Krajské video představuje přírodní krásy a tradiční řemesla Krkonoš

23.09.2023 07:20:45 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Krkonoše

Krajské video představuje přírodní krásy a tradiční řemesla Krkonoš

Sérii videí pro zviditelnění regionálních výrobců, podnikatelů a poskytovatelů služeb vytvořilo oddělení cestovního ruchu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu ve spolupráci s projektem Liberecký kraj sobě. Jako poslední se zrodilo video z Krkonoš, v němž se vedle tipů na výlety představují i regionální výrobci.

V Poniklé, která je od Rokytnice nad Jizerou vzdálená asi čtvrt hodiny cesty autem směrem na Vrchlabí, vyrábí od roku 1902 foukané skleněné perličky a světoznámé perličkové vánoční ozdoby firma Rautis. Ta je dnes již posledním pokračovatelem v této jedinečné sklářské technice. I proto je toto řemeslo od roku 2020 zaspáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Exkurze do výroby tu fungují po celý rok. Lze si prohlédnout celý výrobní proces - foukání ze skleněných trubic, stříbření, barvení a řezání perlí a montáž ozdob.

„Při návštěvě našich nejvyšších hor hledají turisté nejen přírodní krásy, ale také možnosti, jak trávit čas, kdy počasí výletům nepřeje. A právě třeba zkusit si navléknout vánoční ozdobu a dát si třeba dobrou v místě praženou kávu patří také k zážitkům, které doplní mozaiku krásné dovolené či víkendu. Atmosféra videa k návštěvě přímo vybízí," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Za výlety Krkonoše lákají i do Horní Rokytnice, kde sídlí dílna a obchod keramičky Michaely Dumkové nebo do vyhlídkového lesoparku Hlídka na Stráži. Video představuje také produkty menších oděvních firem Direct Alpine a Black Mountain, textilní tašky Jany Albrechtové, sušené maso VysušTo, či lokální kávu a výrobky kavárny Nad věcí v Poniklé.

Všechny představované výrobce lze nalézt na webu www.lksobe.cz. Internetový katalog nabízí více než tři sta lokálních značek uspořádaných do šesti kategorií. Vyhledávání je možné i podle tematických klíčových slov nebo podle mapy či cíle výletu.

Vytvořené video k vidění na sociálních sítích REGION LIBEREC a Liberecký kraj sobě. Více tipů na výlety se nachází na turistickém portálu www.krkonose.eu nebo Facebooku a Instagramu Krkonoše.eu.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT