Křest knihy o výtvarníkovi Harcubovi zpestřily ukázky jeho děl
29.02.2020 09:59:52 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Harrachov,Liberecký kraj

Významného českého výtvarníka Jiřího Harcubu připomíná nová publikace, kterou vydává Severočeské muzeum v Liberci. Její křest se uskutečnil v pátek 28. února od 11 hodin ve vstupním vestibulu budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. Kniha nese poetický název Jinovatka na peřině. Harrachovské kořeny Jiřího Harcuby.
Publikace vnímá Harcubu nejen jako rytce a medailéra, ale také jako citlivého pedagoga, jemuž se předkové z harrachovského domku stali inspirativními vzory. Představuje jej jako člověka, kterého vzpomínky na chudé stavení v horském městečku provázely na všech cestách daleko za hranicemi.
„Jiří Harcuba se významně podepsal na úrovni a podobě českých mincí a medailí. Jeho sklářská rytecká práce je známá u nás a snad ještě více v zahraničí. Po světě má mnoho žáků, kteří dnes dosahují skutečně světového mistrovství v oboru," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Kniha, kterou lze objednat na e-mailové adrese obchod@muzeum.cz, přibližuje řadu Harcubových děl ze sbírek Severočeského muzea. Jeho pracemi ve skle se zabývá text Oldřicha Palaty a na mincovní a medailérskou tvorbu se ve svém příspěvku zaměřuje Kateřina Nora Nováková. Kapitoly o historii domu, rodu Harcubů a jejich vlivu na tvůrčí a pedagogickou činnost Jiřího Harcuby zpracovává Kristýna Rossmannová.
Vyprávění o životě a díle umělce oživují vzpomínky vdovy Zdeny Harcubové, sestry Marie Šolcové a poznámky sochaře a medailéra, Harcubova spolupracovníka a přítele Jiřího Dostála. Prostřednictvím úryvků ze svých deníků se pak do příběhu zapojuje i sám výtvarník. To vše doplňuje obrazová část s dobovými fotografiemi a kresbami, se současnými záběry interiéru domu od Michaela Čtveráčka a fotografiemi originálů Harcubových děl od Milady Dománkové. Atmosféru nynější podoby domu v Harrachově vystihují fotografie Šimona Pikouse a Karla Doška.
V roce 2016 získalo Severočeské muzeum v Liberci do správy dům rodiny Harcubových číslo 73 v Harrachově - Novém Světě. V něm se nachází historicky cenná domácí brusičská a rytecká dílna, tvořící jedinečně dochovaný soubor sklářských technologií a díky ní byl dům v roce 1980 zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek. Severočeské muzeum založilo také novou muzejní podsbírku Památník Jiřího Harcuby. Dokumenty z pozůstalosti začaly odhalovat stále živější obraz o tomto sklářském rodu.
„Kniha stojí na počátku dlouhodobého projektu Severočeského muzea, které se snaží zpřístupnit tuto unikátní památku veřejnosti a zasazuje se o to, aby se harrachovský domek stal připomínkou významu osobnosti tohoto fenomenálního rytce a medailéra," sdělila Kristýna Rossmannová, kurátorka Severočeského muzea.
Ve vestibulu krajského úřadu pak lze až do srpna vidět jedinečné ukázky Harcubovy tvorby od padesátých let až po minulou dekádu. Například figurální motiv z broušeného a rytého skla, portrétní plaketu Friedricha Egermanna v kombinaci rytého skla a mosazi, skleněný talíř s motivem losa či medaili k 25. výročí 17. listopadu 1989 podle jeho návrhu.
Světoznámý výtvarník a pedagog Jiří Harcuba (1928 - 2013) se narodil v Harrachově a sklářská tradice tohoto místa významně ovlivnila jeho další osud. Ve zdejší sklárně se vyučil rytcem a po studiích se významně zapsal do dalšího vývoje české a později i světové sklářské tvorby. Věnoval pozornost tvorbě skleněných plaket s rytými portréty význačných osobností. Slávu českého rytého skla šířil nejenom jako tvůrce, ale rovněž jako pedagog na mnoha školách po celém světě. Svůj jedinečný umělecký potenciál uplatnil i v medailérské tvorbě a ve vitrografii, což je grafický tisk ze skleněné desky.
Výstava na kraji ukáže medaile a plastiky ze Severočeského muzea
Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Liberecký kraj opět ocení pedagogické pracovníky
Po dvouleté pauze se znovu uskuteční tradiční oceňování pedagogických pracovníků škol a školských zařízení nacházejících se na území Libereckého kraje. Akce se koná u příležitosti připomenutí Dne učitelů. Již 19. ročník této události se začíná ve čtvrtek 30. března 2023 od 16 hodin v prostorách multimediálního sálu Libereckého kraje. „Do 14. ledna 2023 bylo možné nominovat pedagogické pracovníky ze škol a školských zařízení, a to do tří kategorií, kterými jsou Výrazný přínos pro rozvoj školství v Libereckém kraji, Ocenění za dlouhodobou pedagogickou činnost a Zásluhy o rozvoj školství v Libereckém kraji," vysvětlil náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost Jiří Čeřovský.
Kšanda Jaroslava Sypala pobaví diváky ve Velkých Hamrech
V pátek 31. března od 19 hodin bude ve Velkých Hamrech hostovat známý komik Jaroslav Sypal s Agenturou Snů se svojí skvělou komedií Kšanda. Známá jména jako Heidy Janků, Martin Maxa, Milan Pitkin a další jsou zárukou dobré zábavy.
Nejnovější články
Na lomnickém zimním turnaji předali ceny vítězům
Nepotřebné věci opět dostaly druhou šanci. Na kraji vytřídili 80 pytlů
Připomeneme si 110. výročí úmrtí Bohumila Hanče a Václava Vrbaty
Hodina Země 2023 bude také v Turnově
Kariéru Otty Bedřicha hraběte Harracha osvětlí Ondřej Capoušek
Nejčtenější články
24.03.: Připomeneme si 110. výročí úmrtí Bohumila Hanče a Václava Vrbaty
23.03.: Na turnovské Špéře jsou aktivní
22.03.: S rezervou Pardubic vyválčily Přepeře bod za remízu
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.