Krajský hejtman Martin Půta zavítal do Poniklé

17.01.2014 17:56:21 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Poniklá

Krajský hejtman Martin Půta zavítal do Poniklé

Je třeba upustit páru, trochu vydechnout, se zřejmě rozhodl krajský hejtman Martin Půta, když v nabitém minulém týdnu přijal pozvání starosty Poniklé Tomáše Hájka na přátelskou návštěvu jedné z nejstarších obcí Libereckého kraje.

Na obecním úřadě jej přivítal rychtář Kabinetu krkonošské slovesnosti, tedy starosta, který hodlal spolu s hejtmanem v průběhu tří hodin také navštívit Ponikelskou bábu - kořenářku.

„Náš kabinet je jednou ze sedmnácti společenských organizací, které u nás působí," pochlubil se hned v úvodu rychtář vlastenecko obrozeneckého spolku ustaveného roku 2010 k velebení staroslavné historie Poniklé (dříve též Poniklá nad Jizerou, za II. sv. války Pinklau) a Krkonoš. Na prvním místě jmenoval Divadelní spolek Josef Jiří Kolár, pak SDH Poniklá a SDH Přívlaka (obec připojená v roce 1961), Sokol, Sojčata, Muzeum krkonošských řemesel, TJ Poniklá - fotbal, dále zde pracují Včelaři, Jeskyňáři, Autoklub, Matice Tuláčkova, Červený kříž, Svaz žen, myslivci, a mohli bychom pokračovat takřka do nekonečna.

„A právě ochotníci a místní hasiči oslaví letos slavná výročí - divadelníci mají 150. narozeniny a hasiči jsou jen o dvacet let mladší," upozornil starosta a pozval hejtmana a všechny obyvatele Libereckého kraje a okolí na 24. května do Poniklé, kde se k těmto významným kulatým jubileím obou spolků uskuteční řádné „kerkonošské" slavnosti.

Barokní socha v ponikelském kostele a betlém Než hejtman vyrazil do současnosti, stačil si ještě prohlédnout barokní kostel sv. Jakuba Většího, vysvěcený roku 1682, vyšplhat na jeho věž a obdivovat stoletý hodinový stroj, o který se vzorně stará Zdeněk Jirouš, a také tři věžní zvony. „Je to takřka neuvěřitelné, jak jednoduchý a důmyslný stroj pracuje bez poruch. Naši předci toho hodně uměli," chválil Martin Půta, který si se stejným zájmem prohlédl vedle stojící sochu Jana Nepomuckého, budovy bývalých divadelních sálů, Krkonošské muzeum řemesel a další zdejší neuvěřitelné historické památky.

Hejtman se také prošel po Tuláčkově návsi, což je další místní rarita. Ponikelský rodák Jiří Václav Tuláček (1813-1867) je nazýván "herdina vojny prajsko - rakouský, písmák a muderlant, vozdoba pantheonu uznešenejch Ponikeláku". „Chtěl totiž v roce 1866 během prusko-rakouské války na kopci za vesnicí bojovat proti pruskému vojsku, sousedi jej však odzbrojili, a tak na vojáky nevystřelil," popsal mimořádnou historickou událost starosta s tím, že náves, na které stojí i místní základní škola a malý krámek neboli Obchod se zbožím smíchaným, tedy nese jeho vznešené jméno.

V hasičárně hosty přivítala jedna z duší dobrovolných hasičů (SDH Poniklá skvěle reprezentuje kraj a Českou republiku v požárním sportu), člen výboru Tomáš Klikorka. Údajně každý den věnuje práci ve zbrojnici, kde je umístěna i historická stříkačka, nejméně dvě hodiny. „Máme problém, vloni na podzim se neopravitelně rozbila stařičká cisterna ponikelské výjezdové jednotky, která má tak sníženou akceschopnost. Doufáme, že by se mohlo podařit získat čas od času vyřazovanou techniku od profesionálů, která je minimálně o generaci mladší, než ta naše původní. Nyní se bude rozhodovat, zda nějakou vyřazenou dostaneme," posteskl si Klikorka a s úsměvem prozradil, že na prázdné místo mu zatím kamarádi pořídili jiné hasičské vozidlo - hračku.

Obec Poniklou zviditelnila nejen Ponikelská bába, ale velkou tradici tu má i výroba skleněných vánočních ozdob firmy Rautis, kam se hejtman rovněž vypravil. Foukají se zde skleněné perle různých tvarů a velikostí a obchod nese název Třpytivá krása.

Exkurze v muzeu Třpytivá krása Marka Kulhavého<br />Autor: Archív KÚ Libereckého kraje„Náš dům funguje i jako muzeum a tvůrčí dílna pro děti i dospělé. Po exkurzi nabízíme ještě možnost umontovat si vlastní ozdobu v naší kreativní dílně," zve majitel perlařské manufaktury Marek Kulhavý s manželkou Barborou.

Martin Půta ještě stihl navštívit čerstvě opravenou mateřskou školu, kde jej provedla ředitelka Lenka Scholzová, která má na starosti 32 dětí, a podiskutovat s občany.

Obec byla úspěšná i v nejrůznějších soutěžích, například v roce 2008 zvítězila v krajském kole Vesnice roku, předtím v letech 1999 a 2007 získala modré stuhy, za co jiného než za bohatý společenský život. „V převážně české vesnici zde za války bohužel obec také získala v roce 1944 i nelichotivý titul vzorná obec Velkoněmecké říše. Na to nejsme hrdi," doplnil kvůli historické pravdě starosta.

Podle něj ale obec ve světě reprezentuje vedle perlařů či ozdůbkářů ještě hlavně firma Singing Rock svým horolezeckým vybavením. Doma pak proslavila obec ona Ponikelská bába z Krkonošských pohádek Marie Kubátové, kterou zde návštěvníci vyhlížejí a hledají. Jak se dalo čekat, v chalupě ani u ní nebyla.

„Kuba, Anče a hajný od kořenářky z Poniklé přinesli zázračné koření, které Trautenberkovi vyléčilo bolavý zub," připomíná starosta s tím, že někdy se jí někde, možná jinde, taky říkalo Babička Krakonoška. „Jestli ale bydlela v Poniklé, se přesně neví, i když na požádání každému zájemci onu chalupu ukážu. Je ale jisté, že žila v Krkonoších," směje se starosta a ukazuje na naklánějící se stavení u silnice, v níž navíc kdysi bydlel další místní rodák jménem Karel Tuláček - muzikant, kterého paní Kubátová navštěvovala, když čerpala inspiraci pro své knihy.

„Oceňuji, jak zde lidé mají zájem o společenské dění, každý snad musí být nejméně v pěti spolcích, poznamenal hejtman, když se dozvěděl, že tu žije „jen" 1151 obyvatel. „Každému doporučuji se zde stavit a trochu zbrzdit životní běh. Určitě se sem vrátím buď na jubilejní oslavy, nebo v prosinci se podívat na místní vyhlášený padesátičlenný živý betlém, který, jak jsem slyšel, prý stavějí hlavně děti," přislíbil Martin Půta, který darem dostal od starosty dvě publikace místních autorů - Von je ještě živej - vyprávění legionáře Františka Doška z Jilmu, které zapsala Hana Tomešová, a básnickou sbírku Františka Jerie Kam nedohodíš kamenem... s ilustracemi Václava Horáčka, a také stolní kalendář Poniklá na starých pohlednicích od Miroslava Holubce.

Předchozí návštěvy hejtmana v Pojizeří:

Hejtman Martin Půta navštívil Turnov

Jilemnice se hejtmanovi pochlubila nemocnicí, Dětským centrem i muzeem

FOTO: Semiláci besedovali s hejtmanem Martinem Půtou

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Velvary vyřadily Turnov z Mol cupu
Vydařený Den židovských památek v Turnově
Devátý ročník benefice Ušij tašku a zaměstnej člověka přináší novinky
Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti
Oddělení mokřadů v Botanické zahradě rozkvetlo květy řetězovky

Nejčtenější články

16.08.: I.A třída: Košťálov i Bělá vyhrály na hřištích soupeřů
16.08.: Přepeře vybojovaly bod za remízu v Ústí nad Labem
17.08.: Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT