních potravinářů a výrobců.

„Podle slov místních zemědělců se letošní úroda vydařila. Teď záleží jen na nás, abychom se v obchodech podívali na etiketu zboží a kupovali hlavně české výrobky. Tím pomůžeme českým a regionálním výrobcům a zemědělcům nejvíce. Přiznejme si, že toto moc z nás opravdu nedělá," řekl v úvodní řeči hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který všem potravinářům a zemědělcům poděkoval za dobře odvedenou práci

Hlavním bodem programu Krajské dožínkové slavnosti bylo předání ocenění nejlepším regionálním potravinářům, které každoročně uděluje Liberecký kraj.

„V současnosti mají zpracovatelé, farmáři i ekologičtí producenti možnost přihlásit svou produkci do 12 hlavních kategorií, které jsou dále členěny na dílčí kategorie jednotlivých druhů produktů. Vítěz v kategorii získává titul Výrobek roku a celkový vítěz titul Nejlepší výrobek roku. Titul je udělen na dobu 2 let. Současně výherce v jednotlivých kategoriích získává dar ve výši 20 000 korun a celkový vítěz 40 000 korun. Letos posuzovala odborná komise podle daných kritérií celkem 55 výrobků v 11 kategoriích," vysvětlil náměstek hejtmana LK pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný, jehož resort celou soutěž připravuje a organizuje také Krajské dožínky.

Někteří výherci svou odměnu rovnou věnovali na charitativní účely. Například Jizerské pekárny takto za dobu konání soutěže o nejlepší výrobek rozdělili mezi různé organizace přes půl milionu korun.

Oceněné výrobky v soutěži Výrobek Libereckého kraje v odvětví potravinářství a zemědělství roku 2013:

Nejlepší výrobek Libereckého kraje roku 2013 z odvětví potravinářství - zemědělství za nejvyšší bodové ohodnocení 953 bodů

Výrobek Loupáky v pečícím sáčku bezlepkové k dopečení, 240 g
výrobce Jizerské pekárny spol. s r.o.,
ocenění předal: Martin Půta, hejtman Libereckého kraje
ocenění převzali: František Kuberka, jednatel společnosti a Roman Kozák, ředitel pekárny Lípa
Jizerské pekárny věnovaly částku 40.000,- Kč, kterou získaly jako odměnu za prvenství, Středisku pro ranou péči Liberec, o.p.s. Šek od Jizerských pekáren převzala Alexandra Bečvářová, ředitelka střediska. Darované finanční prostředky pomohou činnosti střediska, které poskytuje služby rané péče rodinám a jejich dětem s postižením.

Kategorie Maso a masné výrobky

výrobek Bělská ořechovka, výrobce Podkrkonošská uzenina s.r.o.
ocenění předala: Alena Dvořáková, ředitelka Střední hospodářské a lesnické školy Frýdlant
ocenění převzal: pan Josef Šulc, spolumajitel firmy Podkrkonošská uzenina s.r.o.

Kategorie Zmrzliny a smetanové krémy

výrobek Smetanové krémy, výrobce Heinrich Valentin Schwarzkopf
ocenění předal: Josef Jadrný, náměstek hejtmana pro resort životního prostředí a zemědělství
ocenění převzali: pan Heinrich Valentin Schwarzkopf, majitel a Ivana Jablonovská, spolumajitelka firmy

Kategorie Pekařské výrobky

výrobek Horský chléb, 600 g, výrobce Jaroslav Schneider a spol. - Pekárna Tanvald
ocenění předal: Petr Kubíček, předseda představenstva ZOD Brniště
ocenění převzal: Jaroslav Schneider, majitel Pekárny Tanvald

Kategorie Cukrářské výrobky

výrobek Kávový banánek se šlehačkou, 60 g, výrobce Jizerské pekárny spol. s r.o.
ocenění předala: Alena Losová, členka rady Libereckého kraje pro resort školství, mládeže a zaměstnanosti
ocenění převzali: František Kuberka, jednatel společnosti a Roman Kozák, ředitel pekárny Lípa
Jizerské pekárny věnovaly částku 20 000 Kč, kterou získali jako odměnu za prvenství v kategorii Farní charitě v České Lípě. Šek od Jizerských pekáren převzala Eva Ortová, ředitelka charity. Darované finanční prostředky pomohou projektu Farní charity - Sociálnímu automobilu, který zajišťuje odvoz dětí se zdravotním handicapem do škol.

Kategorie Sladidla, cukrovinky, čokoláda

výrobek Karamel - poleva, 400 g, výrobce Radka Mayerová, Grika
ocenění předává: Jiří Teplý, místopředseda okresní agrární komory
ocenění převezme: paní Radka Mayerová, majitelka firmy

Kategorie Nealkoholické nápoje

výrobek Brusinka - ovocný nápoj, výrobce Moštovna Lažany, výroba nápojů, spol. s r.o.
ocenění předal: Petr Skokan, bývalý poslanec Parlamentu ČR
ocenění převzal: Miloš Hvězda, ředitel společnosti

Kategorie Ovocná vína a medovina

výrobek Kitl medovina, výrobce Kitl s.r.o.
ocenění předala: Ivana Hujerová, členka rady Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova
ocenění převzal: Jan Vokurka, ředitel a jednatel firmy
Firma Kitl s.r.o. věnovala svou finanční odměnu za ocenění v 10. ročníku soutěže částečně do organizované veřejné sbírky Krásné Kittelovsko, další částí pak přispěje na realizaci projektů na záchranu Kittelovska.

kategorie Potraviny pro zvláštní výživu

výrobek Loupáky v pečícím sáčku bezlepkové k dopečení, 240 g, výrobce Jizerské pekárny spol. s r.o.
ocenění předává: Robert Erlebach, místopředseda Regionální agrární rady
ocenění převzal: František Kuberka, jednatel společnosti a Roman Kozák, ředitel pekárny Lípa
Jizerské pekárny věnovaly částku 20.000,- Kč za vítězství v kategorii občanskému sdružení Babybox pro odložené děti - Statim. Šek od Jizerských pekáren převzal Ludvík Hess, předseda sdružení. Darované finanční prostředky budou využity ke zřízení Babyboxu v českolipské nemocnici.

Kategorie Pivo

výrobek Rohozec X, tmavá desítka, výrobce Pivovar Rohozec, a.s.
ocenění předal: Vladimír Stříbrný, člen zastupitelstva Libereckého kraje a předseda Výboru pro životní prostředí a zemědělství
ocenění převzal: Pavel Blaževič, podsládek Pivovaru Rohozec, a.s.

Kategorie Biopotraviny

výrobek BIO ovčí mléko pasterované, výrobce Josef Pulíček, Farma Pěnčín
ocenění předal Petr Tulpa, člen rady Libereckého kraje pro resort sociálních věcí
ocenění převzala: Zuzana Pokorná, zástupkyně Kozí farmy Pěnčín

Kategorie Soukromé farmy

výrobek Tvaroh ochucený vanilka Jako od babičky, výrobce Jiří Vrkoslav, Farma Dolenec
ocenění předal: Ivan Pastorek, starosta obce Brniště
ocenění převzal: Jiří Vrkoslav, majitel Farmy Dolenec

Dožínkový program uzavřelo vyhlášení soutěže o nejlepší dožínkový koláč, který upekla Andrea Strachotová z Brniště a odnesla si za něj cenu v podobě kuchyňského mixeru. Podobnou akcí jako Krajské dožínkové slavnosti bude o následujícím víkendu také Semilský pecen.

Více fotografií na Našem Jablonecku:

11. ročník Krajských dožínkových slavností v Brništi<br />Autor: Květa Šírová

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jubilejní 10. ročník Semilského pecnu proběhne v tradičním duchu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu

Nejčtenější články

23.06.: Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem
25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT