Krajští hasiči Zdeněk Vrána a Vojtěch Prášil získali v Německu zlato!

06.05.2024 19:44:33 | Autor: Jaroslava Benešová, HZS Libereckého kraje | Rubrika: SPORT | Obce: Liberecký kraj

Krajští hasiči Zdeněk Vrána a Vojtěch Prášil získali v Německu zlato!

Dva lidé, jeden tým, jeden cíl. Tak zní motto „nejtěžšího závodu v Evropě" - Berlin Firefighter Stairrun. Dvanáctého ročníku berlínského závodu se v sobotu 4. května 2024 zúčastnili také příslušníci Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje - nprap. Zdeněk Vrána a nstržm. Vojtěch Prášil. A byli velmi úspěšní - ve své kategorii vybojovali zlaté medaile!

Letos měli na sportovním hasičském klání v Berlíně za HZS Libereckého kraje startovat původně dva týmy. „V posledním týdnu před závody bohužel omarodil Aleš Zeman, můj parťák z minulých dvou ročníků," popsal Zdeněk Vrána a pokračoval: „Takže to vypadalo, že vezmu do Berlína manželku a budeme fandit klukům. Jenže pár dnů před odjezdem se začalo řešit, že ani Josef Ječný nebyl po nemoci ještě zcela v kondici." Z druhého týmu byl na závody připravený Vojtěch Prášil, Zdeňkův kolega ze směny C na centrální hasičské stanici v Jablonci nad Nisou. Postavit se na start závodu chtěli oba hasiči, a tak den před konáním závodů oslovili organizátora s prosbou o změnu ve startovní listině. A povedlo se.

V kategorii „oldies", tedy starších (součet věku dvojice závodníků do 99 let) neměli Zdeněk a Vojta konkurenci. Závodu se letos zúčastnilo 354 dvojic z 11 zemí světa. Úkolem hasičů, kteří vyběhnou na závodní trať, je co nejrychleji přeběhnout náměstí Alexanderplatz a zdolat 39 pater výškové budovy - převýšení 110 metrů. To vše v kompletním vystrojení, tedy v třívrstvém zásahovém oděvu, zásahové obuvi, s přilbou a aktivním dýchacím přístrojem. Po celou dobu závodu musí být dvojice nedělitelná - na dohled od sebe, od 35. patra až do cíle musí být na vzdálenost paže. Po celou dobu je nedělitelnost soutěžních dvojic přísně dozorována rozhodčími. Cíl čeká v devětatřicátém patře, kde druhý z dvojice zmáčkne tlačítko časomíry. „Po lapení dechu se dostavuje radost z absolvování závodu, z pohybu a začíná pohodový den, bez ohledu na umístění," popisuje Zdeněk. „Závod jsme si oba moc užili. Zdenda běžel neskutečně rychle, chvílemi jsem měl co dělat, aby mi neutekl," přiznává Vojtěch. Parťáci ze směny i ze soutěže pokořili závodní trať v čase 6 minut a 28 vteřin.

„Prověřovací cvičení"? Trénink v areálu pod Ještědem

Nejen, že jablonečtí hasiči obsadili první příčku ve své kategorii, v absolutním pořadí se umístili na úžasném třetím místě. A jak se profesionální hasiči na takový závod připravují? „Dost individuálně. Někdo víc běhal, někdo jezdil na kole, někdo běhal s dítkem v kočárku," přiblížil Zdeněk Vrána. Příslušníci ze stanice Turnov trénovali během na pásu se zátěží, v Jablonci nad Nisou často chodili na cvičnou věž, kde původní dvě závodní dvojice podnikly i dva společné tréninky. Takzvaným „prubířským kamenem" přípravy na náročné závody bylo cvičení na velkém skokanském můstku ve skiareálu na Ještědu. „Ten byl sice nesrovnatelný se samotným závodem, protože má nepravidelné schody a je o 40 výškových metrů náročnější než soutěž," komentoval Zdeněk a dodal: „Věděli jsme, že když ustojíme tento výběh, nemusí závod dopadnout špatně."

Profesionální hasiči svou fyzickou zdatnost využijí i při běžných zásazích, například u dopravních nehod, kde se provádí vyprošťování osob. Díky poctivé a svědomité přípravě se můžeme radovat z jejich úspěchu, ke kterému jim tímto srdečně gratulujeme!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberečtí hasiči bodovali na soutěži v Berlíně
Liberečtí hasiči obsadili třetí místo na soutěži v Berlíně

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT