Krajští radní schválili škrty v rozpočtu. Vyrovnají tím propad příjmů

20.05.2020 16:20:26 | Autor: Andrea Fulková a Jan Mikulička | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Krajští radní schválili škrty v rozpočtu. Vyrovnají tím propad příjmů

Rada kraje na svém úterním jednání schválila návrh úpravy rozpočtu v podobě restriktivních opatření k udržení vyrovnaného rozpočtu kraje na rok 2020 v důsledku negativních dopadů nouzového stavu a vládou přijatých krizových opatření v souvislosti s onemocněním Covid-19.

Návrh počítá se snížením očekávaných příjmů ze sdílených daní kraje o částku 360 milionů Kč na úroveň 3 miliardy Kč, tedy s poklesem daňových příjmů o 16,7 % oproti skutečnosti dosažené krajem v roce 2019.

V souvislosti s nouzovým stavem a následně přijatými další krizovými opatřeními, i jako reakce na očekávaný hospodářský propad projednávala na mimořádné radě poprvé již v březnu krajská rada materiál „Navrhovaná restriktivní rozpočtová opatření k udržení vyrovnaného rozpočtu kraje na rok 2020 a roky následující v návaznosti na nouzový stav vyhlášený vládou ČR v souvislosti s šířením viru SARS CoV-2."

Návrh kraje na snížení daňových příjmů přitom vychází mimo jiné i z informace z 13. května tohoto roku o zveřejnění aktualizované predikce ministerstva financí, která se týká dopadů dané situace na rozpočty krajů a obcí, respektive na výběr daňových příjmů pro tyto subjekty. Počítá s propadem daňových příjmů o téměř 14 % oproti dosažené skutečnosti za rok 2019, což představuje v podmínkách Libereckého kraje o téměř 500 milionů Kč méně oproti roku loňskému. Tato predikce zahrnuje druhou, respektive třetí fázi kompenzačního bonusu pro OSVČ a je rozšířená o společníky společností s ručením omezeným, která ve výsledku pro Liberecký kraj znamená další výpadek na dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti v odhadované hodnotě až 165 milionů korun, tedy asi o dalších 3,1 % méně.

„Navrhovaná restriktivní rozpočtová opatření jsme přijali proto, abychom zajistili vyrovnaný rozpočet kraje na období roku 2020 a let následujících," řekla statutární náměstkyně hejtmana pro ekonomiku, správu majetku a informatiku Jitka Volfová. „Po jednotlivých odborech jsme chtěli, aby seškrtaly finance určené na projekty a akce, které již nebudou letos z důvodu koronakrize připravovat, nebo na ty, které jsou nad rámec výdajů na základní zajištění chodu veřejné správy a veřejných služeb. Restriktivní opatření se nedotýkají sociálních služeb a zdravotní záchranné služby," vysvětlila statutární náměstkyně Volfová.

Výsledkem restriktivních opatření bude snížení očekávaných daňových příjmů kraje o částku 360 milionů Kč na úroveň 3 miliardy Kč, což znamená pokles daňových příjmů o 16,7 % oproti skutečnosti dosažené krajem v roce 2019. „Když to celé shrneme, tak můžeme říci, že na základě stávající aktualizované predikce ministerstva financí a vládou přijatých dalších kompenzačních opatření, dosahuje předpokládaný pokles daňových příjmů krajů minus 14 % z úrovně roku 2019. Výpadek příjmů ve výši 360 milionů Kč bude kryt nerozdělenou úsporou hospodaření kraje z předchozích let ve výši 251 milionů korun a snížením výdajů na rok 2020 o částku 109 milionů korun," doplnila Volfová.

Součástí restriktivních opatření je i návrh na vázání části výdajů Dotačního fondu v objemu 32 milionů Kč a vázání části provozních příspěvků příspěvkovým organizacím s výjimkou Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a všech organizací v resortu sociálních věcí v celkovém objemu přibližně 50 milionů Kč do rezerv kraje, o nichž budou orgány kraje na základě aktuálního plnění rozpočtu rozhodovat pravděpodobně v měsíci srpnu 2020. Obdobné vázání finančních prostředků jako u příspěvkových organizací, tedy ve výši 10 % se dotklo i krajského úřadu a zastupitelstva kraje a představuje částku ve výši zhruba 37 mil. Kč. Součástí opatření je i 120 milionů Kč, které zůstanou v rezervě kraje na případné financování propadu krajských příjmů a krajských služeb ve II. pololetí 2020.

„O využití vázaných finančních prostředky se rozhodneme v srpnu na základě skutečných dopadů ekonomické krize do veřejných rozpočtů. Odhad ministerstva financí považuji za optimistickou variantu vývoje. Kraj v rámci restriktivních opatření prozatím nepřistoupil k pozastavení těch plánovaných investic, které jsou zasmluvněny, u kterých již proběhla veřejná zakázka nebo které mají být spolufinancované z prostředků Evropské unie. Jediná významná investice, která je opatřeními dotčená, je úprava okolí sídla Libereckého kraje. V rozpočtu zůstaly ponechány prostředky na pokračování projektové přípravy, 120 milionů korun je přesunuto do rezervy na pokles příjmů kraje a jeho organizací v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a veřejné dopravy," uvedl hejtman Martin Půta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj podpoří výzkum, vývoj a inovace bezmála třemi miliony korun
Nouzový stav kvůli koronaviru končí, zasedal 35. krajský krizový štáb
FOTO: Kraj dále zajišťuje výrobu nanoroušek v Turnově a Liberci
Kraj za miliardu opraví silnice, ale i další dopravní stavby v regionu
Rekonstrukce pokračují: křižovatka v Jablonci i silnice na Podbozkov

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vydařený Den židovských památek v Turnově
Devátý ročník benefice Ušij tašku a zaměstnej člověka přináší novinky
Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti
Oddělení mokřadů v Botanické zahradě rozkvetlo květy řetězovky
Věra Mlejnková v turnovském domově přijímala gratulace k 100. jubileu

Nejčtenější články

15.08.: Po druhé výhře vede Lomnice tabulku krajského přeboru
15.08.: Turnovu uteklo vítězství v Čáslavi v posledních minutách
16.08.: I.A třída: Košťálov i Bělá vyhrály na hřištích soupeřů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT