Krajské firmy dodají do Orenburgské oblasti další výrobky a technologie

18.10.2013 13:46:08 | Autor: Placená inzerce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Krajské firmy dodají do Orenburgské oblasti další výrobky a technologie

Konkrétní obchodní kontrakty přivezla z třídenní návštěvy (6. - 9. 10. 2013) družební Orenburgské oblasti na jihu Ruska patnáctičlenná delegace Libereckého kraje vedená hejtmanem LK Martinem Půtou, která se uskutečnila na pozvání gubernátora oblasti Jurije Alexandroviče Berga. Město Železný Brod například uvažuje o navázání družby s Buzulukem.

Vedle politické reprezentace kraje a starostů se cesty zúčastnili zástupci pěti podnikatelských subjektů - HACO, spol. s.r.o., Totex s.r.o., Metrostav, a.s., G1 Partners, s.r.o.,  VALBEK-EU, a.s., a MZ Liberec. 

Podle hejtmana bylo hlavním účelem návštěvy bylo pomoci zprostředkovat další kontakty pro podnikatele a firmy z Libereckého kraje. „Na setkání s gubernátorem Bergem, předsedou Zákonodárného shromáždění Orenburské oblasti Sergejem Ivanovičem Gračevem, vedoucím administrativy města Orenburg Jevgenijem Sergejevičem Arapovem, členy regionální vlády a dalšími představiteli oblasti jsem zdůrazňoval, že kromě vzájemného seznámení bylo hlavním účelem  naší návštěvy pomoci zprostředkovat další podnikatelské kontakty pro podnikatele  a firmy z Libereckého kraje," uvedl hejtman.

Obdobný cíl vyjádřila i ruská strana, která projevila zájem především o spolupráci v oblasti projektů pro zlepšení dopravní infrastruktury (stavby silnic a železnic, obnova vozového parku), technologií pro zpracování potravin, úpravy pitné vody, vybavení nemocnic a další oblasti.

 „Na jednání padly velice zajímavé návrhy na spolupráci v oblasti čištění vod, zejména použití membrán nebo rozvoj spolupráce se třemi nemocnicemi v naší oblasti. Rovněž systém zpracování odpadů, který jsem viděl v Liberci, je pro nás velice zajímavý, neboť je velice citlivý k životnímu prostředí," řekl po jednání na tiskové konferenci, které se zúčastnilo na 20 novinářů Jurij Alexandrovič Berg. 

V dalších dnech návštěvy se členové delegace zúčastnili pracovního setkání podnikatelů v sídle Obchodně-průmyslové komory. Hejtman zde jednal s prezidentem komory Viktorem Sytěževem: „Uskutečnila se krátká prezentace Libereckého kraje se zaměřením na podnikatelské možnosti, zejména v oblastech typických pro náš kraj - turismus, automobilový a sklářský průmysl, výroba bižuterie, zemědělství a odpadové hospodářství," informoval náměstek hejtmana pro zemědělství a životní prostředí Josef Jadrný.

Spokojeny byly s jednáními i některé firmy

Spokojen s výsledky jednání byl jednatel společnosti TOTEX Ing. Jiří Prouza: „Naše společnost působí na ruském trhu již řadu let, ale jsme vždy toho názoru, že osobní setkání je vždy v daném teritoriu velkým přínosem. Žel, tak jako v celoevropském měřítku i zde jsme zaznamenali velice výrazný propad výroby textilu, přesto se nám podařilo díky této misi navázat kontakty s lidmi, kteří doposud investují a provozují textilní provozy, byť ve značně omezeném měřítku.  Tito investoři pak mají tendenci své provozy rekonstruovat nebo vybavovat novými moderními stroji. Očekáváme, že od těchto nově navázaných kontaktů máme šanci přes menší dodávky strojních zařízení se postupně dopracovávat k dodávkám větších investičních celků."

„Budeme jednat o možnosti dodáni kompletní stavby "na klíč" s pomocí exportního financování nového lázeňského domu v Sol-Ilecku. Byla také dohodnuta naše účast na modernizaci infrastruktury města Orenburgu, konkrétně půjde o stavbu mostu a opravy sítě silnic, stavbu sportovního bazénu a modernizaci městského cirkusu," vypočítal Ing. Ivo Vrbka, ředitel divize, Metrostav a.s., a doplnil, že na jednáni s oblastním ministrem zemědělství  Maslovem bylo dohodnuto dodáni velkokapacitního zemědělského komplexu na výrobu hovězího masa a mléčných výrobků pro největší farmářskou společnost Orenburgské oblasti.

Další část účastníků jednala o možnostech spolupráce ve zdravotnictví

Navštívili v této souvislosti Polytechnický institut - laboratoře pro výzkum umělé bio-kůže, kde se objevila možnost podílet se na výstavbě výrobního závodu, a nově stavěné Perinatální centrum Orenburgské oblasti.

„Setkali jsme se také s oficiálním zástupcem MZ Liberec v Orenburgské oblasti  - stavební firmou Delta Plus. Bylo to první osobní se tkání po tříleté „elektronické" spolupráci," poznamenala s úsměvem Ing. Věra Simonianová, obchodní ředitelka MZ Liberec, a.s., firmy, která se již více než 50 let soustřeďuje na produkty systému rozvodů medicinálních plynů, zahrnujícím stanice, rozvody, zdrojové napájecí jednotky a jejich přídavné prvky.

„Při prohlídce instalace našich výrobků v Perinatálním centru jsme projednali i novou objednávku na 2. etapu výstavby a dodávku našich výrobků do projektu Kardiologického centra," dodala.

Možnosti spolupráce měst Orenburgské oblasti a Libereckého kraje

Členové delegace Jaromír Dvořák, starosta Nového Boru, a André Jakubička, starosta Železného Brodu, navštívili partnerské město Nového Boru město Mednogorsk, s nímž má Nový Bor uzavřenu smlouvu o spolupráci od roku 2007, a města Sol-Ileck a Buzuluk.

„V průběhu pracovního jednání se starostou Buzuluku Vladimirem Titovem a dalšími členy vedení města jsme diskutovali i možnost navázání partnerských vztahů mezi Buzulukem a naším městem," prozradil André Jakubička s tím, že projednají tuto možnost v nejvyšších orgánech obou měst.

Rovněž město Sol-Ileck s 26 tisíci obyvateli, orientované především na zemědělství, těžbu soli a turismus spojený se solnými lázněmi, má podle nich zájem o spolupráci s některým menším městem Libereckého kraje.

Cesta pokračovala návštěvou Buzuluku (230 km severozápadně od Orenburgu), v němž vznikal za II. světové války I. československý armádní sbor pod vedením armádního generála Ludvíka Svobody, pozdějšího československého prezidenta. Delegace se mimo jiné poklonila na místním hřbitově památce příslušníků 1. československého armádního sboru v SSSR, položila věnce k památníku příslušníků Rudé armád i všech padlých ve 2. světové válce. 

 Hosté si rovněž prohlédli nejvýznamnější místa ve městě spojená s českými vojáky -  domy, v nichž před odchodem na frontu žili velitel sboru armádní generál Ludvík Svoboda, kapitán Otakar Jaroš, dále bývalá kasárna a také budovu školy, kde byl v letech 1942 - 1943 umístěn štáb jednotky, včetně pracovny Ludvíka Svobody upravené jako malé muzeum. Československé jednotce je z části věnována i expozice ve zdejším městském muzeu.

„Vzpomínky na hrdiny Velké vlastenecké války nejsou v Rusku historie, ale součást života. Například v Orenburgu se u památníku mezi vojenskou technikou konají svatby," postřehl Martin Půta.

„Na závěr návštěvy jsme předali řediteli muzea upomínkové předměty -  knihu Fenomén Ještěd a dále kopie historických fotografií z pobytu příslušníků 1. čs. armádního sboru v Buzuluku a knihu o československých vojenských jednotkách v zahraničí," doplnil.

Jednáním v Buzuluku skončil program zahraniční pracovní cesty. Dne 10. 10. 2013 se členové delegace vrátili letecky z Orenburgu přes Moskvu do Prahy.

Podle hejtmana jde o úspěšnou misi

„Považuji naši krátkou misi za úspěšnou, podnikatelská část delegace dosáhla podle mého názoru velmi zajímavých konkrétních dohod a navázala nové obchodní kontrakty a dalších  tipů pro navázání či pokračování spolupráce, kam budeme chtít v nastávajícím období zaměřit pozornost.

V Rusku stále platí, že jednání podnikatelů předpokládá i dobré kontakty a vztahy mezi politiky. V neposlední řadě oceňuji i zájem navázat partnerské vztahy mezi jednotlivými městy oblasti a našeho kraje, stejně jako péči hostitelů o místa spjatá s historií Československa a udržování památky na vojáky, kteří bojovali za svobodu naší vlasti," zhodnotil pracovní cestu Martin Půta.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT