Krásný výhled od Jizerských hor až po Krkonoše. To je Královka
15.04.2021 16:33:48 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
Královka. Kamenná rozhledna s chatou na plochém vrcholu hory Nekras necelý kilometr vzdušnou čarou od střediska Bedřichov má bohatou historii. Kořeny její dřevěné předchůdkyně sahají až do roku 1888. Dnešní kamennou podobu má od roku 1907.
Z ochozu nebo přes sklo v horním patře rozhledny je možné severovýchodně dohlédnout k hlavnímu hřebenu Jizerských hor od Ptačích kup přes Holubník a Černou horu k Jizeře, východním směrem k západním Krkonoším, jihozápadně k údolí Bílé Desné a obci Bedřichov, Vysokému hřebenu a lyžařskému areálu Malinovka, Ještědskému hřebenu a siluetě Ještědu.
Členové Německého horského spolku postavili v roce 1887 na Königově výšině - odtud název Královka - dřevěnou konstrukci přístupnou po žebříku. Tehdy dosahovala sotva po vršky okolních smrků. O rok později stavbu zvýšila devatenáctimetrová trámová věž.
„Již tenkrát se rozhledna těšila veliké oblibě. Královka nejde při výletu do této části Jizerských hor minout. Možná právě proto, že ji leckdo považuje za samozřejmou a léta k Jizerským horám patřící,, je dobré dozvědět se o ní trochu víc," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Když vichřice v roce 1906 stavbu strhla, mezi členy Janovské sekce horského spolku a jejich podporovateli se podařilo vybrat 8.000 tehdejších korun a postavit rozhlednu kamennou. Stavba započala v roce 1907. Za tři měsíce bylo hotovo a po 19 letech od otevření původní dřevěné věže se 8. září 1907 na novou rozhlednu vystoupali první návštěvníci.
V blízkosti Královky bylo postaveno v roce 1890 dřevěné pohostinství, později jej horský spolek rozšířil na chatu zvanou Könighöhbaude. Děti ji často navštěvovaly během školních výletů, proto vedle ní bylo dokonce ve skále vystříleno a vystavěno velké hřiště. V roce 1933 však vyhořela. Během tří let na jejím místě vyrostla chata nová, v 80. letech minulého století kompletně přestavěná a rozšířená. Její podoba se zachovala dodnes.
Související články
Zřícenina, orloj i viadukt. Vrcholová trasa provede cyklisty zajímavostmi
Kozákov, ráj pro turisty i milovníky drahokamů
Vodní elektrárna Spálov, klenot Riegrovy stezky
Visutá galerie na Riegrově stezce provede údolím Jizery
S bicyklem na Kozákov, nejvyšší vrchol Českého ráje
Po muzejní železnici vozí cestující Hurvínek i Orchestrion
Rozhledna Kopanina nabízí výhled na Český ráj, Jizerky i Krkonoše
Památky, pivo a výhledy. Po táborském hřbetu a ještě dál
Jako v Holandsku. Jindřichovice se pyšní větrným mlýnem
Rozhledna Hvozd nabízí výhled až do Krkonoš
Okurka s výhledem. Rozhledna v Heřmanicích vítá turisty skoro deset let
Hodující král i věčně spící šlechtic. Města v kraji známá neznámá
Za zámky podél řeky Jizery. Cyklovýlet provede Českým rájem
Vodárenská věž zásobovala areál sychrovského zámku vodou z Mohelky
Z uzavřené rozhledny nad Frýdlantem se naváděla letadla
Horní Maxov zve na kostel, roubené chalupy i mokřady
Klapání Roztockého mlýna zastavili až nacisté. Dnes připomíná historii
Rozhledna Dubecko měla být původně jen vysílač mobilního operátora
Tip na výlet: Polevsko vděčí za svůj rozvoj sklářům
Rozhledna Černá Studnice, skvost architekta Hemmricha
Stačí tahat za lano. Turisty přes Nisu přepraví transborder
Stezka pod Hrubým Rohozcem je momentálně uzavřena
Máchův kraj, sídlo ševce Jíry i revizora Anděla
Císařský kámen: Josefa II. vystřídaly davy turistů a dvě rozhledny
Procházka Albrechticemi zavede k mauzoleu i do továrny na hračky
Rektorát a infocentrum Technické univerzity Liberec: směle a odvážně
Hemmrichův klenot zachránila dražba. Rozhledna Bramberk funguje dál
Zimní procházka kolem liberecké přehrady s Liebiegy i Clam-Gallasy
Meteobudka za libereckou radnicí přenese do dávných dob bez mobilů
Vodou ze studánky pod Lemberkem léčila Zdislava nemocné
Hrad Hřídelík sloužil i jako vězení pro odsouzené kněze
Železniční most u Sychrova je českou i světovou raritou
Zámek v Zahrádkách proslavili filmoví Básníci, dnes čeká na záchranu
Malé vodní elektrárny roztáčely kola továren. Fungují dodnes
VIDEO: Krásné výhledy z rozhledny Černá Studnice
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Adventní koncert nejen pro seniory z Turnova
Odbor sociálních věcí Městského úřadu Turnov srdečně zve seniory a osoby se zdravotním postižením na tradiční adventní koncert pěveckého sboru Musica Fortuna. Začíná v úterý 9. prosince 2025 v 18 hodin v Městském divadle Turnov.
Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova
Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.
Nejnovější články
Liberecký kraj jedná dál o koupi Ještědu
Mikuláš se zastavil i v turnovských školkách
Kam za sportem a zábavou o víkendu 6. a 7. prosince
Andělský parní vlak bude jezdit z Martinic do Rokytnice
Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily
Nejčtenější články
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
03.12.: V semilském parku znovu chystají Mikulášský běh
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.