Krajský slet bude v Turnově. Nad sokoly proletí gripeny

04.06.2024 22:40:22 | Autor: Lukáš Kotlár | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Krajský slet bude v Turnově. Nad sokoly proletí gripeny

Krajský slet v Turnově bude další jedinečnou ochutnávkou XVII. všesokolského sletu, který vyvrcholí v Praze začátkem prázdnin. Slet Libereckého kraje nabídne bohatý program od pátku 7. června do neděle 9. června. V hromadných skladbách se představí okolo 1500 cvičenců a poctou bude přelet gripenů.

„Krajský slet Libereckého kraje se uskuteční v krásném prostředí, v srdci Českého ráje. Na diváky se těší 1500 cvičenců a kromě deseti hromadných skladeb se můžou těšit na představení veškeré činnosti, kterou Sokol nabízí," říká Per Sádek, náčelník T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou a sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy.

Nedělní den začne v 11:00 prezentací sokolské činnosti na náměstí Českého ráje v Turnově. V poledne proběhne pietní akt u sochy dr. Miroslava Tyrše ve Skálově ulici. Sletové odpoledne bude slavnostně zahájeno ve 13:00 na náměstí Českého ráje zdravicí hostů a pokračovat bude sletovým průvodem Skálovou ulicí na atletický stadion.

Na Městském atletickém stadionu Ludvíka Daňka v Turnově se začne od 14:00 a před vystoupením cvičenců ze sokolských žup Ještědské, Jizerské a Krkonošské-Pecháčkovy, jejichž celky doplní sokolové z celé republiky, přijde překvapení. Diváci budou ve 14:05 svědky slavnostního přeletu vojenských stíhaček JAS-39 Gripen jako připomínky úzkého sepjetí Sokola a armády. Nad Turnovem by měly se měly objevit v letové hladině 300 metrů směrem od Ještědu k Troskám.

„Sokolové tvořili základ Československých legií, které se zformovaly v Rusku. A bez legií by Tomáš Garrigue Masaryk nemohl prosadit vznik samostatného státu. A protože je slet aktuálně nejvýznamnějším svátkem a aktivitou sokolského hnutí, tak jsme si řekli, že se pokusíme zajistit pro turnovský slet poctu naší armády v podobě slavnostního přeletu nad atletickým stadionem, jako připomenutí a vyzdvižení těch nejužších vazeb mezi sokoly a naší armádou," říká starosta Sokola Turnov Milan Hejduk. Dodal, že myšlence pomohl hejtman Libereckého kraje Martin Půta a vedení Libereckého kraje, protože bylo třeba získat i osobní souhlas ministryně obrany.

Vystoupení hromadných skladeb bude předcházet několik sokolských akcí pro veřejnost. V pátek 7. června se od 18.00 hodin koná slavnostní mše za zdar krajského sletu v kostele sv. Mikuláše, v sobotu od 19.00 hodin proběhne koncert kapel Bodlák a Gorale pocta Čechomoru v turnovské sokolovně a následně od 21.30 hodin ohňová show na atletickém stadionu.

Podle starosty České obce sokolské Martina Chlumského jsou regionální slety velmi důležité. Propagují sokolské župy v místě jejich působení a upevňují jejich pozice v rámci kraje. „Sokol se dostane do povědomí veřejnosti a osloví nové zájemce o sportovní a kulturní činnost. Návštěvníci zažijí společně s námi atmosféru, která se opakuje jednou za šest let," říká Martin Chlumský.

Sletový týden v Praze

Regionální slety jsou nedílnou a důležitou součástí XVII. všesokolského sletu. Vrcholem bude sletový týden v Praze od 30. června do 5. července 2024, na který z celého Česka přijede až 20 tisíc účastníků.

Sletový týden zahájí velkolepý průvod historickým centrem, divadelní představení na prknech Národního divadla pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka a mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ochutnávku toho nejlepšího ze sokolského výkonnostního sportu a ukázku tradič-ních a netradičních sportů přinese Sokol Gala v O2 areně. Součástí sletového týdne je také doprovodný kulturní program zahrnující divadelní a pěvecká vystoupení, výstavy nebo pódiová vystoupení v srdci Prahy, představující jak různorodý a bohatý Sokol je.

O XVII. všesokolský slet je mimořádný zájem. Na hromadné skladby ve Fortuna Aréně v pražském Edenu zbývá posledních 25 % vstupenek, které jsou pro zájemce k dispozici prostřednictvím portálu Ticketportal.

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 7. až 9. června

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sokolský sletový rok míří i do Turnova
Na krajském sletu v Turnově cvičilo 950 sokolů všech generací
V Turnově se v neděli koná krajský sokolský slet

Ke stažení

Plakát Krajský slet v Turnově 2024

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT